اقتصاد و مدیریت

۳ گامی که اقتصاد چین را بزرگ کرد

 

رئیس اتاق ایران و چین با اشاره به اینکه برخلاف خواسته امام راحل هنوز ۸۰ درصد اقتصاد ایران دولتی است گفت:اقتصاد کشور چین در حال حاضر بازارهای بزرگ آمریکا و روسیه را تحت تاثیر قرار داده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، اسدالله عسگر اولادی شب گذشته با حضور در برنامه پایش اظهار کرد: چین درها را به روی سرمایه گذاری از کشورهای بیگانه باز کرد و به سرمایه گذاری اهمیت داد. چین اعلام کرد که هرکس برای صادرات اقدام به تولید کند از امتیازات خاصی برخوردار می شود. کارخانه ها در کشور چین تا ۸۵ درصد تنخواه دریافت می کردند و این باعث شد که همه به سمت تولید برای صادرات حرکت کنند.

وی افزود: سومین قدم کشور چین این بود که به فضای کسب و کار اهمیت داده و حرکت برای اشتغال را به گونه ای تنظیم کرد که در هیچ شهری فرد بیکار وجود نداشته باشد.
رئیس اتاق ایران و چین تصریح کرد: کشور چین به افراد کارآفرین جایزه داده و درب مذاکرات اقتصادی را به روی تمام کشورها باز کرد. همچنین به دوست و دشمن در اقتصاد اهمیت داده و با این کارها هر سال یک رشد بین ۹ تا ۱۰ درصد را در اقتصاد شاهد بود.

عسگر اولادی یادآور شد: حجم صادرات چین در سال جاری دو هزار و ۱۶۰ میلیارد دلار است. حجم واردات این کشور نیز یک هزار و ۹۷۰ میلیارد دلار است و این به معنای اقتصاد بالای چهار هزار میلیارد دلار است.

وی بیان کرد: اقتصاد کشور چین در حال حاضر بازارهای بزرگ آمریکا و روسیه را تحت تاثیر قرار داده است. چین طی چند ماه اخیر ۳۷۰ میلیارد دلار با آمریکا معامله کرده است.

رئیس اتاق ایران و چین با اشاره به اینکه در چین به کارگرهای با درآمد پایین یارانه کالا می دهند گفت: بهره تسهیلات در کشور چین ۵ تا ۶ درصد بوده و تمامی تسهیلات حتی صنعتی ها یک بهره تک رقمی دارند.

عسگر اولادی یادآور شد: ایران ۵۱ میلیارد مبادله دارد و فقط ۱۰۰ میلیون دلار آن کالای مصرفی است. امسال ۵۱ میلیارد دلار با چین مبادله دو طرفه داریم که ۵۵ درصد آن صادرات و ۴۵ درصد آن واردات است. در ۳۰ سال اخیر همیشه توازن اقتصادی موجود مثبت بوده است. در ۵۵ درصد صادرات کشور به چین بیشتر انرژی، میعانات گازی و پتروشیمی است.

مدیریت در ایرانی ارثی، سیاسی و رانتی است

وی ادامه داد: مدیریت در چین شایسته سالاری است ولی در ایران ارثی، سیاسی و یا رانتی است. ما در عمل به فضای کسب و کار کمک نمی کنیم. چین نظارت کرد ولی همه کار را به دست مردم سپرد.

رئیس اتاق ایران و چین تاکید کرد:‌ امام راحل به دولت فرمودند کاری که مردم می توانند انجام بدهند را انجام ندهید ولی دولت رعایت نکرد. همواره در دولت های مختلف قول دادیم که درصد دخالت دولت در اقتصاد را پایین بیاوریم ولی هنوز بین ۷۵ تا ۸۰ درصد اقتصاد دولتی است.

عسگر اولادی در پایان با اشاره به اینکه دولت به واحدهای دولتی کمک کند گفت: چین برای همه صادراتش بین ۷ تا ۱۵ درصد  جایزه دارد. بهترین جنس و بدترین نوع جنس را در کنار هم تولید می کند. متاسفانه برخی از کشورهای همسایه اجناس بی کیفیت را به نام چین به ما می فروشند. بهره تسهیلات در چین کم است. وام های پرداختی در حد بالاست. راندمان هم بالا بوده و برخی اوقات کارگرهایشان سه شیفت هم کار می کنند.

*سرزنش دولت به بخش خصوصی برای پراید

محمد حسین محبی فعال اقتصادی نیز شب گذشته با حضور در برنامه پایش اظهار کرد: تصور من این است که وقتی به ماه های گذشته کشور نگاه کرده و آن را بررسی کنیم متوجه می شویم که ایران نتوانست به خوبی کارهای اقتصادی را به بخش خصوصی واگذار کند. چین اجازه داد تا کارهای اقتصادی که دولت می تواند انجام دهد را بخش خصوصی انجام دهد. برای کار، تولید و کارآفرینی احترام قائل شدند.

وی افزود: مشکل کشور این است که وقتی قصد توجه به تولید را دارند یک تولید کننده را آنقدر اهمیت می دهند که محصولش می شود پراید و سمند؛ باز هم بخش خصوصی را سرزنش می کنند که ما هر چه شما را حمایت کردیم نتیجه آن پراید شده است.
فعال اقتصادی یادآور شد: اگر دولت تصمیم بگیرد که از تولید دفاع کند مشاهده می شود که در سال  92 حدود دو نیم برابر مصرف سرانه کشور برنج وارد می کنیم و بعد هم پایان سال ۹۳ اعلام می شود که برنج وارد نکردیم. البته خلاف این مطلب هم ثابت شده است.

محبی با اشاره به اینکه باید به کارآفرین و تولید کننده احترام گذاشته شود گفت: ما همیشه همینطور هستیم که هر وقت پول داریم به تولید توجه نمی کنیم و هر وقت به تنگنا می رسیم تولید را سپر بلا می کنیم. عرض من این است که اگر دولت نمی تواند تولید و اشتغالزایی کرده و تولیدکنندگان را سامان دهد پس اجازه بدهد خودشان این کار را انجام دهند.

وی تاکید کرد: در حقیقت (سمن های) بخش خصوصی که امروزه غیر فعال هستند می تانند این کار را به خوبی انجام دهند. در ترکیه از زمانی که طرح تولیدی یا تجاری ارائه داده شود استان مربوطه موظف است ظرف هشت روز امکانات سنجی کند.

بانک های ربوی و نبود سرمایه در گردش مشکلات اساسی

فعال اقتصادی ادامه داد: بهره بانکی پنج درصد و تسهیلات فراوان به بخش تولید در چین است ولی در ایران بهره ها تا ۴۴ درصد رسیده و نبود سرمایه در گردش و بانک های ربوی برخی از مشکلات ما هستند.

محبی بیان کرد: در چین ۳۰۰ روز کاری با بهره وری کامل دارند ولی در ایران یک و دو  دهم ساعت بهره وری داریم. در ایران ۱۷ ماه حقوق به ازای هفت ماه کار پرداخت می شود. گردش سرمایه در چین هر ۱۰ روز یکبار است ولی در ایران بخش خصوصی هفت ماه و نیم و بخش دولتی نیز تا ۱۷ ماه هم می رسد.

وی ادامه داد: در چین تورم نزدیک به صفر است ولی ایران در زمینه تورم رتبه دوم جهان را با حدود ۴۶ درصد دارد. ثبات نرخ ارز و یوان به خوبی در چین قابل مشاهده بوده ولی در ایران به صورت لحظه ای شاهد نوسانات ریال بوده ایم.

فعال اقتصادی تصریح کرد: مشوق های سیاسی و اجتماعی برای اقتصادی های کشور چین در نظر گرفته می شود ولی در ایران با تحریم های بین المللی و داخلی داریم.

محبی با اشاره به اینکه در ایران سرکوب مالی را داریم گفت: در چین سیاست اقتصادی پویا با خرید داخل دارند. دولت چین مردم را تشویق به خرید تولید می کنند. فضای صنعتی در چین هیچ شباهتی به سوله های متروکه ایران ندارد. در چین یک و نیم میلیارد نفر مالیات را با رغبت کامل پرداخت می کنند ولی در ایران هنوز تولید کننده محصول را به انبار نبرده باید مبلغی را علی الحساب برای مالیات پرداخت کند در حالیکه مالیات را باید مصرف کننده پرداخت کند.

وی عنوان کرد: کودکان و نوجوانان چینی بیشتر مطالعه می کنند و از هر فرصتی برای کسب علم و اطلاعات استفاده می کنند. ما شرایط خوبی در کشور داریم و تحریم خارجی در خیلی از صنایع وجود ندارد. امسال دو محموله مواد اولیه ما را به طور معمول پنج ماه در گمرک معطل ماند.

لزوم توقف واردات کالای مشابه ساخت داخل

فعال اقتصادی اظهار کرد: در حال حاضر برای کالاهایی که در ایران نمی توانستیم بفروشیم مشتری داریم ولی با سیگنال هایی که داریم نمی شود صادرات کرد. باید هشت درصد مالیات بر ارزش افزوده قطعی پرداخت کنیم و متاسفانه در حال حاضر با ۱۵ درصد ظرفیت داریم کار می کنیم.

محبی در پایان گفت: نسلی که امروز تولیدکننده اند احتمالا آخرین نسل هستند چون ما الگوهای حداقلی را برای آنها رعایت و تعریف نمی کنیم که حداقل تشویق بشوند تا آشنایان و خانواده را در کارگاه خود مشغول به کار کنند. برای تقویت وضعیت اقتصاد کشور لازم است که توقف واردات کالای مشابه ساخت داخل، رواج صادرات بی قید و شرط و تولید بدون مزاحمت رعایت شود.

*اهمیت بیشتر فرهنگ نسبت به اقتصاد از نظر مقام معظم رهبری

مجتبی موسویان رئیس اداره آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت نیز شب گذشته با حضور در برنامه پایش اظهار کرد: چین همواره در صحنه بین المللی کشوری مهم بوده و تنها اکنون نیست که چین مهم است. اگر تاریخ چین را بررسی کنیم مطمئنا متوجه می شود که چین یک کشور بسیار مهم و اثر گذار در طول تاریخ بوده و این اثرگذاری دلیلش فرهنگ است.
وی افزود: مقام معظم رهبری در ابتدای سال فرمودند فرهنگ از اقتصاد هم مهمتر است؛ بنابراین اگر به فرهنگ مردم چین توجه شود این فرهنگ از بودایی، دائو و کنفسیوس منبعث شده است.

رئیس اداره آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت تصریح کرد: علی رغم فراز و نشیب های تاریخی فراوان در چین، کنفسیوس همواره یک فلسفه و فرهنگ زندگی را به مردم این کشور داده است. عزت نفس، علو همت، خلوص نیت، شوق به عمل و خوش رفتاری پنج مسئله مهم در فرهنگ کنفسیوس به شمار می روند.

موسویان یادآور شد: اگر بناهای تاریخی چین را نگاه کنیم متوجه می شویم که چین از نظر مهندسی هم در گذشته حرفی برای گفتن داشته و آن زمان هم صادرکننده پارچه، ابریشم، ادوات نظامی و کشاورزی بوده است. این فرهنگ یک سری از مسائل را در زندگی مردم نهادینه کرد که نظم، انضباط و فرمانبرداری از جمله این مسائل است.

وی تاکید کرد: در حال حاضر مبارزه با فساد بیشتر توسط مردم کشور مورد تاکید قرار  گرفته بنابراین جالب است بدانند که نرخ بالای رشد اقتصادی و نرخ بالای اعدام ها در چین هر دو در سطح جهان اول هستند در حقیقت مبارزه با فساد در چین روشی برای حرکت رو به جلو این کشور است.

رئیس اداره آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت گفت: بر اساس آمار ۱۱ ماهه اخیر حدود ۴۷ و نیم میلیارد دلار بین چین و ایران مبادله شده که حداقل ۳۶ درصد رشد داشته و صادرات ها نیز ۲۵ و نیم بوده که در این زمینه نیز ۱۰ درصد رشد داشته ایم. واردات امسال از کشور چین ۲۲ میلیارد دلار بوده در حالیکه سال گذشته ۱۱ میلیارد دلار بوده است.

چین فضا را برای حضور بخش خصوصی بیشتر کرد

موسویان ادامه داد: در سال ۱۹۹۲ نقطه آغاز اوج اقتصادی چین بود. در واقع اقتصاد چین در یک روند ۲۰ ساله راه خودش را باز کرد و یک شبه این اتفاق روی نداده است. هرچقدر روند اقتصادی به سمت جلو باشد مشوق بیشتری در اختیار فعالین اقتصادی قرار می دهند. چین فضا را برای حضور بخش خصوصی بیشتر کرد. یکی از دلایل عمده افزایش مناطق آزاد در چین جذب سرمایه گذاری های خارجی است.

وی عنوان کرد: اگر چین نصف فشارهای تحریمی که در حال حاضر بر کشور ایران وارد شده است را داشت قطعا وضعیت اقتصادی اش به شکل حالا نبود. چین ۱۳ نوع استاندارد برای کشورهای مختلف دارد و برای هر بازاری با توجه  به توان خرید جامعه، محصول را تولید می کند. تولیدکنندگان چینی بر اساس نیاز و سفرش تولید می کنند.
رئیس اداره آسیا و اقیانوسیه سازمان توسعه تجارت در پایان گفت: چینی ها با فرهنگ کنفسیوستی با نظم و مسئولیت پذیری فرزندانشان را تربیت می کنند. باید از اقتصاد چین درس گرفت.

*لزوم سرمایه گذاری بر نیروی انسانی برای تقویت اقتصاد

علی دینی ترکمانی اقتصاد دان نیز شب گذشته با حضور در برنامه پایش اظهار کرد: موفقیت چین را از زوایای مختلف باید بررسی کرد. برخی نظریه پردازان معتقد هستند که چین باید هم در اقتصاد پیشرفت پیدا می کرد چون نیروی کار ارزان قیمتی داشته و سرمایه ای که در کرانه اقتصادی جهان فعال بود و حاشیه سود در دهه ۱۹۷۰ پایین آمده بود ولی چین دنبال اقتصادی با حاشیه سود بالاتر بود که بتواند این چرخه را ادامه دهد.

وی افزود: اقتصاد دانان معتقدند از سال ۱۹۸۰ به بعد در واقع تحولات چین وارد دوره جدیدی شده و اقتصادش را به سمت اقتصاد جهانی و سیاست های آزاد سازی تجاری و همچنین آزاد سازی قیمت ها هدایت کرده و این گونه سیاست ها را برای چین موثر می دانند.

اقتصاد دان تصریح کرد: دولت چین دولت توسعه خواه و کارآمدی بود البته پیشرفت چین تا بخشی هم به جذب سرمایه جهانی و خارجی ارتباط دارد. در عین حال از سال ۱۹۸۰ به بعد یک نگاه عمل گرایانه قطار اقتصاد چین را در ریل جدیدی انداخته و همچنین سیاست های خارجی اش را هم به خوبی توانسته تغییر بدهد. ظرفیت جذب مهارت های بالا و توانمندی دولت نیز بسیار موثر است.

ترکمانی یادآور شد: سه دهه پیش کسانی که روی فرهنگ چین کار می کردند، فرهنگ کنفسیوستی را نقطه ضعف چین عنوان کرده و معتقد بودند که این فرهنگ بیشتر بر بدبینی و نبود اعتماد تاکید دارد. (GDP) چین در حال حاضر ۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد دلار و آمریکا حدود ۱۶ هزار میلیارد دلار است.

وی تاکید کرد: عامل زیرساختی ظرفیت جذب از موجودی سرمایه انسانی، مهارت های مدیریتی و همکاری های علمی و فناوری تشکیل می شود. اقتصاد کشور هرچقدر بیشتر روی سرمایه انسانی کار کند در حقیقت در جذب و نهادینه کردن فناوری موفق تر خواهد بود. در نهایت با سرمایه گذاری در بخش نیروی انسانی تورم مهار شده، بیکاری کاهش پیدا کرده و از صادرات تک محصولی نیز رها می شوند.

اقتصاد دان گفت: چین از سال ۱۹۵۲ نرخ رشد بالایی داشته است. البته دو بار هم در زمان انقلاب فرهنگی و قحطی رشد منفی داشت. اما در مجموع میانگین نرخ رشد تا قبل از ۱۹۸۰ هم حدود هفت درصد است.

ترکمانی بیان کرد:‌ چین در سال ۲۰۳۰ بر مبنای شاخص جامع ملی از آمریکا جلو خواهد افتاد. در سال ۲۰۲۵ از لحاظ قدرت جهانی با آمریکا برابر می شود. از سال ۱۹۸۰ تا سال ۱۹۹۴ تورم بالا بود و بعد کاهش پیدا می کند. از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۸ میانگین تورم سه درصد است. چین از سال ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۵ ارزش یوان را ثابت کرده و بعد از آن برنامه ریزی کرده تا آن را تقویت کند. توزیع درآمد هم در انتها بسیار نابرابر شده است.

اقتصاد دان یادآور شد: اکنون چین ۶۰۰ میلیون نفر را از خط فقر بالا آورد. ما باید کاری کنیم که فشارهای بین المللی را کمتر کنیم. اقتصاد ما درگیر تو در توی نهادی است. نیروهای خودسر همه جا وجود دارند. در حین قوانین و مقررات محدود و متولیان امر هم کم هستند. این تو در تو قطعا فساد، اتلاف منابع و ضعف مسئولیت پذیری را در پی دارد. وقتی اقتصادی مثل چین شروع به خیزش کند، ابتدا کالاهایی که ارزان قیمت را تولید می کنند.

لزوم تامین عدالت قانونی و قضایی در مبارزه با فساد

ترکمانی عنوان کرد: چینی ها برج ۳۰ طبقه را یک ماهه، هتل ۱۵ طبقه را ۱۵ روزه ساخته و الان  کار ساخت برجی که ۸۳۸ متر ارتفاع دارد را ۱۰ ماهه انجام می دهند.در چین خصوصی سازی خیلی رایج نبود. از ابتدا در زمینه کشاورزی شروع شد با بنگاه های روستا- شهر چین در واقع فضایی سرمایه داری جدید فراهم ساخت. وقتی سرمایه گذاری رشد پیدا کرد سهمش در تولید ناخالص بالا رفت و گرنه هنوز هم بنگاه های بزرگ دولتی دارند.

اقتصاد دان در پایان گفت: در واقع دولت راه را برای فعالیت بخش خصوصی هموار می سازد. چین به دنبال این است که یوان را به عنوان یکی از پول های قدرتمند معرفی کند و الان با خیلی از کشورها وارد مذاکره شده است. به منظور بهبود وضعیت اقتصادی کشور بهتر است که تامین عدالت قانونی و قضایی در مبارزه با فساد و برخورد قاطع و همینطور طراحی سیاست صنعتی و تجاری برای نقشه راه مدنظر قرار بگیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن