اخبار نساجی

نخستین برق تولیدی از ژئوترمال امسال وارد شبکه کشور می شود

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

مشگین شهر – خبرگزاری مهر: رئیس سازمان انرژیهای نو کشور گفت: نخستین برق تولیدی از انرژی زمین گرمایی ژئوترمال امسال وارد شبکه مصرفی کشور می شود.

یوسف آمودلی روز شنبه در گفتگو با خبرنگار مهر در مشگین شهر اظهار داشت: این مهم با نصب اولین توربین در نیروگاه زمین گرمایی این شهرستان طی سال جاری محقق خواهد شد.

وی با اشاره به تست موفقیت آمیز چهارمین چاه نیروگاه زمین گرمایی مشگین شهر طی امروز افزود: هم اکنون تمام چاههای حفر شده در این نیروگاه به بخار آب رسیده و قابلیت نصب توربین و تولید برق را دارد.

رئیس سازمان انرژیهای نو کشور دستیابی به این فناوری را چشمگیر ارزیابی کرد و یادآور شد: تاکنون تنها کشورهای امریکا، ژاپن، نیوزیلند، فیلیپین، ایسلند، آلمان و ترکیه از نیروگاه زمین گرمایی بهره می برند و سایر کشورها به این فناوری دسترسی ندارند.

وی با بیان اینکه چاههای ژئوترمال هیچ گونه آلودگی زیست محیطی ندارند اضافه کرد: بخار تولیدی از آنها علاوه بر کاربرد در نیروگاه تولید برق و راه اندازی توربین بخار برای گرمایش واحدهای مسکونی نیز قابل استفاده است.

آرمودلی با اشاره به شناسایی ۱۴ نقطه دارای ظرفیت انرژی زمین گرمایی در کشور ابراز داشت: نخستین مورد آن منطقه سبلان محسوب می شود که حفاری آن نیز از سال ۷۸ آغاز و تاکنون تنها چهار چاه حفر شده است.

به گفته وی حفاری این چاهها نخستین تجربه شرکت ملی حفاری است که پیش از این نیز تخصص و تجربه حفاری روی چاههای نفت و گاز را داشته اند.

بر اساس اعلام مسئولان این شرکت چاههای ۱۳ گانه نیروگاه زمین گرمایی مشگین شهر بین دو هزار و ۷۰۰ و سه هزار و ۴۰۰ عمق داشته وبا دمای داخلی ۲۴۰ درجه سانتیگراد و خروجی ۱۵۰ درجه سانتیگراد از مناطق پر بازده به شمار می‌رود.

نیروگاه زمین گرمایی ۵۵ مگاواتی مشگین شهر با پیش بینی تعبیه ۱۳ چاه در ۱۵ کیلومتری جنوب این شهرستان در ارتفاع دو هزار و ۸۰۰ متری دامنه سبلان در حال ساخت بوده و عملیات ساخت آن از سال ۷۸ آغاز شده است.

تکمیل و بهره برداری از این پروژه جزو مصوبات سفر اول هیئت دولت به استان اردبیل بوده و براساس آن اولین واحد این نیروگاه باید تا پایان سال ۸۶ و تا پایان سال ۸۷ به طور کامل به بهره برداری می رسید.

دانلود كاتالوگ فرش ماشينی شرکت فيضی امریکا

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن