اخبار نساجی

پیش‌فروش از ۵۵۰ هزار سکه گذشت/ جمع‌آوری ۳ هزار میلیارد نقدینگی سرگردان

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

در چهار روز نخست اجرای طرح پیش فروش سکه توسط بانک مرکزی، بیش از ۵۵۰ هزار قطعه سکه تمام بهار آزادی پیش فروش شده که باعث جمع آوری ۳ هزار میلیارد ریال نقدینگی سرگردان از بازار – حداقل برای مدت ۴ ماه – شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، در ۳ روز ابتدای اجرای طرح پیش فروش سکه ( سه شنبه، چهارشنبه و پنج شنبه هفته گذشته) تعداد سکه‌های طرح جدید پیش فروش شده با قیمت ۵۴۶ هزار تومان به ۴۲۳ هزار و ۵۰۵ قطعه رسید. برآوردهای اولیه مهر نشان می‌دهد که در روز جاری تعداد سکه های پیش فروش شده از مرز ۱۳۰ هزار قطعه فراتر رود.

با یک حساب سرانگشتی مشخص می‌شود که در ۴ روز ابتدای اجرای طرح پیش فروش سکه توسط بانک مرکزی برای تعادل قیمتها در بازار سکه، بیش از ۵۵۰ هزار قطعه سکه پیش فروش شده که باعث جمع آوری بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان نقدینگی سرگردان از بازار – حداقل برای مدت ۴ ماه – شده است.

خبرنگار مهر می‌نویسد: اگر به طور متوسط روزانه ۱۰۰ هزار قطعه سکه طرح جدید پیش فروش شود، ظرف یکماه معادل ۳ میلیون قطعه به ارزش حدود یکهزار و ۶۳۸میلیارد تومان پیش فروش خواهد شد که ۴ ماه طول می کشد که دوباره این مبلغ از بانک خارج شود.
جدول تعداد سکه‌های پیش فروش شده در روزهای اخیر روز – تعداد – ارزش     تعداد     ارزش
سه شنبه     ۹۲ هزار و ۵۳۶ قطعه      بیش از ۵۰ میلیارد و ۵۲۴ میلیارد تومان
چهارشنبه     ۱۷۶ هزار و ۲۱۹ قطعه     بیش از ۹۶ میلیارد و ۲۱۵ میلیون تومان
پنجشنبه     ۱۵۴ هزار و ۷۵۰ قطعه      بیش از ۸۴ میلیارد و ۴۹۳ میلیون تومان
شنبه     ۱۳۰ هزار قطعه ( برآوردی-حداقل)      ۷۰ میلیارد و ۹۸۰ میلیارد تومان
مجموع     بیش از ۵۰۰ هزار قطعه      بیش از ۳۰۰ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان

عبدالله رفعت دبیرکل اداره اسکناس و اوراق بهادار بانک ملی ایران در گفتگو با مهر با اعلام تعداد سکه های پیش فروش شده در بانک ملی ایران در سه روز ابتدای اجرای طرح، گفت: در اولین روز پیش فروش سکه در روز سه شنبه هفته گذشته تاریخ ۲۹ آذرماه سال جاری تعداد ۹۲ هزار و ۵۳۶ سکه طرح جدید ( تصویرامام ) با قیمت واحد ۵۴۶ هزار تومان به متقاضیان فروخته شد.

وی با اعلام اینکه تنها سکه های با تصویر امام(ره) پیش فروش می شود و سایر سکه ها در این طرح نمی گنجد، افزود: براساس بخشنامه بانک مرکزی، مالیات ۴ درصدی هر قطعه سکه فروخته شده در زمان تحویل از مشتری اخذ می‌شود.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

این مقام مسئول، رقم ۴ درصد مالیات بر ارزش افزوده سکه ۵۴۶ هزار تومان را معادل ۲۱ هزار و ۸۴۰ تومان اعلام کرد و اظهارداشت: پیش فروش سکه ها به هر فرد محدودیتی ندارد.

رفعت تعداد سکه های پیش فروش شده در دومین روز اجرای طرح در روز چهارشنبه ۳۰  آذرماه سال جاری را ۱۷۶ هزار و ۲۱۹ سکه و در سومین روز فروش را ۱۵۴ هزار و ۷۵۰ قطعه سکه طرح جدید اعلام کرد.

مدیرکل اداره اسکناس و اوراق بهادار بانک ملی ادامه داد: هنوز تعداد سکه های پیش فروش شده در روز جاری مشخص نشده و تاکنون آمار ۳ استان با تعداد پیش فروش ۵ هزار و ۲۰۰ قطعه سکه بدست آمده است.

نحوه استرداد مبالغ سکه‌های پیش فروش شده درصورت انصراف متقاضیان

وی با اعلام اینکه زمان پیش فروش سکه بر اساس بخشنامه بانک مرکزی تا اطلاع ثانوی در شعب بانک ملی ادامه دارد، افزود: در صورتی که مشتری از خرید خود پشیمان شود، استرداد مبلغ با هماهنگی های لازم با بانک مرکزی صورت می‌گیرد.

رفعت مدت زمان تحویل سکه را ۲ تا ۴ ماه عنوان و بیان کرد: اگر مشتریان نسبت به خرید پشیمان شده اند باید ظرف ۲ ماه آن را به بانک ملی اطلاع دهند، مکان تحویل سکه ها نیز همان شعبه ای است که پیش فروش در آن برای مشتری انجام شده است.

این مقام مسئول در بانک ملی ایران با ذکر این مطلب که پیش فروش سکه ها با ارائه کارت ملی انجام می شود، افزود: مبالغ دریافتی از قبل پیش فروش سکه ها باید به حساب بانک مرکزی واریز شود، زیرا این سکه امانی است و قانونا باید طی سرفصلی به حساب بانک مرکزی برود.

مدیرکل اداره اسکناس و اوراق بهادار بانک ملی با اشاره به مشکلاتی که پیش از این در شعبات بانک ملی در زمان فروش نقدی سکه ایجاد شده بود، گفت: در آن زمان هجمه کاری برای شعبات مذکور ایجاد می شد.

وی خاطرنشان کرد: مبلغ فروش سکه ها به هر تعداد که توسط مشتریان پیش خرید شده باشد به صورت کامل توسط بانک در زمان درخواست، دریافت می شود.

دانلود كاتالوگ فرش ماشينی شرکت فيضی امریکا

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن