اخبار نساجی

تقسيط۱۰ساله بدهي تعاوني‌هاي فرش با اجراي تبصره۱۹بودجه ۸۵

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

مديرعامل اتحاديه تعاوني‌هاي فرش دستباف خبر داد:
تقسيط۱۰ساله بدهي تعاوني‌هاي فرش با اجراي تبصره۱۹بودجه ۸۵

با ابلاغ دستورالعمل بند ۲۸ قانون بودجه سال ۹۰ از اين پس تمام بانك‌هاي عامل موظفند بدهي معوق واحدهاي توليدي تعاوني، صنعتي و كشاورزي را طي مدت پنج ساله با حذف جريمه و ديركرد تقسيط كنند.

عبدالله بهرامي ـ مديرعامل اتحاديه سراسري تعاوني‌هاي فرش دستباف كشور ـ به خبرنگار تعاون ايسنا گفت: خوشبختانه بانك توسعه تعاون پيشتر از ساير بانك‌ها در جهت اجراي اين دستورالعمل گام برداشت كه بر اين اساس تفاهم‌نامه‌اي را با بانك توسعه تعاون منعقد كرديم و به موجب آن بانك بدهي واحدهاي توليدي فرش را با حذف جريمه و ديركرد پنج ساله تقسيط كرده است.

وي ادامه داد: عليرغم اينكه دستور العمل مذكور به تمام بانك‌ها ابلاغ شده و موظف به اجراي آن هستند ولي متاسفانه برخي از بانك‌ها سليقه‌اي عمل مي‌كنند و مدت تقسيط پنج ساله را لحاظ نكرده يا منوط به تاييد هيات مديره كرده‌اند اما بانك توسعه تعاون بلافاصله اعلام آمادگي كرد و پذيراي اين دستورالعمل شد.

مديرعامل اتحاديه تعاوني‌هاي فرش دستباف كشور كل مبلغ بدهي معوق تعاوني‌هاي فرش را حدود ۱۰۰ ميليون تومان ذكر كرد و گفت:

در حال حاضر با ابلاغي كه از طرف بانك توسعه تعاون به تمام شعب استاني و شهرستاني صورت گرفته همه تعاوني‌هاي فرش كه بدهي معوق دارند مي توانند از طريق شعبات بانك توسعه تعاون اقدام و اتحاديه‌هاي فرش نيز در صورت وجود تعاوني‌هاي بدهكار بايد هرچه سريعتر به شعبات بانك توسعه تعاون مراجعه كنند.

بهرامي در ادامه از پيگيري وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي به منظور اجرايي كردن بند (ز) تبصره ۱۹ بودجه سال ۸۵ خبر داد و گفت: بر اساس اين تبصره بانك‌هاي عامل موظف شدند بدهي تعاوني‌هاي فرش را با بهره و ديركرد مورد بخشودگي قرار داده و به مدت ۱۰ سال تقسيط كنند.

وي ادامه داد: آن زمان بانك توسعه تعاون، در قالب صندوق تعاون فعاليت مي‌كرد و هنوز بانك نشده بود و متاسفانه قانونگذار نام صندوق تعاون را در مصوبه نياورد در حالي كه بيشترين دريافتي تعاوني‌ها از صندوق تعاون بود و به همين دليل امكان اجراي تبصره براي تعاوني‌هاي فرش بدهكار محقق نشد اما خوشخبتانه معاونت امور تعاوني‌هاي وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي با مساعدت بانك توسعه تعاون به دنبال اجرايي كردن بند (ز) تبصره ۱۹ قانون بودجه سال ۸۵ هستند و مصوبه آن را نيز از هيات دولت گرفته‌اند.

مديرعامل اتحاديه تعاوني‌هاي فرش دستباف در عين حال به تفاوت بند (ز) تبصره ۱۹ بودجه ۸۵ و بند ۲۸ قانون بودجه سال ۹۰ اشاره كرد و گفت: در ماده ۲۸ بودجه ۹۰ صرفا جريمه ديركرد و تاخير مورد بخشودگي قرار گرفته و بهره به قوت خود باقي است، تقسيط هم با بهره صورت مي‌گيرد؛ اما در بند (ز) تبصره ۱۹ بودجه سال ۸۵ هم بهره و هم جريمه تاخير با هم بخشيده شده و اصل وام بدون بهره به مدت ۱۰ سال تقسيط مي شود.

به گفته وي تبصره ۱۹ بودجه سال ۸۵ مشمول كساني است كه قبل از سال ۸۵ بدهي داشتند و طبعا توليدكنندگان بدهكار بعد از سال ۸۵ را شامل نمي شود.

بهرامي در ادامه از تلاش مجدانه معاونت امور تعاوني‌هاي وزير تعاون و كار و بانك توسعه تعاون تقدير و ابراز اميدواري كرد: مصوبه مذكور از سال ۹۱ در كشور اجرايي و تعاوني‌هاي فرش داراي بدهي معوق از اين وضع خارج شوند.

به گزارش ايسنا، دستورالعمل بند ۲۸ قانون بودجه سال ۹۰ به منظور تجميع و تقسيط بدهي‌هاي سررسيده و معوق واحدهاي توليدي، صنعتي و کشاورزي به تمامي شعب بانکهاي عامل ابلاغ شده و در اين بند به منظور حمايت از توليد و اشتغال به بانکها و موسسات اعتباري داراي مجوز از بانک مرکزي اجازه داده شده است با تائيد هيات مديره بانکها و موسسات اعتباري مذکور، اصل و سود تسهيلات سررسيد شده و معوقه واحدهاي توليدي صنعتي، معدني و کشاورزي که در بازپرداخت بدهي‌هاي خود دچار مشکل شده‌اند، براي يک بار تا پنج سال تقسيط و از سر فصل مطالبات سررسيد گذشته و معوق خارج کنند.همچنين اجازه داده شده کليه جرايم ناشي از ديرکرد بازپرداخت اصل و سود تسهيلات موضوع اين بند پس از تعيين تکليف تا آن زمان و انجام تسويه حساب کامل با تائيد هيات مديره بخشيده شود.

بند (ز) تبصره ۱۹ قانون بودجه سال ۸۵ نيز بر موضوع تقسيط ۱۰ ساله بدهي و همچنين بخشودگي سود و كارمزد جرايم ديركرد اتحاديه‌ها و تعاونيهاي فرش تاكيد كرده است كه با همكاري نمايندگان مجلس و تصويب آن در قالب بخشنامه‌اي به سيستم بانكي كشور جهت اجرا ابلاغ شده است.

دانلود كاتالوگ فرش ماشينی شرکت فيضی امریکا

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن