۱۵بخشنامه ارز مسافرتی در یک سال!

 

15بخشنامه ارز مسافرتی در یک سال!

بانک مرکزی در یک اقدام بی‌سابقه و نادر در طول سال گذشته تنها برای موضوع ارز مسافرتی ۱۵ بار بخشنامه متفاوت و بعضاً متناقض صادر و هر بار دستورالعمل جدیدی وضع کرد که نشان از بی‌ثباتی شدید در مدیریت ارزی کشور دارد.

به گزارش فارس، سال ۹۰ را می توان یکی از بی ثبات ترین سالها در موضوع سیاستهای ارزی نامید به طوری که بانک مرکزی در این سال بارها و بارها بخشنامه ارزی جدید صادر کرد و حتی شاهد بودیم که در طول یک روز سیاستها تغییر می کرد.

افزایش شدید نرخ ارز در سال گذشته مسئولان بانک مرکزی را وادار کرده بود که پی در پی سیاستهای ارزی خود را تغییر دهند و این مساله موجب شد تا مردم و فعالان بازار در تصمیم گیری های مرتبط با مسائل ارزی دچار تردید شوند و اعتماد خود را به سیاستهای ارزی بی ثبات بانک مرکزی از دست بدهند.

تغییر مکرر سیاستها نشان از ناتوانی مسئولان بانک مرکزی در پیش بینی آینده و مدیریت بازار دارد، ضمن اینکه سیاستهای ارزی که هر روز دچار تغییر می شود، دیگر کارایی لازم را برای تاثیر گزاری بر مردم و بازار ندارد.

خبرنگار فارس در این گزارش به بررسی تعدد سیاستهای ارزی بانک مرکزی در سال ۹۰ تنها در موضوع ارز مسافرتی پرداخته که نتایج این بررسی ها نشان می دهد، تنها در یک سال ۱۵ بخشنامه متفاوت و بعضاً متناقض در باره ارز مسافرتی صادر شده است.

متن بخشنامه ها به همراه تاریخ صدور آنها که از سایت بانک مرکزی استخراج شده است، به شرح زیر است:

۹ خرداد ۱۳۹۰

روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد ، این بانک به منظورتامین ارز مورد نیاز مسافران در چارچوب ضوابط و مقررات مربوطه ، علاوه بر شعب بانک های تجاری و صرافی های مجاز ، نسبت به فروش ارز مسافری از طریق صرافی بانک ها نیز اقدام می نماید.

۲۴ مرداد ۱۳۹۰

روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: پیرو بخشنامه شماره ۱۰۱۰/۶۰ مورخ ۶/۴/۱۳۹۰ به اطلاع می رساند ،فروش ارز مسافرتی علاوه بر شعب بانک ها و صرافی های مستقر در مبادی خروجی کشور (فرودگاه های بین المللی و…) از طریق کلیه شعب ارزی بانک های ملی ایران ، ملت و صادرات ایران در سراسر کشور نیز امکان پذیر می باشد. از این رو ، فروش ارز مسافرتی توسط سایر صرافی ها و بانکهای کشور مجاز نمی باشد.

۵ مهر ۱۳۹۰

روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: به منظور رفاه حال هموطنان عزیز، کماکان امکان خرید ارز مسافرتی در فرودگاه بین المللی حضرت امام خمینی (ره) فراهم است.

گفتنی است از چندی پیش فروش ارز مسافرتی علاوه بر شعب بانک های ملی، ملت و صادرات در سراسر ایران، در بانک ها و صرافی های مستقر در فرودگاه حضرت امام خمینی (ره) نیز امکان پذیر می باشد.

۷ مهر ۱۳۹۰

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ، این بانک طی بخشنامه ای به کلیه بانکهای دولتی و خصوصی اعلام کرد :

علاوه بر شعب ارزی بانک های ملی ، ملت ،صادرات در سراسر ایران و صرافی ها و بانکهای مستقر در مبادی خروجی کشور ( فرودگاههای بین المللی و…) شعب مرکزی سایر بانکها نیز مجاز به فروش ارز مسافرتی می باشند.

برابر بخشنامه یاد شده که در تاریخ ۷/۷/۹۰ به بانکها ابلاغ گردیده است متقاضیان ارز مسافرتی می توانند برای تامین ارز مورد نیاز خود به شعب مرکزی بانکها نیز مراجعه نمایند .

۱۲ مهر ۱۳۹۰

روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: به موجب بخشنامه اداره سیاستها و مقررات ارزی این بانک، فروش ارز مسافرتی در هر سفر و برای هر یک از مسافران هوائی به مقصد تمامی کشورها (به استثنای عراق و سوریه) مبلغ ۲۰۰۰ دلار و برای مسافران زمینی،ریلی و دریایی مبلغ ۵۰۰ دلار یا معادل آن به سایر ارزها می باشد.

در این بخشنامه همچنین آمده است: فروش ارز مسافرتی هوائی، زمینی، ریلی و دریایی کشورهای عراق و سوریه نیز ۵۰۰ دلار می باشد و فروش ارز مسافرتی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور به میزان ۵۰ درصد مبالغ فوق خواهد بود.

۱۰ آبان ۱۳۹۰

در راستای جلوگیری از اتلاف منابع ارزی و قطع دست سودجویان بخشنامه اخیر بانک مرکزی مبنی بر ارائه ارز مسافرتی بر پایه نرخ بازار فرعی ارز ابلاغ شد .

براساس اطلاعات واصله در ماه های گذشته و پس از آن که اختلاف بین نرخ رسمی ارز با بازار غیررسمی زیاد شد ، بانک مرکزی تصمیم گرفت با پیش بینی مکانیزم هایی ، از سوء استفاده برخی افراد سودجو و فرصت طلب جلوگیری نماید . به همین منظور ارائه ویزای کشور مقصد ، بلیت مسافرت ، اصل فیش پرداخت عوارض خروج از کشور ، تعهد کتبی مسافر مبنی بر خرید ارز مسافرتی فقط از یک منبع را الزامی و به بانکها اعلام نمود تا صفحه آخر گذرنامه و همچنین فیش پرداخت عوارض را به مهر« ارز مسافرتی پرداخت گردید » ممهور نمایند . ولی متاسفانه علیرغم تمامی این پیش بینی ها از مبادی مختلف خصوصاً بانکها مطلع شدیم که این افراد از طریق جعل ، تقلب و همچنین انجام مسافرت های صوری حتی چند ساعته نسبت به دریافت ارز مسافرتی اقدام می نمودند و حتی در این رابطه با توافقات قبلی درخصوص انتفاع طرفین از ارز مسافرتی دریافتی ، از افرادی به صورت گروهی استفاده می نمودند .

به جز مراتب عنوان شده ، ازدحام مسافرین غیرواقعی در بانکها و کمیاب شدن بلیت مسافرتی برای مسافرین واقعی ، بانک مرکزی را بر آن داشت تا در راستای یکی از وظایف مهم این بانک یعنی صیانت از منابع ارزی و جلوگیری از به هدررفتن آن ، بخشنامه اخیر مبنی بر ارائه ارز مسافرتی بر پایه نرخ بازار فرعی ارز را صادر نماید .

البته پرداخت ارز در بخشهای ضروری دیگر همچون :‌ ارز درمانی برای بیماران و دانشجویان اعزامی به خارج از کشور به همان صورت قبلی ادامه دارد .

نرخ بازار فرعی ارز ، نرخی است که واحدها و شعب ارزی مستقر درمناطق آزاد براساس آن نسبت به فروش ارز اقدام می نمایند و توسط بانک مرکزی تعیین می گردد .

۱۴ دی ۱۳۹۰

دستورالعمل جدید فروش ارز مسافرتی ابلاغ شد

روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: این بانک طی بخشنامه شماره۱۰۲۹ /۶۰ مورخ ۱۳۹۰/۱۰/۱۲به کلیه شعب ارزی بانک ها اعلام کرد:

فروش ارز مسافرتی برای هریک از مسافران هوایی به مقصد تمام کشورها ( به استثناء عراق و سوریه که ۴۰۰ دلار است) به میزان ۱۰۰۰ دلار یا معادل آن به سایر ارزها و فروش ارز مسافرتی به مسافرین زمینی، ریلی و دریایی کلیه کشورها به میزان۴۰۰ دلار یا معادل آن به سایر ارزها می باشد.

ضمناً در کلیه موارد فوق ، فروش ارز مسافرتی به نرخ بازار فرعی و یکبار در سال صورت می گیرد.

براساس این بخشنامه فروش ارز مسافرتی به مسافرین با سن قانونی کمتر از ۲ سال امکان پذیر نبوده و برای سنین ۲ تا ۱۲ سال به میزان ۵۰ درصد در هر یک از حالات فوق خواهد بود .

لازم به ذکر است فروش ارز مسافرتی به زائرین عمره مفرده ، صرفاً از طریق بانک ملی ایران و با ارائه لیست مشخصات زائران که توسط دفاتر سازمان حج و زیارت تایید شده باشد ، بدون ارائه بلیت و گذرنامه یک بار در سال و حداکثر تا سقف ۴۰۰ دلار به نرخ بازار فرعی و با رعایت شرایط سنی فوق الذکر امکان پذیر می باشد .

۸ بهمن ۱۳۹۰

دستورالعمل جدید فروش ارز مسافرتی ابلاغ شد

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران طی بخشنامه ای به کلیه شعب ارزی بانک‌های ملی ایران و ملت اعلام کرد:

شعب ارزی بانک های ملی و ملت برای فروش ارز مسافرتی ضمن رعایت کامل مقررات ارزی، پس از دریافت معادل ریالی مربوطه ، به جای پرداخت ارز به متقاضی نسبت به صدور سندحسابداری و یا رسید که در متن آن مبلغ ، نام متقاضی ، کد ملی، شماره پاسپورت و سایر اطلاعات مرتبط درج شده باشد ، اقدام نموده و سند حسابداری / رسید که ممهور به مهر و امضای شعبه می‌باشد را به متقاضی تحویل نمایند.

ضمنا” شعبه / باجه بانک های ملی ایران و ملت مستقر در مبادی خروجی فرودگاه ( پس از گیت خروجی)،در مقابل دریافت سند حسابداری و یا رسید مزبور نسبت به پرداخت ارز مسافری مربوطه اقدام خواهند نمود.

۹ بهمن ۱۳۹۰

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران این بانک با توجه به سیاست یکسان‌سازی نرخ ارز ترتیبات خرید و فروش ارز را به شرح ذیل جهت اجرا به کلیه شعب ارزی بانک ها ابلاغ نمود :

۱- از تاریخ شنبه ۸/۱۱/۱۳۹۰سیاست یکسان‌سازی نرخ ارز اعمال می شود . در این راستا فروش ارز به بانکها صرفاً به نرخ رسمی ( مرجع ) بانک مرکزی خواهد بود ، لذا نرخ بازار فرعی از مکانیزم فروش ارز حذف خواهد شد . بدیهی است کلیه مصارف ارزی که طبق مقررات به نرخ بازار فرعی تعیین می‌گردید با نرخ رسمی اعلامی از سوی بانک مرکزی تامین خواهد شد‌.

۲- نرخ رسمی (مرجع) بانک مرکزی برای هر دلار آمریکا از روز شنبه ۸/۱۱/۱۳۹۰ در سطح ۱۲۲۶۰ ریال تعیین و کلیه نیازهای ارزی بانکها در چارچوب مقررات و بخشنامه های این بانک صرفاً با نرخ رسمی ( مرجع ) تامین خواهد شد .

۳- ارز مسافرتی براساس بخشنامه شماره ۱۰۳۱/۶۰ مورخ ۵/۱۱/۱۳۹۰ بانک مرکزی در فرودگاه حضرت امام خمینی ( ره ) به مسافر تحویل داده می شود . در مورد فرودگاههای بین المللی اصفهان ، شیراز ، تبریز ، مشهد ، بندرعباس و همچنین سایر مبادی خروجی کشور حداکثر تا آخر هفته آینده هماهنگی‌های لازم جهت اقدام مشابه بعمل خواهد آمد . متقاضیان خرید ارز مسافرتی با مراجعه به شعب ارزی بانکهای ملی و ملت در سطح کشور،طبق مقررات به واریز ریالی ارز مسافرتی اقدام نموده و بانک مربوطه نسبت به صدور سند حسابداری / رسید حاوی : اطلاعات کامل از قبیل نام ،‌نام خانوادگی ، کد ملی ، شماره گذرنامه ، آدرس و سایر مشخصات مسافر اقدام و یک نسخه از سند صادره را تحویل مسافر می نمایند . شعبه / باجه بانکهای مذکور مستقر در مبادی خروجی فرودگاه جهت پرداخت ارز در فرودگاه ( پس از گیت خروجی و کنترل گذرنامه ) در مقابل دریافت سند صادره پس از تطبیق مشخصات گذرنامه متقاضی ، اقدام می نمایند .

تاکید می‌گردد نرخ فروش ارز مسافرتی ، نرخ مرجع بانک مرکزی بوده و میزان ارز مسافرتی براساس بخشنامه‌های قبلی بانک مرکزی خواهد بود . ضمناً برای برخی کشورها با توجه به بعد مسافت امکان افزایش ارز مسافرتی تا سقف ۱۵۰۰ دلار برنامه ریزی شده و طی بخشنامه جداگانه ای ابلاغ خواهد شد .

۴- براساس مقررات ارزی این بانک ، خرید ارز از مسافرین خارج از کشور ( اعم از ایرانی و خارجی ) در بانکهای مستقر در فرودگاههای بین المللی نیز علاوه بر شعب ارزی بانکها در سراسر کشور صورت می گیرد .

بدیهی است در این خصوص نرخ مندرج در تابلوی بانکهای فوق که براساس نرخ مرجع بانک مرکزی تعیین گردیده است ، ملاک عمل خرید و فروش ارز قرار می گیرد .

۱۱ بهمن ۱۳۹۰

دستورالعمل جدید فروش ارز مسافرتی

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران پیرو بخشنامه شماره ۱۰۳۲/۶۰ مورخ ۶/۱۱/۱۳۹۰ درخصوص فروش ارز مسافرتی ( موضوع بند ۱ از قسمت «ب» بخشنامه شماره ۱۰۲۹/۶۰ مورخ۱۲/۱۰/۱۳۹۰ ) اعلام کرد:

۱- فروش ارز مسافرتی برای هر یک از مسافران هوایی (به استثناء سوریه ، عراق ، آذربایجان ، ارمنستان ، پاکستان، افغانستان ، امارات متحده عربی و عربستان سعودی) به مقصد کشورهای ترکیه ، ترکمنستان ، کویت ، قطر، بحرین و عمان به میزان ۱۰۰۰دلار و یا معادل آن به سایر ارزها و در مورد سایر کشورها به میزان ۱۵۰۰ دلار به نرخ رسمی (مرجع) خواهد بود.

۲- فروش ارز مسافرتی به هریک از مسافران هوایی به مقصد کشورهای آذربایجان ، ارمنستان ، پاکستان، افغانستان و امارات متحده عربی به میزان ۴۰۰ دلار و یا معادل آن به سایر ارزها به نرخ رسمی(مرجع) خواهد بود .

۳- مسافرانی که قبلا” از ارز مسافرتی هوایی استفاده نموده اند، می توانند در دو نوبت از ارز مسافرتی بابت سفر به سوریه ، عراق یا عربستان (عمره مفرده) استفاده نمایند.بدیهی است فروش ارز مسافرتی هوایی به مسافرانی که دو نوبت از ارز مسافرتی مربوط به سوریه ، عراق یا عربستان (عمره مفرده) استفاده نموده‌اند، نیز مجاز خواهد بود.

۲۷ بهمن ۱۳۹۰

نحوه فروش ارز مسافرتی

روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: هموطنان عزیزی که عازم مسافرت خارج از کشورهستند، می‌توانند ارز موردنیاز خود را از شعب بانک‌های مستقر در مبادی خروجی فرودگاه‌ ها تهیه کنند.

این گزارش می‌افزاید: متقاضیان دریافت ارز مسافرتی پس از پرداخت معادل ریالی ارز مورد نیاز خود به شعب ارزی بانک‌های ملی و ملت در سطح شهر و دریافت سند حسابداری و یا رسید مربوطه به شعبه‌ بانک‌های یادشده مستقر در مبادی خروجی فرودگاه (‌پس از گیت خروجی) مراجعه و در مقابل ارائه سند حسابداری و یا رسید ، نسبت به دریافت ارز مسافری خود اقدام نمایند.

شایان ذکر است در سند حسابداری یا رسید باید مبلغ ، نام متقاضی ، کد ملی، شماره پاسپورت و سایر اطلاعات مرتبط درج و ممهور به مهر و امضای شعبه ‌باشد.

۱۷ اسفند ۱۳۹۰

روابط عمومی بانک مرکزی به منظور پاسخگویی به سؤالات آن دسته از هموطنانی که عازم سفر خارج از کشور هستند و در راستای رفع ابهامات موجود در زمینه میزان و نحوه فروش ارز مسافرتی، دستورالعمل‌های مربوطه را بار دیگر در ‌اختیارهموطنان عزیز قرار داده است.

میزان ارز مسافرتی با توجه به مقصد و نحوه سفر

– سفرهای هوایی

۱- به مقصد کشورهای ترکیه، ترکمنستان، کویت، قطر، بحرین و عمان به میزان ۱۰۰۰دلار یا معادل آن به سایر ارزها و یکبار در سال.

۲- به مقصد کشورهای آذربایجان، ارمنستان، پاکستان، افغانستان و امارات‌متحده‌عربی به میزان ۴۰۰دلار یا معادل آن به سایر ارزها و یکبار در سال.

۳- به مقصد کشورهای عراق، سوریه و عربستان ”عمره‌مفرده“بمیزان ۴۰۰ دلار یا معادل آن به سایر ارزها و دو نوبت در سال.

۴- به مقصد سایر کشورها بمیزان ۱۵۰۰ دلار یا معادل آن به سایر ارزها و یک بار در سال.

– سفرهای زمینی، ریلی و دریایی

۱- به مقصد کشورهای عراق، سوریه و عربستان ”عمره‌مفرده“به میزان ۴۰۰ دلار یا معادل آن به سایر ارزها و دو نوبت درسال.

۲- به مقصد سایر کشورها به میزان ۴۰۰ دلار یا معادل آن به سایر ارزها و یک بار در سال.

خاطر نشان می سازد مسافران می‌توانند علاوه بر استفاده از ارز اختصاصی بابت سفرهای ”هوایی“ و یا ”زمینی، ریلی و دریایی“ به سایر کشورها بشرح فوق مجموعاً دو نوبت در سال از ارز مسافرتی‌مربوط به کشورهای عراق، سوریه و عربستان نیز بهره‌مند شوند. کمااینکه مسافرانی که از دونوبت ارز مسافرتی به مقصد کشورهای عراق، سوریه و عربستان استفاده نموده اند نیز می توانند از ارز مربوط به سایر کشورها به شرح فوق استفاده نمایند.

نحوه خرید ارز سافرتی

در مورد سفرهای هوایی کلیه مسافران می‌توانند با مراجعه به یکی از شعب بانک های ملی ایران ، ملت و سامان در سطح شهر با ارائه مدارک مربوط، ارز مسافرتی خود را درخواست و سند حسابداری یا رسید آن را دریافت نمایند. تحویل ارز با ارائه رسید مذکور پس از گیت خروجی فرودگاه امکان پذیر می‌باشد.ضمناً خرید ارز بابت سفرهای زمینی ، ریلی ودریایی در حال حاضر طبق روال گذشته صورت می پذیرد.

سایر نکات

۱- فروش ارز مسافرتی به مسافرین با سن قانونی کمتر از ۲ سال امکان پذیر نبوده و برای سنین ۲ تا ۱۲ سال به میزان ۵۰ درصد مبالغ مورد اشاره فوق خواهد بود.

۲- فروش ارز مسافرتی به نرخ رسمی صورت می‌گیرد.

۳- در ترتیبات فروش ارز مسافرتی منظور از سال، سال شمسی تقویمی است . بر این اساس مسافرانی که در هر مقطع زمانی از سال۱۳۹۰ از ارز مسافرتی خود استفاده نموده‌اند از ابتدای سال۱۳۹۱ می‌توانند از ارز مسافرتی جدید خود بهره‌مند شوند.

۴- خرید ارز مسافرتی توسط مسافرانی که با گذرنامه ایرانی سفر می‌نمایند درصورتی‌ که کشور مقصد آنها کشور محل اقامت آنها نیز ‌باشد، بدون نیاز به ویزا امکان پذیر است .

۲۳ اسفند ۱۳۹۰

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ، به منظور تامین نیازهای ارزی متفرقه متقاضیان ،جلسه ای با کانون صرافی ها در بانک مرکزی تشکیل شد .

به صرافی های مجاز که مجوز خود را از بانک مرکزی اخذ نموده اند اجازه داده شد تا راسا نسبت به خرید و فروش ارز و تامین نیازهای مشتریان بر اساس مکانیزم عرضه و تقاضای بازار در مقابل صدور فاکتور اقدام نمایند .

بدیهی است خرید و فروش ارز توسط صرافی های مجاز در سامانه اطلاعات بانک مرکزی (سنا) ثبت خواهد شد .

ضمنا دانشجویان و مسافران برای تامین ارز مورد نیازمی توانند به بانکهای عامل مراجعه و بانک ها موظفند بلافاصله ارز مورد نیاز آنان را دراختیارشان قرار دهند در صورت تخلف مراتب را به بانک مرکزی ، بخش نظارت منعکس نمایند .

۲۸ اسفند ۱۳۹۰

دستور‌العمل خرید و فروش ارز توسط صرافی‌های مجاز

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ، دستور‌العمل خرید و فروش ارز توسط صرافی‌های مجاز را اعلام کرد.

به‌ گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، به‌منظور تامین نیازهای متقاضیان اعم از مسافرین ، دانشجویان، بیماران، واردکنندگان و صادرکنندگان به مبادلات ارزی از تاریخ ۲۳/۱۱/۱۳۹۰ به کلیه صرافی‌های دارای مجوز بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و مجهز به سامانه سنا اجازه داده می‌شود تا نسبت به خرید و فروش ارز با نرخ توافقی اقدام کنند.

این گزارش می‌افزاید:‌ رعایت مفاد دستورالعمل زیر‌ توسط صرافی‌ها در‌ این راستا‌، الزامی است:

۱- کلیه صرافی‌ها مکلفند صرفا” از سامان سنا جهت ثبت اطلاعات مربوط به عملیات خرید ، فروش، تبدیل و حواله‌ارزی استفاده نموده و به کار‌گرفتن سایر نرم افزارها مجاز نمی‌باشد.

۲- ثبت مشخصات فردی به ویژه کد ملی برای اشخاص حقیقی و ثبت شناسه ملی برای اشخاص حقوقی به همراه مشخصات کامل نماینده قانونی آن الزامی است.

۳- صرافی‌ها مکلفند بابت عملیات خرید ، فروش، تبدیل و حواله ارزی ، فاکتور سامانه سنا را ممهور به مهر صرافی نموده و به محض انجام معامله در اختیار مشتریان خود قرار دهند.صدور سایر فاکتور‌ها تخلف محسوب می شود.

۴- مرجع تعیین حداقل و حداکثر کارمزد قابل دریافت برای حوالجات ارزی، کانون صرافان ایرانیان خواهد بود که می بایست پس از اعلام در معرض دید مشتریان قرار گیرد.

تبصره ۱: تاقبل از تعیین حداقل و حداکثر کارمزد توسط کانون ،‌تعیین و اخذ کارمزد با توجه به عرف بازار و به صورت توافقی، بلامانع است.

تبصره ۲: ثبت کارمزد دریافتی در سامانه سنا الزامی است.

۵- تخلف از مفاد این دستورالعمل علاوه بر تعلیق یا ابطال مجوز فعالیت صرافی‌، موجب برخورد قانونی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران خواهد شد.

۶- صرافی‌ها مکلفند این دستورالعمل را به همراه نمونه فاکتور سامانه سنا در معرض دید مشتریان قرار دهند.

۵ فروردین ۱۳۹۱

تصمیمات کمیسیون ارز در خصوص ارز مسافرتی

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ، تصمیمات کمیسیون ارز درخصوص فروش ارز مسافرتی به ایرانیان مقیم خارج از کشور ، میزان ارز مسافرتی به مقصد کشورهای آذربایجان، ارمنستان، پاکستان، افغانستان ، امارات‌متحده‌عربی ، لبنان ،عراق، سوریه و عربستان، فروش ارز مسافرتی صرفا” به زائرین عتبات عالیات که از طریق کاروانهای تحت پوشش سازمان حج و زیارت اعزام می شوند و… به شرح زیر به اطلاع هموطنان گرامی می رسد :

میزان ارز مسافرتی با توجه به مقصد و نحوه سفر

سفرهای هوایی

۱ – به مقصد کشورهای ترکیه، ترکمنستان، کویت، قطر، بحرین و عمان به میزان ۱۰۰۰دلار یا معادل آن به سایر ارزها و یکبار در سال.

۲ – به مقصد کشورهای آذربایجان، ارمنستان، پاکستان، افغانستان ، امارات‌متحده‌عربی و لبنان به میزان ۴۰۰دلار یا معادل آن به سایر ارزها و یکبار در سال.

۳ – به مقصد کشورهای عراق، سوریه و عربستان ”عمره‌مفرده“بمیزان ۴۰۰ دلار یا معادل آن به سایر ارزها و دو نوبت در سال.

۴ – به مقصد سایر کشورها بمیزان ۱۵۰۰ دلار یا معادل آن به سایر ارزها و یک بار در سال.

سفرهای زمینی، ریلی و دریایی

۱ – به مقصد کشورهای عراق، سوریه و عربستان ”عمره‌مفرده“به میزان ۴۰۰ دلار یا معادل آن به سایر ارزها و دو نوبت درسال.

۲ – به مقصد سایر کشورها به میزان ۴۰۰ دلار یا معادل آن به سایر ارزها و یک بار در سال.

خاطر نشان می سازد مسافران می‌توانند علاوه بر استفاده از ارز اختصاصی بابت سفرهای ”هوایی“ و یا ”زمینی، ریلی و دریایی“ به سایر کشورها بشرح فوق مجموعاً دو نوبت در سال از ارز مسافرتی‌مربوط به کشورهای عراق، سوریه و عربستان نیز بهره‌مند شوند. کمااینکه مسافرانی که از دونوبت ارز مسافرتی به مقصد کشورهای عراق، سوریه و عربستان استفاده نموده اند نیز می توانند از ارز مربوط به سایر کشورها به شرح فوق استفاده نمایند.

ضمنا” از تاریخ ۱۳۹۱/۱/۱ فروش ارز مسافرتی به مقصد عراق(عتبات عالیات)صرفا” به زائرینی که از طریق کاروانهای تحت پوشش سازمان حج و زیارت اعزام می شود ، امکان پذیر خواهد بود.

نحوه خرید ارز مسافرتی

در مورد سفرهای هوایی کلیه مسافران می‌توانند با مراجعه به یکی از شعب بانک های ملی ایران ، ملت و سامان در سطح شهر با ارائه مدارک مربوط، ارز مسافرتی خود را درخواست و سند حسابداری یا رسید آن را دریافت نمایند. تحویل ارز با ارائه رسید مذکور پس از گیت خروجی فرودگاه امکان پذیر می‌باشد.ضمناً خرید ارز بابت سفرهای زمینی ، ریلی ودریایی در حال حاضر طبق روال گذشته صورت می پذیرد.

سایر نکات

۱ – فروش ارز مسافرتی به مسافرین با سن قانونی کمتر از ۲ سال امکان پذیر نبوده و برای سنین ۲ تا ۱۲ سال به میزان ۵۰ درصد مبالغ مورد اشاره فوق خواهد بود.

۲ – فروش ارز مسافرتی به نرخ رسمی صورت می‌گیرد.

۳ – در ترتیبات فروش ارز مسافرتی منظور از سال، سال شمسی تقویمی است . بر این اساس مسافرانی که در هر مقطع زمانی از سال۱۳۹۰ از ارز مسافرتی خود استفاده نموده‌اند از ابتدای سال۱۳۹۱ می‌توانند از ارز مسافرتی جدید خود بهره‌مند شوند.

۴ – فروش ارز مسافرتی به ایرانیان مقیم خارج از کشور مجاز نمی باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *