اخبار نساجی

۲۰ تخته فرش به موزه بجنورد در خراسان شمالي اهدا مي شود

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

تهران- مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان تهران گفت: به منظور اختصاص بخشي از ‘موزه باستان شناسي، مردم شناسي و اسناد و نسخ خطي بجنورد’ به فرش هاي اين خطه، ۲۰ تخته فرش موزه اي از سوي موزه فرش به اين موزه اهدا مي شود.

به گزارش گروه فرهنگي ايرنا،‌ سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري روز چهارشنبه به نقل از ‘محمدابراهيم لاريجاني’ اعلام كرد: فرش هاي اهدايي كه ۱۰ تخته آن جزو فرش هاي بزرگ پارچه محسوب مي شود، متعلق به اواخر قاجار، اوايل پهلوي اول و دوم است كه به صورت سفارشي براي كاخ ها و باشگاه هاي موجود آن زمان بافته شده اند.
وي فرش هاي مشهد عمو اوغلي با نقش لچك ترنج را از جمله فرش هاي نفيس اين مجموعه عنوان كرد و افزود: اين فرش هاي كتيبه دار كه با رنگ هاي طبيعي گياهي و حيواني بافته شده اند، داراي بافت ريز ۶۰ تا ۸۰ رج مي باشند.
به گفته لاريجاني، گليم هاي يموت تركمن، قوچان كردي، درگز، شيروان،بيرجند و درخش با طرح هاي لچك ترنج، ترنج افشان،افشان اسليمي، راهراه، بندي لوزي و محرمات از ديگر فرش هاي اين مجموعه اهدايي به شمار مي رود.
وي با اعلام آمادگي استان تهران نسبت به اهداي فرش هاي موزه اي به استان هايي كه درصدد ايجاد موزه فرش و يا اختصاص قسمتي از موزه هاي موجود در آن استان به نمايش فرش هاي موزه اي گفت: در صورت درخواست استان هاي كشور موزه فرش نسبت به اهداي فرش و گليم هاي موجود مرتبط با آن استان اقدام خواهد كرد

دانلود كاتالوگ فرش ماشينی شرکت فيضی امریکا

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن