اخبار فرش ماشینی

آخرین خبرها از صادرات فرش‌ ایرانی به آمریکا

با اجرایی شدن برجام، صادرات فرش دستباف ایرانی به آمریکا از سر گرفته شد و در اواخر سال گذشته محموله‌ای از فرش ایران به آمریکا صادر شد اما به گفته نایب رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف، این فرش‌های صادراتی از نازل‌ترین و بی‌کیفیت‌ترین نوع فرش‌هاست که به صورت فله‌ای به آمریکا صادر می‌شود.

سید رضی حاجی آقامیری گفت: در شرایط فعلی و بر اساس آخرین اطلاعات رسیده، فرش‌های ایرانی که به آمریکا صادر می‌شوند از بدترین و نازل‌ترین نوع فرش‌ها هستند و شنیده‌ها حاکی از آن است که این فرش‌ها بدون عملیات شست‌وشو و به صورت فله‌ای و بدون بسته‌بندی صادر می‌شوند.

وی ادامه داد: به نظر می‌رسد در آمریکا بازاری برای فرش‌های ارزان قیمت در حال شکل گرفتن است تا فرش‌های با کیفیت پایین به آنجا صادر شود، چرا که در این بازار قیمت حائز اهمیت است و کیفیت فرش مد نظر نیست.

حاجی آقامیری با بیان اینکه صادرات چنین فرش‌هایی نمی‌تواند اتفاق مثبتی برای فرش‌های صادراتی ایران باشد، عنوان کرد: زمانی می‌توانیم بگوییم که صادرات فرش داریم که فرش مرغوب ایرانی را صادر کنیم. در حال حاضر بالا بودن قیمت فرش ایرانی و همچنین غیاب ایران در بازار صادراتی سال‌های اخیر باعث شده است که عملا بازارهای صادراتی را از دست بدهیم.

رییس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران اضافه کرد: اگر بخواهیم مجددا در بازار‌های صادراتی فعال شویم باید بازارسازی، بازاریابی و تحرکات جدیدی به لحاظ تبلیغاتی انجام دهیم تا شاهد اتفاق جدیدی در این زمینه باشیم اما در غیر این صورت نمی‌توان به تغییر شرایط امیدوار بود.

وی همچنین تصریح کرد: پس از به نتیجه رسیدن برجام موانع صادراتی از جهاتی برداشته شده است اما این اتفاق به آن معنا نیست که قرار است صادرات فرش ایرانی به آسانی انجام شود. فعلا در مرحله ابتدایی قرار داریم و باید کار کنیم تا بازار جدید بدست آوریم. نباید اینگونه فکر کنیم که با اجرایی شدن برجام همه چیز برای صادرات فرش‌ ایران فراهم شده است.

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

ایفرش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن