اخبار فرش ماشینی

ماجرای استفاده از فرش ایرانی به جای پرده های مذهبی در ژاپن

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

محمد تاجیک :شبکه نمایش به تازگی فیلم فرش باد ساخته کمال تبریزی را در برنامه مروری بر آثار رضا کیانیان پخش کرد.

به گزارش شفقنا، این فیلم که تا به حال چندین بار از تلویزیون پخش شده است دارای دیالوگها و نشانه های فراوانی در جهت ترویج مفاهیم مذهبی است آنقدر که می توان فیلم فرش باد را یک فیلم خوب مذهبی در سینمای ایران دانست.

این فیلم که داستان آن درباره مشکلات فراوان یک خانواده برای بافتن یک فرش به سفارش فردی ژاپنی است، دیالوگهای قابل توجهی دارد با این مضمون که باید در شرایط سخت فقط به خدا توکل کرد. نماز خواندن فرد مومن برروی فرش درصحنه های پایانی فیلم وقتی فرش بافته می شود فرد روحانی توصیه می کند که قبل از بهره برداری از فرش حتما یک فرد مومن روی آن نماز بخواند. فیلمی در جهت نزدیکی ادیان فرش باد را از سویی دیگر باید فیلمی در جهت نزدیکی ادیان دانست .

در صحنه ای از فیلم وقتی شخصیت اصلی فیلم یعنی رضا کیانیان برای کاری مجبور می شود به نماز جمعه برود شخصیت ژاپنی فیلم همراه او می آید . شخصیت ژاپنی فیلم واکنش جالبی در نماز جمعه دارد، او وقتی رکوع وسجود نمازگزاران را می بیند در همان زمان به سبک دین و آیین خود به عبادت خدا می پردازد.

فرش باد چگونه ساخته شد؟ فرش باد کمال تبریزی محصول اوائل دهه هشتاد است. فیلمی که در زمان نمایش خود در جشنواره به عنوان بهترین فیلم جشنواره از نگاه تماشاگران شناخته شد. ماجرای استفاده از فرش ایرانی به جای پرده های مذهبی در ژاپن خود تبریزی در مصاحبه ای در زمان اکران این فیلم گفته است: يك تهيه كننده‌ي ژاپني ابراز تمايل كرد كه با يك تهيه كننده‌ي ايراني پروژه‌ي مشترك داشته باشد و بحث ما از همان ابتدا درباره‌ي نقاط مشترك تعامل فرهنگي بين ايران و ژاپن بود و در جلسات اوليه نماينده ژاپني گفت كه حدود ۲۰۰ سال پيش در مراسمي مذهبي به جاي پرده‌هاي مذهبي ژاپني، فرش ايراني را آويزان كرده‌ بودند كه ما به اين فكر افتاديم در عصر حاضر تبادل و ارتباط فرهنگي چگونه برقرار مي‌شود و به اين نتيجه رسيديم كه مرزبندي‌ها و خط كشي‌ها، مانعي براي برقراري ارتباط بين دو كشور هستند. وي در ادامه خاطرنشان كرد: از اينجا دو شخصيت بچه‌ي قصه شكل گرفت چون به اين نتيجه رسيديم كه فقط بچه‌ها به شكل فطري به هم توجه دارند و هيچ برتري و كمبودي نسبت به يكديگر احساس نمي‌كنند و مي‌توانند نقطه شروعي براي تبادل نظر باشند. به گفته كمال تبريزي: مساله‌ي جنسيت نيز در اين فيلم به نوعي طرح شد تا عاطفه، صداقت و پاكي خود را داشته باشد. كمال تبريزي، در پاسخ به این پرسش كه آيا سفارش دهنده‌ي ژاپني و كارگردان ايراني براي ساخت فيلم فرش باد هم به نوعي تداعي‌كنده‌ي سفارش دهنده‌ي ژاپني و بافنده‌ي ايراني فرش در اين فيلم است، گفت: ما مي‌خواستيم همان اتفاقي كه ۲۰۰ سال قبل در آن دوره‌ي تاريخي افتاد، مجددا در عصر حاضر بيفتد. البته مي‌توانستيم قصه را از نقطه‌اي آغاز كنيم كه فرش در جشن آويزان شده و تاثيراتي كه اين فرش بر روي جماعت ژاپني مي‌گذارد را بررسي كنيم دراين صورت بيشتر حوادث در ژاپن رخ مي‌داد و البته شايد فرش باد ادامه‌ي اين اتفاق باشد. وي در ادامه اظهار داشت: فرش ايراني قرار است به جاي يك پرده‌ي مقدس آويزان شود، اما چرا يك فرش ايراني مي‌تواند جاي آن پرده را بگيرد؟ آيا فرش مي‌تواند مقدس باشد؟ بنابراين بايد مراحل بافت فرش را مي‌ديديم. با توجه به تصاويري كه از مراحل مختلف بافته شدن فرش نشان داديم از جمله وضو گرفتن بافنده، گره زدن و مراد گرفتن و … تلاشي بود در جهت نشان دادن تقدس فرش تا جايي كه وقتي فيلم در جشنواره، براي مهمانان خارجي نمايش داده شد يكي از مهمانان خارجي گفت ديگر جرات نمي‌كند به راحتي پايش را روي فرش ايراني بگذارد. یگانگی روح آدمها كمال تبريزي ضمن اشاره به وجود قوميت‌هاي مختلف در فيلم ”فرش باد” گفت: اين موضوع بر يگانگي روح آدمهاي مختلفي كه متعلق به قوميت‌هاي مختلف هستند تاكيد داشت و در عين حال ساختار فيلم نيز از تنوعي كه به لحاظ رنگ و نقش در فرش وجود دارد برخوردار مي‌شد، به همين دليل در فرش باد يك يا دو قهرمان نمي‌بينيد و فرش بافته شده در فيلم، يك خالق واحد ندارد.

دانلود كاتالوگ فرش ماشينی شرکت فيضی امریکا

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن