اخبار فرش ماشینی

افزایش ۴۰ درصدی قیمت فرش ماشینی

رئیس اتحادیه فرش ماشینی و موکت تهران از افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی قیمت فرش ماشینی در پی افزایش نرخ ارز و همچنین کاهش صادرات فرش ماشینی در پی شیوع ویروس کرونا خبر داد و گفت که در حال حاضر قیمت فرش ماشینی شش متری بسته به نوع بافت آن حدود دو تا سه میلیون تومان است.

به گزارش مجله کهن به نقل از ایسنا، محمد هادی کمالیان اظهار کرد: در سال‌های اخیر تولیدکنندگان ایرانی توانستند بازار را تامین کنند و مدت زمان طولانی است که فرش‌های ترکیه‌ای هم به ایران وارد نمی‌شود. به عبارت دیگر زمانی که ایران در تولید فرش فانتزی ضعیف بود عمدتاً این نوع فرش که با متریال خاص بافته می‌شود، از ترکیه و بلژیک وارد می‌شد، اما در سال‌های اخیر تولیدکنندگان ایرانی نیاز داخل را پوشش دادند و وارداتی در این زمینه انجام نمی‌شود.

وی در ادامه از تولید فرش ابریشمی که بخشی از آن ماشینی و بخشی به صورت دستی بافته می‌شود به عنوان یک نوآوری در صنعت فرش ماشینی خبر داد و گفت: واردات فرش ممنوع نیست، اما با توجه به نرخ ارز در حال حاضر اصلاً واردات فرش خارجی مقرون به صرفه نیست. از طرف دیگر در حال حاضر همه انواع فرش‌های ماشینی از جمله فانتزی و اصیل مورد نیاز مصرف‌کننده در داخل تولید می‌شود.

البته به گفته رئیس اتحادیه فرش ماشینی و موکت تهران، تولیدکنندگان در حال حاضر با مشکل تامین الیاف مواجه هستند که با قیمت‌های متغیر عرضه می‌شود و نظارتی در بازار آن وجود ندارد. الیاف عمدتاً از آلمان، ترکیه و هند وارد می‌شود و بعد برخی ریسنده‌ها الیاف خود را متناسب با نرخ دلار عرضه می‌کنند، به طوری که در سال جاری قیمت الیاف سه نوبت افزایش یافته است.

بیشتر بخوانید: رئیس اتحادیه فروشندگان فرش ماشینی و موکت تهران: قیمت فرش ماشینی در وضعیت مناسبی قرار دارد

 

 

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن