اخبار نساجی

روسها خواهان تخم مرغ ایرانی هستند

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

 

روسها خواهان تخم مرغ ایرانی هستند

مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی استان تهران با بیان اینکه روسیه و لبنان تقاضای خرید تخم مرغ ایرانی را دارند، گفت: زمینه برای صادرات تخم مرغ مازاد بر تولید در بیرون از مرزها وجود دارد.

hinza chemical تبلیغات

علی مرادی در گفتگو با مهر ضمن مثبت ارزیابی کردن صادرات تخم مرغ، این اقدام را گامی در جهت تقویت و حمایت از مرغداران و تولید کنندگان دانست و خاطرنشان کرد: خوشبختانه امکان رقابت با کشورهایی مثل ترکیه را داریم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا بازارهای هدف برای عرضه تخم مرغ وجود دارد؟ اعلام کرد: کشورهای همجوار مثل عراق، لبنان و روسیه متقاضی تخم مرغ ایرانی هستند.

مرادی گفت: این کشورها به دلیل همجواری با ایران و امکان حمل و نقل آسان تخم مرغ، تقاضای زیادی برای تخم مرغ ایرانی دارند. ضمن این که از طریق بازارچه های مرزی زمینه برای عرضه محصولات داخلی وجود دارد.

در همین حال، ناصر نبی پور عضو هیئت مدیره مرغداری های تخم گذار در گفتگو با مهر ضمن انتقاد از افزایش قیمت نهاده ها طی یک ماه اخیر، روند صعودی قیمتها را وحشتناک توصیف کرد و گفت: قیمت سویای ایرانی ۶۰ تا ۷۰ درصد افزایش داشته به طوری که قیمت هر کیلو سویای ایرانی از ۴۵۰ تومان به بالای ۷۰۰ تومان رسیده است.

عضو هیئت مدیره مرغداری‌های تخمگذار همچنین به افزایش قیمت ذرت اشاره کرد و اظهار داشت: قیمت هر کیلوگرم ذرت از ۴۵۰ تومان به زیر ۶۰۰ تومان رسیده، البته قیمت هر کیلوگرم گندم نیز به بالای ۵۳۰ تومان افزایش یافته است.

به گفته نبی پور، به دنبال ضرر مالی واحدهای مرغداری و هزینه بالای تولید، “صادرات تخم مرغ” در حالی پیش پای تولید کنندگان قرار می گیرد که میزان صادرات تخم مرغ در دنیا ۴۵۰ تا ۵۰۰ هزار تن اعلام شده است.

وی توضیح داد: علی رغم اینکه طبق برنامه چهارم و پنجم توسعه نباید برای صادرات تخم مرغ عوارض تعیین شود، در سال ۸۸ این اتفاق صورت گرفت اما پس از شکایت مرغداران این عوارض لغو شد.  در سال ۸۸-۸۹ بار دیگر به دلیل بروز بیماری آنفولانزای مرغی و از بین رفتن مرغ‌های تخم گذار و گوشتی همچنین افزایش قیمت و کمبود تخم مرغ عوارض ۷۰ درصدی برای صادرات در نظر گرفته شد.

نبی پور با بیان این مطلب که عوارض صادرات تخم مرغ یک هفته پیش از سوی دولت لغو شده است، گفت: هنوز مجوز صادرات برای مرغداری‌ها صادر نشده است.

نبی پور تأکید کرد: آنچکه مسلم است، بازاریابی و رقابت با کشورهای تولید کننده مانند ترکیه از اهمیت بالایی برخوردار  است.  وی  درباره وضعیت بسته بندی تخم مرغ و ذخیره سازی آن گفت: برای صادرات تخم مرغ، بسته بندی، بازاریابی و انعقاد قراردادهای طولانی مدت بسیار تأثیرگذار است. زمانی که کیفیت بسته بندی نامناسب باشد، نمی توانیم با محصولات سایر کشورها رقابت کنیم.

عضو هیئت مدیره مرغداری‌های تخم‌گذاریادآور شد: این روزها در حالی با مازاد تولید تخم مرغ مواجه هستیم که امکان ذخیره سازی تخم مرغ برای طولانی مدت وجود ندارد. تخم مرغ‌ها تنها یک تا ۲ ماه در سردخانه نگهداری می شوند که البته پس از بیرون آمدن از سردخانه باید مصرف شوند، در غیر این صورت کیفیتشان را از دست می دهند.

دانلود رایگان کاتالوگ جدید فرش رویال هالی ترکیه

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن