اخبار نساجی

۳۶ میلیارد تومان معامله سکه

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

بازار سکه آتی همپای بازارهای جهانی
دنياي اقتصاد- در شرایطی که قیمت جهانی طلا به دلیل افزایش تقاضا از سوی سرمایه‌گذاران به عنوان کالای مطمئن هر روز شاهد ثبت رکورد‌های تازه و سطح متفاوتی از قیمت‌ها است، ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار نیز بر افزایش حجم مبادلات و افزایش تقاضا نسبت به سکه و شمش طلا در بازار آتی بورس کالای ایران صحه گذاشته است. علی صالح‌آبادی با بیان اینکه در برخی از روزها حجم معاملات آتی سکه طلا در بورس کالا به بیش از ۳۶ میلیارد تومان رسیده است، اظهار کرد: حتی معاملات شمش طلا به صورت نقدی در بورس کالا انجام می‌شود.

 

حجم ۳۶ میلیارد تومانی معاملات سکه
رکورد‌شکنی‌های طلا به سطح یک هزار و ۶۰۰ دلار نزدیک شده است
گروه بورس کالا – در شرایطی که قیمت جهانی طلا به دلیل افزایش تقاضا از سوی سرمایه‌گذاران به عنوان کالای مطمئن هر روز شاهد رکورد‌های تازه و سطح متفاوتی از قیمت‌ها است ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار نیز بر افزایش حجم مبادلات و افزایش تقاضا نسبت به سکه و شمش طلا در بازار آتی بورس کالای ایران صحه گذاشته است.

hinza chemical تبلیغات

علی صالح‌آبادی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری مهر با بیان اینکه در برخی از روزها حجم معاملات آتی سکه طلا در بورس کالا به بیش از ۳۶ میلیارد تومان رسیده است، اظهار کرد: حتی معاملات شمش طلا به صورت نقدی در بورس کالا انجام می‌شود.
صالح‌آبادی در مورد شکل گیری بورس طلا گفت: هم اکنون نزدیک به ۳ سال است که معاملات آتی سکه طلا در بورس کالا انجام می‌شود، این در حالی است که در برخی از روزها بعضا حجم معاملات فیوچر سکه طلا از ۳۰ میلیارد تومان تجاوز می‌کند.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اینکه در برخی از روزها حجم معاملات آتی سکه طلا در بورس کالا به بیش از ۳۶ میلیارد تومان رسیده است، تصریح کرد: بازار معاملات آتی سکه طلا شکل گرفته و عمق یافته است.
وی خاطرنشان کرد: سرمایه‌گذاری که می‌خواهد خود را در مقابل نوسانات و ریسک قیمت طلا پوشش دهد و در عین حال با مکانیزم بازار آشنایی و به آن تسلط پیدا کند، می‌تواند این معاملات را از طریق بورس کالا انجام دهد.
ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه ابزار معاملات فیوچر سکه طلا در بورس کالا وجود دارد، عنوان کرد: به نوعی یک رینگی از معاملات بورس کالا به معاملات طلا اختصاص دارد.

وی بیان کرد: حتی معاملات شمش طلا به صورت نقدی در بورس کالا انجام می‌شود؛ بنابراین یکی از رینگ‌های بورس کالای ایران در حال حاضر به قرارداد طلا و معاملات آتی سکه اختصاص دارد.
صالح‌آبادی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد رتبه بندی کارگزاران در بورس گفت: سازمان بورس به شرکت‌های کارگزاری از دیدگاه ارائه بهترین خدمات به مشتریان می‌نگرد. سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار ارائه خدمات مناسب به سرمایه‌گذاران بورسی را جزو وظایف کارگزاری‌ها عنوان و بیان کرد: شرکت‌های کارگزاری بورسی شرکت‌هایی خدماتی محسوب می‌شوند.

وی در پایان تصریح کرد: امکان ارائه خدمات الکترونیکی، وجود دفاتر، تالارها، شعب، سیستم‌های حسابداری، ضبط و ربط حساب‌های مشتریان، سیستم‌های دریافت سفارشات، وجود سیستم‌های آی‌اس‌او در شرکت‌های کارگزاری، وجود صندوق‌های سرمایه‌گذاری و مجوزهایی که کارگزاران از سازمان بورس دریافت کرده‌اند جزو عمده‌ترین معیارهایی است که شرکت‌های کارگزاری با آن سنجیده می‌شوند.

رکوردشکنی‌های طلا در بازار جهاني
گفته‌های صالح‌آبادی در شرایطی انجام می‌شود که مبادلات طلا به عنوان یک کالای مطمئن در بازارهای جهانی نیز با تقاضای بالایی مواجه شده است؛ به طوری که در پایان معاملات روز جمعه هفته گذشته، هر اونس طلا به ۱۵۹۴ دلار، یعنی بالاترین قیمت در طول تاریخ به فروش رسید.

براساس گفته تحلیل‌گران، دلیل اصلی این موضوع این است که پس از ماه‌ها مذاکره، دموکرات‌ها و جمهوری خواهان ایالات‌متحده هنوز به توافقی بر سر سقف این بدهی‌ها نرسیده‌اند. حضور اوباما در این مذاکرات تغییری حاصل نکرده است و تنها کنگره می‌تواند اجازه افزایش سقف بدهی‌ها را صادر کند.

در حال حاضر ایالات‌متحده آمریکا به سقف بدهی خود؛ یعنی ۳/۱۴ هزار میلیارد دلار در ماه مه، رسیده است و اگر تا دوم اوت امسال این بحران حل نشود، آمریکا قادر به پرداخت بدهی‌های خود نخواهد بود. احتمالی که بورس‌های دنیا به طور جدی، شروع به بررسی آن کرده‌اند.

براین اساس، پس از اعلام موسسه اعتبارسنجی مودی در تاریح ۱۳ ژوئیه که رتبه سه گانه A آمریکا را تحت نظارت می‌گذارد، برای اولین به اعتبار آمریکا خدشه وارد شد.

هشدار موسسه اعتبارسنجی مودی به آمریکا مبنی بر احتمال کاهش رتبه اعتباری، طلا را به اوج رساند. در روزهای اخیر افزایش نگرانی‌ها پیرامون بی ثباتی موجود در اقتصاد اروپا و آمریکا باعث افزایش سرسام آور قیمت طلا شد.
این در حالی است که به دلیل بحران‌های پی در پی در اقتصاد جهانی و تحولات سیاسی ادامه دار در کشورهای عربی همچنان پیش‌بینی‌ها حاکی از افت و خیز سطح قیمتی طلا دارد.

بازار سکه آتی همپای بازارهای جهانی
همچنین مبادلات بازار آتی سکه روز شنبه هفته جاري در بورس کالای ایران نیز همزمان با رشد قیمت طلا در بازارهای جهانی با افزایش نرخ روبه‌رو بود، اما به دلیل وضعیت بازار نقدی که تحت تاثیر نوسان نرخ رسمی ارز و سیاست‌های پولی بانک مرکزی قرار گرفته این افزایش زیاد نبود. البته در بازار نیز به دلیل تعطیلی روز یکشنبه، سرمایه‌گذاران تمایل چندانی برای دادوستد نداشتند و تنها قیمت‌های تسویه در این روز ثبت شد.

به طوری که قیمت تسویه سکه تیرماه ۴۲۶ هزار و ۷۵۰ تومان و ۹ ریال بود. سکه مبادلاتی شهریورماه نیز با نرخ تسویه ۴۵۱ هزار و ۴۸۱ تومان و ۹ ریال در تابلوی معاملاتی درج شد. همچنین قیمت تسویه سکه آبان‌ماه ۴۷۴ هزار و ۹۶۸ تومان و ۸ ریال بود. در نهایت اینکه قیمت تسویه سکه دی ماه ۴۹۵ هزار و ۴۸۶ تومان و ۷ ریال بود.

دانلود رایگان کاتالوگ جدید فرش رویال هالی ترکیه

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن