اخبار فرش ماشینی

برنامه‌های تازه نعمت‌زاده برای صنعت فرش‎

برنامه‌های تازه نعمت‌زاده برای صنعت فرش

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ایران در حال اتصال به زنجیره صنعت جهانی است که ثمره آن افزایش تولید و اشتغال در کشور است.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از شاتا، محمد رضا نعمت زاده در بازدید از مرکز ملی فرش ایران و در جمع کارکنان این مرکز با اشاره به ابلاغیه رییس جمهور درباره افزایش تولید و اشتغال افزود: در یک سال گذشته تلاش های خوبی برای اتصال صنعت ایران به صنعت جهانی در صنایع مختلف صورت گرفته که از جمله مهمترین آن قراردادهای بین المللی در صنعت خودرو است.

وی تصریح کرد: حاصل قراردادهای جهانی در صنعت خودرو استفاده تولیدکنندگان خارجی از قطعات تولید ایران در خودروهایشان است و این قبیل قراردادها باید در تمام صنایع از جمله صنعت فرش منعقد شود.

نعمت زاده با بیان اینکه وضعیت صادرات فرش ایران در زمان تحریم ها خوب نبود اظهار کرد: خوشبختانه وضعیت صنعت فرش پس از برجام رو به بهبود است و باید با تمام توان موانع بازدارنده توسعه این صنعت از پیش روی تولیدکنندگان و صادرکنندگان برداشته شود.

وزیر صنعت،معدن و تجارت منحصر به فرد بودن فرش دستباف ایرانی را فرصتی برای تولید و اشتغال پایدار در این صنعت دانست و افزود: یکی از موضوعات مهم در این صنعت انتقال دانش تولید فرش دستباف ایرانی به نسل های جدید است که برای این مساله باید در زمینه آموزش های تخصصی اهتمام بیشتری داشت.

وی یادآور شد: برای افزایش تولید و اشتغال در صنعت فرش باید بازار داخلی در کنار صادرات تقویت شود.

نعمت زاده مرکز ملی فرش ایران را مکلف کرد تا ۱۵ اردیبهشت ماه برنامه عملیاتی برای تحریک بازار داخلی با هدف افزایش اشتغال و تولید را تدوین و ارائه کند.

مقام ارشد صنعت، معدن و تجارت کشور با اشاره به بودجه ۷۰۶ میلیارد تومانی برای بیمه قالیبافان در سال ۹۶ تاکید کرد: این بودجه در حال حاضر برای ۳۳۰ هزار قالیباف هزینه می‌شود در حالی که با اصلاح آیین نامه های بیمه قالبافان و تغییر شیوه کنونی امکان بیمه شدن همه ۷۰۰ هزار قالیباف فعال در کشور با همین اعتبار وجود دارد.

وی اظهار امیدواری کرد امسال سال تحول در تولید و اشتغال صنعت فرش دستباف باشد و افزود: باید با بهره گیری از تجربیات تولیدکنندگان کارگاهی فرش دستباف زمینه افزایش تعداد کارگاه های قالی بافی در نقاط مختلف کشور را فراهم کنیم تا تعداد زیادی از جوانان در کشور شاغل شوند.

نعمت زاده برگزاری دوره های بازرگانی و تجاری برای قالیبافان و فعالان این صنعت را ضروری توصیف کرد و گفت: علاوه بر این دوره ها که میزان صادرات را افزایش می‌دهد باید دوره های تخصصی و کاربردی برای فارغ التحصیلان دانشگاهی این رشته نیز برگزار شود تا افزایش کیفیت فرش دستباف ایرانی را در پی داشته باشد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: برای فعالان صنعت فرش باید بازار کار خوبی ایجاد کرد و فارغ التحصیلان این رشته ها نباید در مشاغل غیر مرتبط با این صنعت به کار گرفته شوند.

وی در خصوص ثبت ملی و جهانی مناطق فعال در زمینه تولید فرش نیز اظهار کرد: ثبت ملی و جهانی فرش های ایرانی زمانی ارزش دارد که بتوانیم از آن برای جلوگیری از تقلب و افزایش صادرات فرش اصیل ایرانی بهره بگیریم و باید از فرصت های به وجود آمده در این مسیر برای تجارت بیشتر فرش ایران استفاده کنیم.

نعمت زاده با اشاره به افزایش صادرات فرش ایران به آمریکا اظهار کرد: صادرات فرش دستباف ایرانی به آمریکا در سال ۹۵ بیش از ۸۴ میلیون دلار بوده که در مقایسه با سال ۹۴ که تنها ۲٫۷میلیون دلار بوده افزایش چشمگیری از نظر وزنی و ارزشی داشته است و باید توجه کرد که ظرفیت صادرات فرش به آمریکا بسیار بالاست و باید از این بازار خوب استفاده کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: افزایش ارزش افزوده در تولید فرش باید اولویت اصلی کارشناسان این صنعت باشد تا ایران علاوه بر ارتقا اقتصاد و تولید و اشتغال در زمینه حضور در بازارهای بین المللی نیز موفق و پویا ظاهر شود.

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن