اخبار نساجی

نخستین تجربه تحقق درآمدهای بودجه در سال ۹۲/ بودجه‌ای که کم نیاورد

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

 

 

hinza chemical تبلیغات

    عملکرد بودجه سال گذشته نشان می‌دهد ۷۱ هزار و ۷۳۷ میلیارد تومان از درآمدهای مدنظر در اصلاحیه یعنی بیش از ۹۸ درصد آن محقق شده است.

به گزارش «اقتصاد نیوز»، در سال گذشته نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تصویب ماده واحده لایحه اصلاحیه قانون بودجه سال ۹۲ به دولت اجازه دادند تخصیص اعتبارات بودجه عمومی دولت مندرج در قانون بودجه سال ۹۲ کل کشور را در سقف ۱۷۱ هزار میلیارد تومان با منظور کردن کاهش ۱۰ درصد از اعتبارات هزینه‌ای، انجام دهند.

این در حالی است که در قانون اولیه بودجه سال ۱۳۹۲ مصوب در زمان فعالیت دولت دهم این میزان ۲۱۰ هزار میلیارد تومان بود که با اصلاح ماده واحده قانون بودجه سقف بودجه ۹۲ به ۱۷۱ هزار میلیارد تومان کاهش یافت.

از سویی دیگر و در بررسی درآمدهای دولت شامل درآمدهای مالیاتی و سایر درآمدها نیز کاهش در ارقام بودجه را می‌توان مشاهده کرد.

این درحالی است که بررسی بودجه از سال ۹۰ تاکنون نشان می‌دهد که درآمدهای دولت در بودجه شامل درآمدهای مالیاتی و سایر درآمدها حدود دو برابر شده بود.

بر این اساس میزان عملکرد درآمدهای پیش‌بینی شده برای سال ۹۰ حدود ۵۴ هزار و ۴۴۷ میلیارد تومان بود که در سال بعد به رقم مصوب ۶۵ هزار و ۳۳۰ میلیارد تومان افزایش یافت.

عملکرد سال ۹۱ از رقم پیش‌بینی شده درآمدها برای این سال نشان می‌دهد که نزدیک به ۱۰ هزار میلیارد تومان از ارقام مصوب محقق نشده و در آمد دولت در سال ۹۱ تنها دو هزار میلیارد تومان از عملکرد سال ۹۰ بیشتر بوده و به حدود ۵۶ هزار و ۸۲۰ میلیارد تومان رسیده است.

اما دولت دهم آخرین درآمد بودجه خود را حدود ۹۰ هزار و ۶۵۳ میلیون تومان مصوب کرد که در ادامه با تغییرات سیاسی و اعتقاد دولت جدید به عدم تحقق منابع پیش‌بینی شده ارقام درآمدی در اصلاحیه بودجه به حدود ۷۲ هزار و ۴۶۵ میلیون تومان کاهش یافت. که البته آنچه را که بودجه ریزان در اصلاحیه پیش‌بینی کردند به واقعیت نزدیک شد و عملکرد پایان سال نشان داد که ۷۱ هزار و ۷۳۷ میلیارد تومان از درآمدهای مدنظر در اصلاحیه یعنی بیش از ۹۸ درصد محقق شده است.

این در حالی است که اگر بودجه ۹۲ سال اصلاح نمی‌شد درآمدها حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان کمتر از رقم مصوب می‌شد.

در عین حا آن طور که ایسنا گزارش داده، دولت برای سال ۹۳ درآمدها را با رشد حدود ۲۰ هزار میلیارد تومانی نسبت به عملکرد سال ۹۲ در ترازنامه بودجه برده و به ۹۲ هزار و ۷۱۲ میلیارد تومان افزایش داد که در نهایت مجلس نیز بعد از بررسی سقف درآمدهای بودجه سال جاری را حدود هشت هزار میلیارد تومان رشد داده و نزدیک به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان مصوب کرد.

بنابراین گزارش، سقف درآمدهای بودجه سال ۹۳ نسبت به عملکرد ۹۲سال حدود ۳۹٫۹ درصد و نسبت به لایحه پیشنهادی ۸٫۲ درصد افزایش یافته است.

دانلود رایگان کاتالوگ جدید فرش رویال هالی ترکیه

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن