اخبار فرش ماشینی

۶۵۰ واحد نساجی در تبریز فعالیت می کند

 

650 واحد نساجی در تبریز فعالیت می کند

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی گفت: ۶۵۰ واحد نساجی در تبریز فعالیت می کند.

محمدجعفر عظمایی با بیان اینکه از زمان تاسیس نخستین کارخانه ریسندگی و بافندگی به شکل مدرن در تبریز بیش از یکصد سال می گذرد، افزود: از آن زمان بر رونق و توسعه این صنعت افزوده شده اما امروزه شاهد به تعطیلی کشیده شدن این واحدها هستیم.

وی گفت: با این حال آذربایجان شرقی به ویژه تبریز، همچنان قطب صنعت بافندگی کشور محسوب می شود و در زمینه تولید حوله، کش، قیطان و نوار فعالیت های خوبی در جریان است.

عظمایی بهره گیری از ماشین آلات فرسوده، کمبود نیروی انسانی متخصص، واردات بی رویه، کمبود نقدینگی و قاچاق کالا را از عمده مشکلات این بخش عنوان کرد.

وی گفت: این صنعت در کشور به پشتوانه سابقه چندین هزار ساله دارای مزایای بسیاری است که راه را برای توسعه و پیشرفت آن هموار می کند.

عظمایی دسترسی به منابع تامین مواد اولیه مورد نیاز را بزرگ ترین مزیت این صنعت در کشور دانست و افزود: امکان کاشت پنبه به عنوان مهم ترین و قدیمی ترین ماده اولیه مورد نیاز این صنعت در کشور وجود دارد و در صورت رفع موانع یاد شده و رشد تولید پنبه می توان شاهد شکوفایی مجدد این صنعت در کشور باشیم.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یادآوری کرد: صنعت پوشاک و نساجی در زمره تولیداتی جای گرفته که با وجود مزایای بسیار آن نظیر اشتغال زایی بالا و ارز آوری، نیاز به توجه و سرمایه گذاری بیشتری در مقایسه با دیگر صنایع دارد.

وی ادامه داد: با این حال کم توجهی به صنعت پوشاک و نساجی در ایران موجب شده این صنعت در سال های اخیر نه تنها رشد نکند بلکه با رکود مواجه شود.

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

ایفرش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن