اخبار نساجی

انتشار ۱۲٫۵ میلیارد یورو اوراق مشارکت ارزی در سال ۹۱ / جدول انتشار اوراق

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

 

انتشار 12.5 میلیارد یورو اوراق مشارکت ارزی در سال 91 / جدول انتشار اوراق

انتشار ۱۲٫۵ میلیارد یورو اوراق مشارکت ارزی (صکوک اسلامی) در لایحه بودجه سال ۹۱ کل کشور گنجانده شده که بیشترین سهم انتشار این نوع اوراق برای شرکت‌های تابع وزارت نفت است.

به گزارش خبرنگار مهر، براساس لایحه بودجه سال ۹۱ و در صورت موافقت نمایندگان مجلس شورای اسلامی، دستگاه‌های مختلف همچون وزارتخانه‌های نفت، صنعت و معدن و تجارت و صنعت حمل و نقل و همچنین صنایع وابسته به وزارت دفاع حدود ۱۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون یورو اوراق مشارکت ارزی برای تامین منابع مالی طرحهای اولویت دار زیر بنایی و عمرانی منتشر خواهند کرد.
بر این اساس، بیشترین سهم انتشار اوراق مشارکت ارزی یا صکوک اسلامی که مطابق با موضوع جز (ف) ماده قانون ۲۲۴ قانون برنامه پنجم توسعه بوده، به وزارت نفت و شرکت‌های تابع آن همچون شرکت‌ ملی نفت، گاز، پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و صنایع پتروشیمی اختصاص یافته است.

از این رو، برای سال دوم اجرای برنامه پنجم توسعه جهت تامین مالی طرحهای زیربنایی شرکت ملی نفت ایران حدود پنج میلیارد یورو، شرکت ملی گاز ایران یک میلیارد یورو، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی یک میلیار یورو و شرکت ملی صنایع پتروشیمی حدود دو میلیارد یورو اوراق مشارکت ارزی منتشر خواهد شد.

همچنین در صورت موافقت مجلس، برای تامین بخشی از اعتبارات شرکتهای ایدرو، ایمیدرو، صنایع وابسته وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و صنعت حمل و نقل کشور در مجموع حدود دو میلیارد یورو اوراق مشارکت ارزی برای سال ۱۳۹۱ منتشر خواهد شد.

این در حالی است که به منظور تامین منابع مالی پروژه های زیر بنایی توسعه ای انتفاعی مربوط به شرکتهای دولتی، دولت پیشنهاد انتشار حدود ۱٫۵ میلیارد یورو اوراق مشارکت ارزی را به مجلس شورای اسلامی در قالب لایحه بودجه سال ۱۳۹۱ ارائه کرده است.

سهمیه استفاده اوراق مشارکت ارزی موضوع/ دستگاه                  مبلغ/ میلیون یورو
پروژه‌های زیربنایی توسعه‌ای انتفاعی مربوط به شرکتهای دولتی   =    ۱۵۰۰
شرکت ملی نفت ایران    =    ۲۰۰۰
شرکت ملی گاز ایران    =    ۱۰۰۰
شرکت ملی پالایش و پخش نفتی     =    ۱۰۰۰
شرکت ملی صنایع پتروشیمی    =    ۲۰۰۰
ایدرو، ایمیدرو، صنایع وابسته وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و صنعت حمل و نقل   =    ۲۰۰۰
جمع        =  ۱۲۵۰۰

از سوی دیگر در پیشنهاد دولت تاکید شده است: اجرای طرحهای این جدول مشروط به تهیه و ارائه گزارش توجیهی، فنیف اقتصادی، اجتماعی، زیست محیطی و پدافند غیر عامل از طرف دستگاه اجرایی و تایید معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری با رعایت بند “و” ماده ۲۱۵ قانون برنامه پنجم توسعه و پس از اتمام مرحله اول و دوم خواهد بود.

دانلود كاتالوگ فرش ماشينی شرکت فيضی امریکا

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن