اخبار فرش ماشینی

نساجي گيلان به دنبال جايگاه واقعي

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

مجتبي عابديني بي بالاني: استان گيلان از دير باز به عنوان‎ ‎قطب نساجي کشور شناخته شده، اما در حال حاضر اين صنعت از جايگاه واقعي خود‎ ‎فاصله دارد و مديران صنعت استان تلاش مي کنند تا نساجي گيلان را به روزهاي‎ ‎خوب گذشته بازگردانند‎.

‎اين در حالي است كه خسارت وارده به صنعت‎ ‎نساجي گيلان در چند سال اخير خوشايند نبوده است ، به طوري که نساجي گيلان‎ ‎در جريان خصوصي سازي بيشترين ضرر را متحمل و از سوي ديگر خسارات وارده در‎ ‎برف سال ۸۳ نيز بر اين صنعت تحميل شد. تعطيلي برخي كارخانجات مانند ايران‎ ‎پوپلين و پوشش در سال هاي گذشته گواهي بر اين مدعا است‎.

‎در چنين‎ ‎شرايطي محمد حسين اصغريان، رييس سازمان صنايع و معادن گيلان از اجراي طرح‎ ‎هاي بزرگ در بخش نساجي استان خبر داد که با بهره برداري از اين طرح ها در‏‎ ۲ ‎تا ۳ سال آينده حدود ۶ هزار شغل جديد در استان ايجاد خواهد شد. وي در‎ ‎عين حال در بيان جايگاه صنعت نساجي استان با بيان اينكه در گذشته رتبه سوم‎ ‎يا چهارم كشور را در اين بخش داشتيم، افزود: هم اكنون با وجود تمام‎ ‎مشكلاتي كه در اين بخش وجود دارد جزو ۶ استان اول كشور در بحث نساجي هستيم‎.

hinza chemical تبلیغات

‎اصغريان‎ ‎اظهار اميدواري كرد با روند طرح هاي در دست اجرا، اين جايگاه به رتبه‎ ‎واقعي خود برسد. رييس سازمان صنايع و معادن استان گيلان گفت: صنعت نساجي‎ ‎گيلان هم اکنون مسير نسبتا خوبي را طي مي کند و با وجود بحران هاي خاص از‎ ‎جمله بحران جهاني در اقتصاد، جريان شديد قاچاق و… روند حرکت نساجي رو به‎ ‎جلو بوده، اگرچه از سرعت آن طي ۱۰ سال گذشته کاسته شده است‎.
‎وي با‎ ‎بيان اين مطلب که يک سوم صادرات استان در بخش صنعت متعلق به چند واحد‎ ‎نساجي است، افزود: روندي که کشورهاي رقيب ما از جمله پاکستان، چين و ترکيه‎ ‎در بحث صادرات پيش گرفته اند رقابتي ناعادلانه است، زيرا توليدات آنها با‎ ‎کيفيتي پايين تر و همچنين توليداتي غير رسمي که معاف از ماليات است در‎ ‎بازار با قيمت هاي ارزانتر ارائه مي شود، اين در حالي است که هزينه توليد‎ ‎و به ويژه دستمزدها در کشور ما به مراتب بيشتر است، اين دلايل رقابت ما را‏‎ ‎در بخش صادرات دشوار مي سازد‎.
‎اصغريان ادامه داد: نقطه قوت ما کيفيت محصولات بوده و ما تنها با همين نقطه قوت با کشورهاي ديگر رقابت مي کنيم‎.

‎وي‎ ‎يکي از مهم ترين مشکلات در بخش صادرات را آشنا نبودن صنعتگران با بازارهاي‎ ‎خارجي دانست و گفت: البته اين ضعف را مي توان با کمک اتاق بازرگاني، وزارت‎ ‎بازرگاني، صنايع و معادن و همچنين رايزني هاي اقتصادي حل کرد‎.
‎رييس‎ ‎سازمان صنايع و معادن استان گيلان در ادامه با اعلام اينكه با تلاش‎ ‎استاندار گيلان، وزارت صنايع و معادن و شرکت آتيه دماوند عمليات بازسازي و‎ ‎نوسازي شرکت صنايع پوشش گيلان آغاز خواهد شد، اظهار اميدواري كرد تا پايان‎ ‎سال جاري با حداقل ۲۰ درصد و تا پايان سال آينده تا ۶۰ درصد کل بخش هاي‎ ‎مجتمع عظيم پوشش به مدار توليد باز گردد‎.

‎وي همچنين گفت: با‎ ‎نوسازي بخش نساجي صنايع پوشش گيلان و بهره برداري از اين ۲ فاز علاوه بر‎ ‎ايجاد اشتغال براي ۵۰۰ نفر، توليد روزانه آن به ميانگين ۱۲ تن مي رسد. بر‎ ‎اساس اين گزارش راه اندازي دوباره مجتمع عظيم پوشش گيلان که در زمان‎ ‎واگذاري بيش از ۱۲۰۰ نفر پرسنل داشته است، نويد روزهاي بهتري را براي صنعت‏‎ ‎نساجي استان به ما مي دهد، روزهايي که شايد بتوان نساجي گيلان را در‎ ‎جايگاه واقعي ديد‎.‎

دانلود رایگان کاتالوگ جدید فرش رویال هالی ترکیه

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن