الیاف، نخ و پارچه

فرش ماشینی و تولید ۹۴ میلیون متر مربعی در سال ۹۶

وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد در سال گذشته ۹۴ میلیون متر مربع فرش ماشینی در کشور تولید شد.

۷۱ درصد ظرفیت اسمی واحدهای فعال صنعت فرش ماشینی به استان اصفهان، ۶ درصد به خراسان رضوی، پنج درصد به یزد و چهار درصد به مازندران تعلق دارد. با این حال، ۶۵٫۵ درصد از فرش ماشینی کشور در استان اصفهان تولید می‌شود؛ همچنین سهم استان‌های خراسان رضوی، مازندران و یزد به ترتیب برابر با ۱۲، ۸٫۲ و ۵٫۲ درصد است.
کشورهای ترکیه، چین و هند بیشترین میزان صادرات جهانی و کشورهای آمریکا، آلمان و عربستان بیشترین میزان واردات جهانی را در این زمینه به خود اختصاص داده‌اند.
با توجه به اطلاعات گمرک جمهوری اسلامی، عمده صادرات فرش ماشینی ایران در سال ۱۳۹۶ به کشورهای افغانستان و عراق به ارزش ۱۹۷٫۴ میلیون دلار و به ترتیب با سهم ۳۵ و ۳۴ درصد از کل ۲۸۷ میلیون دلار بوده است. بیشترین واردات این محصول نیز از کشور ترکیه با ارزش ۲٫۵ میلیون دلار و سهم ۵۲ درصد از کل ۴٫۸ میلیون دلار بوده است.

فرش ماشینی یکی از مهمترین و قدرتمندترین بخش های صنعت نساجی ایران است که در حال حاضر صادرات خوبی دارد و شرکت های تولید کننده فرش ماشینی ایران جهت افزایش میزان صادرات نیز هرساله در رویدادهای متعدد  مرتبط ر سراسر جهان شرکت می کنند و به ارائه آخرین تولیدات، طرح ها و نقشه های ایرانی می پردازند.

در حال حاضر یکی از بزرگترین صادر کنندگان  فرش های ماشینی در جهان کشورهای ترکیه و بلژیک هستند که به عنوان رقبای اصلی ایران در بازارهای جهانی نیز به شمار میروند. خوشبختانه صنعت فرش ماشینی در ایران به روز و با آخرین تکنولوژی های دنیا به پیش می رود.

مجله کهن به عنوان تنها مجله بین المللی تخصصی در صنعت فرش ماشینی ایران به مانند گذشته اخبار و مهمترین اتفاقات این صنعت را برای شما پوشش خواهد داد. تنها کافی است در خبرنامه ما ثبت نام کنید تا از این اخبار به روز آگاه شوید:

 

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن