اخبار نساجی

آغاز رتبه‌بندی کارت‌های بازرگانی

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

 

آغاز رتبه‌بندی کارت‌های بازرگانی

صدور کارت‌های بازرگانی رتبه‌بندی شده از دوشنبه هفته جاری آغاز می‌شود. بر اساس این طرح، ۱۲۰ سازمان، شرکت، موسسه و کارخانه، کارت‌های بازرگانی رتبه‌بندی شده خود را دريافت خواهند کرد و تا پايان سال‌جاری، ۲ هزار کارت بازرگانی صادر شده برای تجار نيز، رتبه‌بندی خواهد شد.

hinza chemical تبلیغات

رتبه‌بندی کارت‌های بازرگانی در راستای طرح «صدور کارت‌های بازرگانی هوشمند» اجرایی می‌شود که در حال حاضر به صورت آزمایشی، در پنج اتاق بازرگانی کشور در دست اجرا است.

بنگاه‌هایی که در ۱۷ معيار اعم از سودآوری، پیشینه، ارزش صادرات، ارزش واردات، توانمندی مدیران، برنامه‌های آتی، سابقه اعتباری، میزان فروش، ارزش افزوده، مبلغ ۳ در هزار درآمد مشمول ماليات، شاخص‌های بهره‌وری، وضعیت دعاوی حقوقی، اشتغالزایی، فعالیت در تشکل‌های صنفی و انجمن‌ها، نسبت سرمایه ثبت شده به مجموع بدهی، فعالیت در اتاق‌های بازرگانی و نسبت‌های مالی سازمان بالاترین امتياز را کسب کنند، «کارت بازرگانی طلایی» دريافت می‌کنند و سایر بنگاه‌ها به نسبت سهم خود از این معيارها، کارت‌های بازرگانی «نقره‌ای» و «برنزی» دريافت خواهند کرد. اعتبار کارت‌های بازرگانی طلایی؛ ۵ سال، کارت‌های بازرگانی نقره‌ای؛ ۲ سال و کارت‌های بازرگانی برنزی؛ یک سال خواهد بود.

آن طور که مجری طرح ملی رتبه‌بندی کارت‌های بازرگانی می‌گوید: در نخستین مرحله از اجرای این طرح، ۱۰۰ سازمان مورد بررسی قرار گرفتند که از این تعداد، ۴۳ واحد موفق به دريافت کارت بازرگانی «طلایی»، ۶۷ واحد موفق به دريافت کارت بازرگانی «نقره‌ای» و ۱۰ واحد موفق به دريافت کارت بازرگانی «برنزی» شدند. به گفته فرشید شکرخدایی، بر اساس ۱۷ معيار در نظر گرفته شده، واحدهای صنعتی و بازرگانی از ۱ تا ۱۰۰ امتيازدهی شده‌اند و بر اساس آن، به واحدهایی که امتياز بین صفر تا ۳۰ دريافت کرده‌اند، کارت بازرگانی عادی، به واحدهایی که امتياز بین ۳۱ تا ۶۰ دريافت کرده اند، کارت بازرگانی برنزی، به واحدهایی که امتياز بین ۶۱ تا ۸۰ دريافت کرده‌اند، کارت بازرگانی نقره‌ای و به بنگاه‌هایی که امتياز ۸۱ تا۱۰۰ را کسب کرده‌اند، کارت بازرگانی طلایی داده می‌شود.

بر اساس اعلام اتاق بازرگانی ایران، در مرحله نخست این طرح، عملکرد تجار و بازرگانانی که حداقل سه سال سابقه فعالیت داشته‌اند، بررسی شده است و تا پايان سال‌جاری، ۲ هزار کارت بازرگانی تجار و بازرگانان رتبه‌بندی خواهد شد.دارندگان کارت‌های بازرگانی رتبه‌بندی شده از امتيازات مختلفی هم برخوردار خواهند شد؛ برای مثال، دارندگان کارت‌های بازرگانی طلایی، نقره‌ای و برنزی در فرآیند انتخاب و معرفی صادرکنندگان نمونه کشور و صادرکنندگان استانی در اولویت قرار خواهند گرفت. همچنین دارندگان کارت‌های بازرگانی طلایی؛ ۱۵ درصد، کارت‌های نقره‌ای؛ ۱۰ درصد و دارندگان کارت‌های برنزی؛ ۵ درصد از مازاد جوایز صادراتی را از آن خود خواهند کرد.میزان تسهیلات در نظر گرفته شده برای مشارکت در هيات‌ها و نمایشگاه‌های خارج از کشور برای دارندگان کارت‌های طلایی نیز ۵۰ درصد و نقره‌ای ۳۰ درصد است؛ ضمن اینکه دارندگان این کارت‌ها در بهره‌مندی از مزايا و اعتبار تخصیصی و تخفیفات صندوق ضمانت صادرات نیز در اولویت قرار خواهند گرفت.

بهره‌مندی از تسهیلات مربوط به خط سبز گمرکی، اولویت در تشکیل، توسعه و حمایت از شبکه‌های کسب‌و‌کار صادراتی، تخفیف ۵۰ درصدی کارت‌های طلایی، ۳۰ درصدی کارت‌های نقره‌ای و ۱۵ درصدی کارت‌های برنزی در هزینه دوره‌های آموزشی، سمینارها و همایش‌ها، اختصاص تخفیف در حق بیمه سهم کارفرما از سوی تامین اجتماعی برای دارندگان کارت‌های رتبه‌بندی شده، اعتبارات بانکی با نرخ سود پایین برای دارندگان این کارت‌ها و تخفیف ۳۰ درصدی کارت‌های طلایی، ۲۰ درصدی کارت‌های نقره‌ای و ۱۰ درصدی کارت‌های برنزی از سوی سازمان امور مالياتی کشور نیز از دیگر مزايایی است که در طرح صدور کات‌های بازرگانی هوشمند در نظر گرفته شده است.

تسهیل در انجام تشریفات گمرکی

یکی از تاکیداتی که بخش خصوصی همواره داشته، این است که در صدور کارت‌های بازرگانی، سوابق تجاری افراد باید در نظر گرفته شود؛ واقعیتی که هم اکنون تا حدی مغفول مانده و با تجار و بازرگانان بر اساس یک نوع مقررات واحد در تخصیص کارت بازرگانی برخورد می‌شود، اما با رتبه‌بندی کارت‌های بازرگانی و صدور کارت‌های هوشمند، سوابق تجار و بازرگانان مورد به مورد بررسی خواهد شد تا حقی از کسی ضایع نشود.

در این باره، رییس کمیسیون ترانزیت، حمل‌و‌نقل و گمرک اتاق بازرگانی ایران نیز تسهیل در انجام تشریفات گمرکی را از مهم‌ترین نتایج صدور کارت‌های بازرگانی هوشمند رتبه‌بندی شده می‌داند و تصریح می‌کند: با رتبه‌بندی کارت‌های بازرگانی ميان کسانی که سال‌ها سابقه فعالیت تجاری در کشور دارند، با کسانی که چند روزه وارد کار شده‌اند و عملا در پشت پرده، مقاصدی غیر از تجارت شفاف را دنبال مي‌كنند، تمایز ایجاد می‌شود. مسعود دانشمند در گفت‌و‌گو با «دنيای اقتصاد» خاطرنشان کرد: مسوولان سازمان توسعه تجارت اعلام کرده اند که با رتبه‌بندی کارت‌های بازرگانی، رتبه‌بندی صادرکنندگان را با توجه به میزان صادرات آنها انجام خواهند داد که این اقدام با هدف یکسان‌سازی شاخص‌های قضاوت در خصوص صادرکنندگان برتر صورت می‌گیرد تا از این طريق شناسایی و ارائه تسهیلات به صادرکنندگان خوشنام سریع‌تر و راحت‌تر انجام شود. طرح ملي رتبه‌بندي كارت‌هاي بازرگاني با توجه به تصحيح آيين‌نامه اجرايي قانون مقررات صادرات و واردات مصوب ۸/۳/۸۹ هيات وزيران از سوی اتاق بازرگانی ايران تدوين شده و اجرا می‌شود. بر اساس این آیین نامه تصحیح شده، تمديد كارت‌هاي بازرگاني براي بيش از يك سال منوط به داشتن رتبه متناسب اعلام شده و در حال حاضر سامانه نرم‌افزاري مربوط به صورت مكانيزه، داده‌هاي هويتي و عملياتي دارندگان كارت بازرگاني را جمع‌آوري می‌کند تا از این طریق، صدور دو هزار کارت بازرگانی هوشمند تا پايان سال ۹۱ اجرایی شود.

امکان فعالیت تجار تنها در سه رشته

در راستای جامعیت بخشیدن به طرح مذکور، تفاهم نامه‌اي هم ميان رييس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن تهران و رييس سازمان توسعه تجارت کشور منعقد شده که بر اساس آن، صدور کارت‌هاي جديد و تمديد اين کارت‌ها، براساس رشته فعاليت تخصصي صورت مي‌گيرد؛ به گونه‌اي که از اين پس، فعالان اقتصادي خارج از رشته‌هايي که در کارت‌ها درج مي‌شود، اجازه ثبت سفارش نخواهند داشت. اين تفاهم‌نامه با هدف ضابطه‌مند کردن مسير ثبت سفارش کالاها ميان يحيي آل اسحاق، رييس اتاق تهران و حميد صافدل، رييس سازمان توسعه تجارت ايران منعقد شده تا از اين پس، تجار اجازه ثبت سفارش کالادر هر رشته‌اي، خارج از حيطه فعاليت صادراتي يا وارداتي خود نداشته باشند. البته براي اينکه تجار در اين زمينه متضرر نشوند، مقرر شده که براي هر تاجر از ميان ۱۶ مجموعه فعاليتي که براي تجارت در نظر گرفته شده، سه مجموعه فعاليت تخصصي لحاظ شود تا شاهد تشديد محدوديت تجاري براي تجار نباشيم.اين مجموعه فعاليت‌ها بر اساس سرفصل‌هايي است که در کتاب مقررات صادرات و واردات وجود دارد و تجار بر اساس اين سرفصل‌ها مي‌توانند سه مجموعه فعاليتي خود را انتخاب کنند. البته مجموعه فعاليت‌هاي مندرج براي تجار امكان تغيير دارد و بر اين اساس، تجار هر زمان که بخواهند، مي‌توانند مجددا رشته فعاليتي خود را تغيير دهند.

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن