جوابیه شرکت فرش فرهی بر جوابیه شرکت درالون

 جوابیه شرکت فرش فرهی بر جوابیه شرکت درالون

◄ پيش از ذكر موارد جوابيه، لازم است به عرض خوانندگان محترم برسانم متأسفانه مطالب ارائه شده از سوي اينجانب مبني بر سرطان زايي و ايجاد حساسيت الياف اكريليك از سوي برخي همكاران و حتي صاحبان رسانه به موارد ديگري مانند رقابت با الياف اكريليك و … تعبير شده است؛ اما اينجانب هرگز سرمايه اصلي خود و پدر بزرگوارم كه اعتباري شصت ساله  در صنعت فرش ماشيني است را در قياس با هيچ چيز قرار نداده و صرفاً به جهت اخلاق حرفه اي، پيگيري و پافشاري به مضر بودن الياف اكريليك را بر اساس دلايل علمي غير قابل انكار يك ضرورت  مي دانم.
علی فرهی

طي جوابيه هاي اخير و قبلي شركت محترم درالون به ۲ نكته اشاره شده است:
الف- دريافت گواهينامه اي از يك شركت آلماني به نام OEKO- TEX  مبني بر بي خطر بودن توليدات آن شركت.
ب – اشاره به متفاوت بودن ماده شيميايي پلي اكريلو نيتريل از مونومر آن اكريلونيتريل و ذكر اين نكته كه منابع اعلام شده از سوي فرش فرّهي همگي در خصوص مونومر الياف اكريليك مي باشند نه پليمر آن.

———————————————————-

جوابيه گروه فرش فرّهي:
پاسخ مورد الف –  طي بررسي گواهينامه صادر شده مشخص گرديد كه گواهينامه ارائه شده از سوي شركت درالون فاقد اعتبار مي باشد و تاريخ اعتبار آن تا مورخ ۳۱/۱۲/۲۰۱۲  بوده است كه منقضي شده است.
پاسخ مورد ب – در خصوص مضر بودن  پليمر پلي اكريلو نيتريل با شناسه شيميايي (شماره CAS)  ۲۶۶۵۸ – ۸۸ – ۸، منابع علمي و غير قابل انكار ذيل مبني بر سرطان زايي و ايجاد حساسيت الياف اكريليك ارائه مي گردد كه به عنوان مرجع تمامي مراكز علمي دنيا مانند دانشگاه ها و صنايع معتبر هستند:

۱- سرويس سلامت عمومي آمريكا (ATSDR):
در بخش افزايش ثبت امراض ناشي از مواد سمي صفحه ۱۲مقاله Toxicological profile for Acrylonitrile که متن کامل آن در آدرس زیر قرار دارد، صراحتاً قيد گرديده است كه تماس و خوابيدن كودكان تا سن ۳ سالگي روي فرش هاي اكريليكي منجر به بالارفتن ضربان قلب كودكان گرديده و حتي مي تواند منجر به مرگ كودكان گردد (اين منبع در جوابيه شماره ۱۸ مجله كهن نيز قيد گرديده بود كه ظاهراً مسئولان محترم درالون آن را مشاهده ننموده اند! )                     www.atsdr.cdc.gov/toxprofiles/tp125.pdf

۲- انجمن شيمي آمريكا (ACC): 
این انجمن  به عنوان یکی از معتبرترین مراکز تحقیقاتی در دنیا اقدام به انجام آنالیزهایی بر روی مواد شیمیایی مختلف از لحاظ ایمنی، خواص شیمیایی و فیزیکی می نماید. از جمله فعالیت های این انجمن می توان به تدوین استاندارد ایمنی در زمینه مواد شیمیایی تولیدی شرکت های مختلف اشاره نمود. در یکی از گزارشات ارائه شده از سوی این انجمن، به بررسی تولیدات شرکت بلژیکی Acros Organic N.V. ( پلی اکریلو نیتریل) بر اساس استاندارد ACC 98213 اقدام گردیده است. در ادامه خلاصه ای از این گزارش آورده شده است.
خلاصه گزارش:
بر اساس این گزارش که متن کامل آن در آدرس https:/fscimage.fishersci.com/msds/98213.htm قرار دارد، پلی اکریلو نیتریل از قابلیت بالایی از لحاظ سرطان زایی، ایجاد حساسیت های پوستی، چشمی، معده، روده، سیستم گوارشی و تنفسی (مانند تنگی نفس) برخوردار است.

۳- موسسه استاندارد پليمر آمريكا (APSC):
این موسسه به عنوان یک واحد مستقل آزمایشگاهی در زمینه آنالیز مواد شیمیایی و پلیمری در آمریکا فعالیت دارد. از جمله فعالیت های این واحد آزمایشگاهی می توان به صدور استاندارد ایمنی در زمینه مواد شیمیایی و پلیمری اشاره نمود.
خلاصه گزارش:
بر اساس این گزارش که متن کامل آن در آدرس www.ampolymer.com/standards/PAN.html قرار دارد، تماس افراد با پلی اکریلونیتریل ممکن است منجر به بروز حساسیت های پوستی، حساسیت چشمی و تنفسی گردد.
لازم به ذکر است اطلاعات جامع و کامل در زمینه تاثیرات و مضرات ناشی از پلی اکریلونیتریل بر سلامت انسان در صفحه اول بخش ۵ (Toxicology information)  این گزارش آورده شده است.

تمامي منابع فوق دلايل غير قابل انكاري از مضرات الياف اكريليك، مانند سرطانزايي و ايجاد حساسيت مي باشند كه هر فرد عادي نيز با مطالعه آن كاملاً متوجه موضوع مي گردد؛ حال سوال بنده اين است كه چرا شركت معظمي مانند درالون تا به حال نسبت به گزارشات فوق كه همگي از سوي منابع معتبر علمي و تحقيقاتي دنيا ارائه شده اند بي تفاوت بوده و پاسخي ارائه نداده است؟ ولي جوابيه هاي منظم اين شركت در مجله كهن جلب توجه مي نمايد؛ شايد هم از نظر مسئولين محترم شركت درالون، قانع نمودن مصرف كنندگان ايراني با يك گواهينامه منقضي شده راحت تر به نظر مي رسيده است!

منبع: شماره ۲۰ مجله کهن

تلفن اشتراک: ۰۹۱۲۱۹۰۵۸۱۷

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *