اخبار نساجی

گروه‌هاي پيشرو بورس تهران

 

گروه‌هاي پيشرو بورس تهران

 

فصل مجامع شرکت‌های سهامی عام که به عنوان فصل برداشت بورس از آن یاد می‌شود، در شرایطی به پایان رسید که بازده کل بازار سهام منفی ۳/۴ درصد رقم خورد، اما در همین بازار منفی، صنایعی هم بودند که بازدهی‌هایی به مراتب بالاتر از شاخص بورس از خود به نمایش گذاشتند.

بررسی عملکرد بورس در ۴ ماه گذشته حاکی از آن است که گروه‌های زراعت، حمل‌ونقل و سیمان با ثبت بازدهی‌هایی بین ۱۵ تا ۲۷ درصد، به عنوان پربازده‌ترین گروه‌های بازار سهام شناخته شده‌اند.

با بررسي عملكرد چهار ماهه صورت گرفت
معرفي پربازده‌ترين صنايع بورس تهران
در ۱۲۴ روز گذشته بازار اوراق مشاركت سيستم بانكي توانسته با كسب ۶/۶ درصد بازدهي، به عنوان جذاب‌ترين بازار سرمايه‌گذاري شناخته شود.
سرانجام فصل برداشت سهامداران از بازار سرمايه يعني ترافيك برگزاري مجامع شركت‌هاي سهامي عام كه در اغلب آنها سود نقدي بين صاحبان سهام تقسيم مي‌شود، به پايان رسيد و بازار سهام دوره جديد استراحت خود را آغاز كرد.

ماه مبارك رمضان كه به طور سنتي براي فعالان بازار سهام يك دوره استراحت به شمار مي‌رود، در شرايطي آغاز شد كه بورس تهران در ۴ ماهه نخست سال جاري يعني فصل موسوم به برگزاري مجامع شركت‌هاي سهامي عام بازدهي منفي ۴/۳ درصدي را به ثبت رساند، تا جايي كه دماسنج بازار در پايان تيرماه سال جاري عدد ۲۵ هزار و ۲۱ واحدي را تجربه كرد، عددي كه ۸۸۵ واحد كمتر از مقدار شاخص كل بورس در پايان سال ۹۰ است. اين در حالي است كه اگر افت‌هاي اخير بورس در فصلي غير از مجامع رخ مي‌داد، بازدهي بازار سهام منفي‌تر از شرايط كنوني بود، چون بخش عمده‌اي از ترميم بازدهي شاخص بورس در روزهاي اخير به تقسيم سود قابل توجه و حداكثري شركت‌ها مربوط است.

در همين حال، ارزش ۱۲۸ هزار و ۲۵۰ ميليارد توماني بازار سهام در پايان سال ۹۰، در پايان تيرماه سال جاري به ۱۱۶ هزار و ۳۵۰ ميليارد تومان رسيده است كه برابر است با افت ۳/۹ درصدي، اما به دليل برگزاري مجامع و تقسيم سود نقدي شاخص بورس تنها ۴/۳ درصد افت را تجربه كرده است.

بررسي ديگر متغير با‌اهميت اين بازار سهام يعني تعداد دفعات معاملات هم حاكي از آن است كه در اين مدت دفعات انجام معامله ۲۰ درصد افت را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان مي‌دهد و سطح انجام معامله در بورس طي ۱۲۴ روز يادشده به يك ميليون و ۲۹۴ هزار دفعه رسيده است.

اين در حالي است كه ارزش معاملات خرد و بلوك در پايان تيرماه سال ۹۱ به ۴ هزار و ۶۳۳ ميليارد تومان رسيده كه اين عدد در مقايسه با ۹ هزار و ۱۲۴ ميليارد تومان سهم معامله شده در ۴ ماهه اول سال قبل تقريبا از افت ۵۰ درصدي ارزش خرد و بلوك معاملات حكايت دارد.

روزهاي خوش سرمايه‌گذاران بانكي
اما رصد ديگر بازارهاي سرمايه‌گذاري در ۴ ماهه نخست سال جاري از صدرنشيني اوراق مشاركت سيستم بانكي حكايت دارد. تا جايي كه با احتساب بازدهي ميانگين سالانه ۲۰ درصدي اوراق مشاركت سيستم بانكي، اين ابزارهاي مالي در ۴ ماهه نخست سال جاري بازدهي ۶/۶ درصدي را از خود به نمايش گذاشته‌اند، اتفاقي كه سبب شد بخش عمده‌اي از نقدينگي شناور در كشور جذب سيستم بانكي شود، حال آنكه در اين ميان البته بازار سهام نيز توانست سهمي در انتشار و عرضه اوراق صكوك و مشاركت آن هم از طريق فرابورس ايران داشته باشد كه البته هنوز آماري رسمي در خصوص حجم و اندازه انتشار اين اوراق منتشر نشده است.

اما هرچند از اوراق مشاركت سيستم بانكي به عنوان صدرنشين بازارهاي سرمايه‌گذاري در ۱۲۴ روز گذشته ياد مي‌شود كه رصد بازار مسكن از رشد ۱۰ تا ۲۰ درصدي قيمت مسكن در پايتخت حكايت دارد، ولي از آنجا كه هنوز آمار رسمي و مشخصي از رشد قيمت مسكن در سال جاري منتشر نشده، نمي‌توان قضاوتي دقيق از تحولات اين بازار داشت. درباره بازار مسكن نيز همين بس كه شروع طوفاني ابتداي سال به همراه رشد ۱۰ تا ۲۰ درصدي قيمت مسكن در كنار رشد نزديك به ۴۰ تا ۵۰ درصدي اجاره بها، سبب شد تا در ميانه راه يعني از اواخر خرداد تاكنون بازار دادوستد ملك به ركودي معنادار فرو برود. ركودي كه اغلب كارشناسان آن را ادامه‌دار تلقي مي‌كنند.

دلار مثبت باقي ماند
در همين حال در ميان بازارهاي فعال سرمايه‌گذاري در ايران، بازار ارز به‌رغم فروكش كردن التهابات سال گذشته، در ۴ ماهه نخست سال جاري همچنان عملكرد مثبتي را از خود به ثبت رسانده است، تا جايي كه قيمت دلار آمريكا از رقم هزار و ۸۸۵ تومان در پايان سال ۹۰ به هزار و ۹۱۰ تومان در پايان تيرماه ۹۱ رسيده است كه اين تغيير نرخ حاكي از رشد ۳۳/۱ درصدي اين ارز معتبر است.

ولي بازدهي مثبت دلار در شرايطي رقم مي‌خورد كه هر دو بازار سكه و طلا در اين پروسه ۱۲۴ روزه منفي ظاهر شده‌اند. به طوري كه سكه ۷۷۰ هزار توماني پايان سال ۹۰ به رقم ۷۰۵ هزار تومان در پايان تير ۹۱ رسيده است كه برابر است با افت ۴۴/۸ درصدي.

افزون بر اين، طلاي ۱۸ عيار ايراني هم شرايطي مشابه سكه را تجربه كرده است، به طوري كه قيمت هر گرم طلاي ۱۸ عيار در پايان تيرماه ۹۱ به ۷۱ هزار و ۹۱۰ تومان رسيده، در حالي كه هر گرم طلاي ۱۸ عيار در پايان اسفند ۹۰ مبلغ ۷۶ هزار و ۸۵۰ تومان بود. به اين ترتيب نرخ طلا هم در اين پروسه ۴۳/۶ درصد افت را تجربه كرده است. حال آنكه در همين مدت قيمت هر اونس طلا نيز با ۵۸/۴ درصد افت نسبت به ابتداي سال ۹۰ قيمت هزار و ۵۸۴ دلاري را به نمايش گذاشته است. با اين وصف مي‌توان بخشي از افت قيمت طلا و سكه در داخل كشور را به كاهش قيمت اونس جهاني طلا نسبت داد.

سهامداران اين گروه‌‌ها خوش‌شانس بودند
در همين حال، محسن نظري كارشناس بازار سرمايه به بررسي وضعيت گروه‌هاي فعال در بورس تهران پرداخته است.

به گفته وي، در اين مدت در حالي كه شاخص بورس بازدهي منفي ۴/۳ درصدي را به ثبت رساند، شاهد بازدهي بسيار بالاتر برخي از گروه‌ها به نسبت شاخص بوديم.
نظري اظهار كرد: در اين مدت گروه زراعت كه تك سهم مگسال را در گروه خود دارد، با بازدهي ۷/۲۷ درصدي بيشترين بازدهي را در ابتداي سال تا‌كنون نصيب خود كرد. مگسالي كه اتفاقا گزارش ۳ ماهه بسيار عالي را منتشر كرده و به دليل رشد بالاي قيمت شير با روند رو به رشد سودآوري مواجه شده است كه به نظر مي‌رسد اين بازدهي مثبت كماكان ادامه پيدا كند.

اما در مرحله بعدي و پله دوم بهترين بازدهي ۴ ماهه ابتداي سال ۹۱ شاهد بازدهي ۶/۲۴ درصدي گروه حمل و نقل بوديم، گروهي كه همچنان به دليل بازدهي چند وقت اخير سهام كشتيراني بيشترين بازدهي را نصيب خود كرده است. البته با توجه به روند نزولي كشتيراني احتمال افت رتبه بيشترين بازدهي اين سهم نيز بعيد نيست. همانطور كه طي يك ماه گذشته شاهد افت يك پله‌اي رتبه اين گروه از رتبه اول به دوم بوديم.

او با اشاره به وضعيت سهام سيماني در بورس تهران گفت: در نهايت سيماني‌ها هم در رتبه سوم قرار گرفتند، سهامي كه در برهه زماني اوايل سال ۹۱ معمولا مورد توجه ويژه بازار قرار مي‌گيرند، سيماني‌هايي كه فعلا مي‌توانند روند رو به رشد خود را با توجه به تعويق اجراي گام دوم طرح تحول و احتمال آزاد‌سازي نرخ سيمان و گزارش‌هاي مثبت ۳ ماهه ادامه دهند.

قندي‌ها و زيان سنگين
اين كارشناس بازار سرمايه، سهام قندي را در زمره زيان‌ده‌ترين صنايع بورس در ۴ ماهه ابتداي سال ۹۱ دانست و تاكيد كرد: مثل اينكه قندي‌ها سراغ پايين آمدن از پله بيشترين بازدهي منفي سال ۹۱ را ندارند. گروه قندي تا به اين جاي كار با بازدهي منفي ۹/۴۰ در رتبه اول ايستاده‌اند، البته نبايد از قندي‌ها نااميد شد، چراكه شايد يك افزايش نرخ جزئي در قيمت فروش داخلي شكر بتواند بخش اعظمي از اين كاهش قيمتي را جبران كند.

اما در پله دوم كم‌بازده‌ترين‌ها، در گروه ذغال سنگ، افت قيمتي بسيار شديد تك‌سهم اين گروه يعني نگين طبس به دليل افت قيمت‌هاي جهاني و شكل‌گيري جو منفي بر روي نمادهاي معدني سبب شد تا اين سهم به نيابت از گروه خود در پله دومين بازدهي منفي قرار بگيرد.

وي افزود: پله سوم بيشترين بازدهي منفي هم نصيب خودرويي‌ها شد، خودرويي‌هايي كه به خصوص در يك ماه اخير با افت شديد قيمت سهام همراه شدند و به دليل چشم‌انداز نامناسب از كمبود قطعات و احتمال كاهش توليد از يك طرف و افزايش نرخ ارز از طرف ديگر با بي‌اقبالي بازار مواجه شدند.

گروه‌هاي پيشرو بورس تهران


کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن