اخبار نساجی

قيمت گوشت و مرغ كاهش مي‌يابد

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت در مورد بازگشت نرخ گوشت به قيمت سابق اظهار كرد: در صورتي كه تامين كافي صورت بگيرد و اين امكان فراهم شود كه بازار تمام نياز خود را دريافت كند، حتما قيمت گوشت به نرخ سابق بر مي‌گردد.

محمدعلي ضيغمي در گفت‌وگو با ايسنا، در واكنش به اين پرسش كه گوشت‌هاي وارداتي چرا هنگام كمبود در بازار توزيع نشد تا از افزايش قيمت‌ها جلوگيري شود، تصريح كرد: با توجه به اختيار ماده ۱۶ قانون بهره‌وري كشاورزي، مجموعه جهاد كشاورزي در آن مقطع تشخيص ندادند كه اين نياز براي بازار وجود دارد.

وي ادامه داد: پيگيري‌ها و بررسي‌هاي ما مويد اين بود كه اين نياز‌ وجود دارد و درخواستمان اين بود كه همين اتفاق بيافتد و گوشت توزيع شود، اما در آن مقطع با توجه به اختياري كه عزيزانمان در بخش جهاد كشاورزي داشتند، نياز را احساس نكردند، ولي اخيرا اين اتفاق افتاد.

hinza chemical تبلیغات

معاون توسعه بازرگاني داخلي وزير صنعت، معدن و تجارت با ابراز اميدواري نسبت به اين‌كه عرضه‌ گوشت تاثير مثبت داشته باشد، در مورد ميزان زمان توقف گوشت‌هاي وارداتي در گمرك گفت: بخش به بخش گوشت‌ها متفاوت است. زمان توقف برخي گوشت‌ها در گمرك يك ماه و برخي دو يا سه ماه با توجه به وارد‌كننده بوده است. معمولا محموله‌هاي وارد‌كننده‌هاي مختلف نيز ۵۰۰ تا هزار تن است.

ضيغمي در مورد شاعبه‌ تاريخ گذشته بودن گوشت‌هاي وارداتي اظهار كرد: اين موضوع صحت ندارد؛ بدون ترديد نظارت‌هاي جدي سازمان دامپزشكي به كليه‌ مواد غذايي به ويژه مواد پروتئيني اعم از وارداتي يا داخلي به صورت مستمر انجام مي‌شود و هيچ محموله‌اي اجازه خروج از سردخانه پيدا نمي‌كند، مگر اين‌كه مجاز به عرضه‌ و داراي تاريخ مصرف لازم باشد.

به گفته وي تاريخ مصرف گوشت‌ها روي آنها حك شده است لذا ايجاد چنين شايعه‌اي توسط افرادي كه دنبال سود‌جويي بيشتر يا افزايش قيمت هستند، ايجاد مي‌شود كه مردم را نگران‌كننده و روند افزايش قيمت را ادامه دهند.

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت در مورد توزيع گوشت منجمد نيز اظهار كرد: گوشت منجمد در شبكه‌هاي تعريف‌شده عرضه مي‌شود به عنوان مثال گوشت در نمايشگاه‌هاي بهاره بدون محدوديت عرضه مي‌شود كه بخش قابل توجهي از مردم نياز خود را از نمايشگاه‌ها تامين مي‌كنند؛ علاوه بر آن در فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي نيز گوشت منجمد عرضه مي‌شود.

وي ادامه داد: گوشت منجمد در كنار گوشت گرم بدون نگراني عرضه مي‌شود، شخصا به فروشگاه‌هايي مثل سپه، رفاه، شهروند و اتكا به صورت ناشناس مراجعه كردم و ديدم. علاوه بر توزيع گوشت منجمد در فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي، تعاوني‌هاي كارمندي نيز گوشت منجمد دريافت و در اختيار كاركنان خود مي‌گذارند؛ بخش قابل توجهي از نياز مردم از اين شبكه قابل تامين است و محدوديتي هم ندارد، چرا كه ميزان جذب گوشت قرمز منجمد در هيچ دوره‌اي به ميزان كنوني نبوده است. سابقه نداشته كه ماهي بيشتر از چهارپنج هزار تن گوشت منجمد عرضه شود، ولي الان حدود ۳۰ هزار تن به‌طور مشخص فقط براي ايام اسفند‌ماه وارد بازار مي‌شود.

ضيغمي با تاكيد بر اين‌كه مشكلي در عرضه گوشت منجمد وجود ندارد، افزود: توليد و واردات گوشت به صورت مستمر انجام مي‌دهد. به دليل وقفه‌اي كه در واردات گوشت ايجاد شد، هنوز به واحد‌هاي صنفي به صورت عموم گوشت منجمد عرضه نكرده‌ايم، البته علاوه بر شبكه‌هاي مذكور، واحد‌هاي صنفي منتخب نيز به زودي به زنجيره توزيع اضافه مي‌شوند.

وي تاكيد كرد: به واحد هاي صنفي منتخب مجموعه اصناف كه تاييد بازرسي و نظارت دارند، سهميه گوشت منجمد داده مي‌شود كه عرضه كنند و هيچ نگراني نبايد داشته باشيم.

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت در پايان خاطر نشان كرد: سقف قيمت مرغ ۳۹۰۰ تومان است و با عرضه‌ها و تمهيداتي كه صورت مي‌گيرد، كاهش قيمت اتفاق مي‌افتد.

دانلود رایگان کاتالوگ جدید فرش رویال هالی ترکیه

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن