تالار فرش ماشینی و دستبافت

گزارش مکتوب: واکاوي مشکلات صنعت فرش در آذربايجان غربي

با توسعه تولیداتِ صادرات محور ، زمینه برای جداسازی اقتصاد از درآمدهای نفتی فراهم خواهد شد.

قالی بافی یکی از هزاران هنر کهن ایرانیان است که در آن هزاران گره بر رج های موازی زده می شود و طرح های ماندگاری را از خود به یادگار می گذارد.

جوشقانی، کاج، گل و بلبل، گل بوته هندسی، هراتی، بوته ای، خرچنگی، لچک ترنجی، مینا خانی، گل ماهی، سردار جنگل، شاه عباسی، گل حنایی و بید مجنون از جمله طرح های به کار رفته در قالی های ایرانی و شانه، کارد، قیچی، قلاب و دار از جمله ابزارهای اصلی کار در قالی بافی است.

استان ها و شهرهای بسیاری در کشور با رونق این هنر و حفظ آن به عنوان یک ارزش دیرین در ماندگاری این مهم نقش موثری داشته اند.
در این میان، قالی بافی در آذربایجان غربی یکی از هنرهای دستی مردمان سخت کوش و زحمتکش این دیار است که در برخی شهرهای آن مانند خوی و تکاب، این هنر نام و نشانی جهانی دارد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی می گوید : فرش دستباف آذربایجان غربی از شهرت جهانی برخوردار است چون هنری است که در منطقه بیش از ۱۰۰۰ سال قدمت دارد.

وی می افزاید : در شهرستان های استان به خصوص ارومیه، خوی، تکاب، میاندوآب، بوکان، شاهین‌دژ و مهاباد فرش‌بافی به طور گسترده رواج دارد بطوریکه طرح های ریز ماهی خوی و افشار تکاب از شهرت جهانی برخوردار است .

این استان همچنین مقام هفتم کشوری را از نظر حجم تولید و رتبه چهارم کشوری را در بخش کیفیت فرش های تولیدی به خود اختصاص داده است .

طبق گفته مسئولان هم اکنون ۱۰۵ هزار قالی باف در صنعت فرش آذربایجان غربی با تولید سالانه بیش از ۴۲۴ هزار متر مربع فرش اشتغال دارند که ۶۰ تا ۸۰ درصد تولیدات آنها جنبه صادراتی دارد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی می گوید: فرش های تولیدی آذربایجان غربی به دلیل برخورداری از ظرافت و کیفیت بالا توانسته است مشتریان زیادی را از کشورهای خارجی به سوی خود جذب کند بطوریکه از مجموع ۵۶۰ میلیون دلار صادرات کل کشور در صنعت فرش بافی ۳۲ میلیون دلار آن به این استان اختصاص دارد و اغلب این صادرات به کشورهای اروپایی، آمریکایی، عربی و حاشیه خلیج فارس بوده است.

اکبری می افزاید : در راستای شناسایی سلایق مشتریان در بازارهای هدف همچنین زمینه اعزام تولید کنندگان و صادر کنندگان بزرگ استان به کشورهای آفریقای جنوبی، آلمان، چین، ترکیه، دبی، عراق، کویت و روسیه فراهم شده است.

در این میان فرش دستباف آذربایجان غربی به دلیل جایگاه ویژه ای که دارد می تواند در جهت تحقق استقلال ارزی و توسعه صادرات نقش مهمی داشته باشد.

بااین حال، نبود نظام حمایتی جامع و مناسب برای بافندگان فرش، کمبود نقدینگی، نظام ناکارآمد و سنتی تولید، موجب شده تا صنعت فرش آذربایجان غربی با مشکلاتی روبرو شود.

رئیس اتحادیه فرش فروشان آذربایجان غربی می گوید: کمبـود نقدینگی از مهمترین مشکلات تولیدکنندگان فرش است .

وی با بیان اینکه قیمت تمام شده بافت فرش در کشورمان به طور کلی در مقایسه با کشورهای رقیب بیشتر است گفت: اگرچه فرش ابریشم آذربایجان غربی دارای اصالت است اما قیمت بالای تمام شده فرش موجب شده است تا فروش آن در خارج از کشور کاهش یابد.

آقای علیزاده از مدیران کارگاه های بافت فرش می گوید: پایین بودن توان مالی برای تامین مواد اولیه و نبود حمایت از فرشبافان، نبود دستگاه چاپگر شناسنامه برای فرش های تولیدی استان، بالا بودن تعرفه های گمرکی صادرات فرش از مشکلات پیش روی فرشبافان آذربایجان غربی است.

آقای احمدی کارشناس فرش در ارومیه می گوید: استفاده از مواد اولیه نامرغوب، طرحها و نقشه های تکراری و منسوخ شده، بی توجهی به استفاده از علم روز و فناوری های جدید از جمله مشکلات صنعت فرش دستباف استان است.

هنر فرش بافی با دارا بودن جاذبه و زیبایی های زیاد با دشواریهایی نیز همراه است که علاقه عمیق به این هنر و حمایتهای مادی و معنوی دولت رمز ماندگاری آن است.

نوری مدیر گروه فرش دستباف سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی می گوید: اداره فرش این سازمان برای توسعه، تجهیز و بهداشتی کردن کارگاه های قالیبافی خانگی و ایجاد مجتمع های قالیبافی، صنایع جانبی و خدماتی آن به جذب تسهیلات بانکی اقدام کرده است.

وی می افزاید : با همکاری کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان و بانک های عامل نسبت به توزیع اعتبارات و معرفی طرح های مرتبط، از طرح های اشتغالزایی بهره برداری می شود بطوریکه تاکنون ۸ هزار و ۸۹۴ طرح قالیبافی شامل حدود ۹ هزار کارگاه قالیبافی خانگی، ۶۲ کارگاه غیرمتمرکز با تولید غیرمتمرکز و ۱۰ واحد تعاونی فرش دستباف برای اخذ تسهیلات بانکی معرفی شده اند.

کارشناسان معتقدند که تامین مواد اولیه مرغوب، در اختیار گذاشتن این مواد به فرشبافان و کاهش تعرفه های بالای گمرکی برای صادرات فرش از جمله عوامل موثر در افزایش تولید فرش در استان است.

کارشناسان معتقدند با شناسنامه دار شدن فرش های آذربایجان غربی، از فروش این فرش های استان با نام شهرهای خارج از آذربایجان غربی جلوگیری کرده و علاوه بر اشتغالزایی برای تولیدکنندگان سبب رونق فروش این محصول ارزشمند و تاریخی می شود .

طرح های نفیس ابریشم، چله، گل ابریشم، آهنین تکاب و ماهی خوی که تاکنون به نام سایر استانها در بازار های جهانی عرضه می شود، حاصل دسترنج هنرمندان آذربایجان غربی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن