اخبار فرش ماشینی

همه اهميت اين روزهاي فرش دستباف در نگاه دولت و مجلس!

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

عليرضا قادري

از زمان آغاز مبارزات! انتخاباتي و مناظره هايي که طي آن هر يک از کانديداها تلاش داشتند تا با يافتن موضوعات مختلف و مهم کشور پيرامون آن اعلام موضع کرده و برنامه هاي خود را در ارتباط با آن مطرح کنند تا زماني که حسن روحاني به عنوان رئيس جمهور منتخب از طريق صندوق هاي راي عهده دار رياست جمهوري شد کمترين توجهي به موضوع فرش دستباف نشد و اين بسيار عجيب و درعين حال نگران کننده بود.

اين نگراني زماني بيشتر شد که رئيس جمهور در برنامه هاي خود هيچ اشاره اي به اين بخش پر جمعيت که سهم مهمي هم در اقتصاد غير نفتي دارد نکرد! و به سادگي از کنار آن گذشت.

فرض اين بود که به دليل تعدد موضوعات و مسائل کشور شايد چنين مهمي در اولويت هاي بعدي مدنظر قرار داشته باشد بخصوص اميد به ارايه برنامه از سوي وزيري بود که تصدي فرش کشور را عملا برعهده مي گرفت. اين اميد نيز با توجه به ارايه برنامه وزير صمت و عدم کمترين اشاره اي به فرش دستباف در اين برنامه پيشنهادي به ياس و نگراني انجاميد.

دست آخر همه اميدها و چشمان منتظر به جريان معرفي وزرا و انتظارات نمايندگان مردم از ايشان دوخته شد شايد آنان به عنوان نمايندگان مردم بر چنين نکته مهمي در فرهنگ و اقتصاد اشاره و بر آن تاکيدکنند. با کمال تاسف اينچنين نشد و فرش همچنان در حاشيه ماند و ماند تا نگراني هاي اصحاب و فعالان اين بخش هم باقي باشد و نگراني هايشان از آينده اين هنر-صنعت همچنان فضاي دلسرد اطراف آنها را استمرار ببخشد.

البته بايد تاکيد کرد که اين همه غفلت از فرش دستباف از سوي نمايندگان مردم اسباب تعجب و ناباوري است.
اما در اين ميان و در طول اين ماهها و مباحث و مجادلات اين وزير پيشنهادي صمت بود که بالاخره اين طلسم را شکسته و با عبارت مبهم و گنگي اسمي از فرش دستباف به ميان آورد.

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

محمدرضا نعمت زاده درجريان بررسي صلاحيتش براي تصدي وزارت صنعت، معدن و تجارت توجه به صنایع دستی و فرش را يکي از برنامه هایش برای وزارت عنوان کرده و گفت: “صنعت فرش می تواند فرهنگ اصیل ایرانی را در همه جای جهان منتشر کند اما متاسفانه در این زمینه کوتاهی شده است. نعمت زاده همچنين افزود: توجه به توسعه صنعت فرش موجب اشتغال زایی دائم و پاره وقت می شود و هم می تواند کمک اقتصادی برای خانواده های کم درامد و روستایی باشد.”

گرچه اين عبارات از فرط کهنگي، تکرار و شدت استعمال، بيش از هرچيزي ملال آور شده اند، ولي همين مقدار هم موجب اميد دستاندرکاران است تا شايد وزير جديد تلاش دارد تا بجاي پرگويي هاي بي عمل وزير سابق و مديران تحت امرش، عمل مفيد و اقدامات بايسته را جانشين کرده و جمع بزرگ خانواده فرش دستباف کشور را خرسند کند.
اميدواريم ره به خطا نبرده باشيم و اين خواسته حکم آرزوي محال پيدا نکند.

 

منبع: کارپتور

دانلود كاتالوگ فرش ماشينی شرکت فيضی امریکا

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن