اخبار فرش ماشینی

‏‌رنگرزي مقرون به صرفه الياف پلي‌استر ‏

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

محققان دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم تحقيقات، به‌روشي اقتصادي‌تر براي رنگرزي مقرون به‌صرفه الياف پلي‌استر مورد نياز صنايع نساجي دست يافتند.
به گزارش سانا، دکتر مازيار پروين‌زاده از متخصصان شيمي نساجي ايراني است که در پروژه دکتري خود به بررسي رفتار رنگرزي الياف پلي‌استر در حضور نانورس و نانوسيليس با استفاده از مواد معدني رس و سيليس با ابعاد نانو پرداخته‌است. وي هدف اصلي از انجام اين پژوهش را “اصلاح خواص الياف پلي‌استر به منظور بهبود رنگ‌پذيري با رنگزاهاي ديسپرس در دماهاي پايين‌تر از روش‌هاي معمول” عنوان نمود.
در روش‌هاي صنعتي، براي رنگرزي الياف پلي‌استر از دماي ۱۳۰ درجه سانتي‌گراد يا بالاتر استفاده مي‌كنند که اين خود نياز به صرف هزينه زيادي دارد و محصول نيز از نظر کيفي قابل قبول نيست. بنابراين تلاش‌هاي بسياري براي کاهش اين دما صورت مي‌گيرد.

دکتر پروين‌زاده در مورد نحوه انجام اين کار پژوهشي اظهار داشت: “با استفاده از روش‌هاي مذاب، نانوکامپوزيت‌هاي

پلي‌استر را تهيه کرده و خواص مختلف اين نانوکامپوزيت‌ها؛ شامل خواص سطحي و داخلي را با روش‌هاي مختلف آزمايشگاهي مورد بررسي قرار داده‌ايم. در ادامه، الياف پلي‌استر با روش بهينه به‌دست آمده و رنگرزي روي آنها در دما با فشار معمول انجام گرفته‌است”.

hinza chemical تبلیغات

عضو هيئت علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهر ري در پايان خاطر نشان کرد: “الياف توليد شده با اين روش نيازي به درجه حرارت‌هاي بالا در رنگرزي نداشته و مي‌توانند در دماي جوش و يا کمتر مورد استفاده قرار بگيرند که در صنعت نساجي بسيار اقتصادي است. اين روش مي‌تواند به عنوان فرايندي مناسب براي بهبود رنگ‌پذيري و ساير خواص پلي‌استر پيشنهاد گردد”.
جزئيات اين پروژه که با راهنمايي دکتر سيامک مراديان از اساتيد دانشگاه اميرکبير و مشاوره دکتر ابوسعيد رشيدي و دکتر محمد اسماعيل يزدان‌شناس از دانشگاه آزاد اسلامي علوم تحقيقات انجام گرفته، در مجله ‏Applied Surface Science‏ (جلد ۲۵۶، صفحات ۲۸۰۲- ۲۷۹۲، سال ۲۰۱۰) منتشر شده‌است.

منبع: سانا

دانلود رایگان کاتالوگ جدید فرش رویال هالی ترکیه

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن