اخبار نساجی

کاهش ۵۰ درصدی تولید خودرو به دلیل عدم مدیریت پولی و ارزی

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

 

کاهش ۵۰ درصدی تولید خودرو به دلیل عدم مدیریت پولی و ارزی

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: مجلس بیش از هدفمندی تحت تاثیر فضای کسب و کار در کشور است و مهمترین مسئله در این فضا مسائل پولی و ارزی است.

hinza chemical تبلیغات

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس مهدی غضنفری در مراسم دومین سالروز اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها با اشاره به برخی مشکلات تولید کشور گفت: در سال جاری در حالی که هیچگونه افزایش قیمت و تغییری در اجرای هدفمندی یارانه‌ها صورت نگرفت در تولید مواجه با مشکلات مختلفی هستیم که از جمله آن کاهش ظرفیت تولید خودرو در کشور است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: صنعت بیش از آنکه به دلیل اجرای هدفمندی یارانه‌ها دچار کاستی باشد تحت تأثیر فضای کسب و کار است و به همین علت سال گذشته صنعت کار خود را به خوبی انجام داد.

وی افزود: هدفمندی یارانه‌ها ضمن ایجاد اثرات و برکات زیادی برای تولید می‌تواند همین ثمرات خوب را در فاز دوم هم داشته باشد به شرطی که فضای کسب و کار مورد نظر آن فراهم شود.

غضنفری در تبیین موضوع فراهم کردن فضای کسب و کار گفت: برای مساعد شدن فضای کسب و کار باید دو جریان پولی، ارزی و جریان پولی ریالی به درستی مدیریت و هدایت شود.

وی با بیان مثالی در این زمینه گفت: در اوایل امسال شاهد مشکلاتی در تولید و عرضه مرغ بودیم که بعد از مدیریت جریان پولی و ارزی در این محصول در آستانه صادرات مرغ هستیم.

وزیر صنعت ادامه داد: برعکس این موضوع در صنعت خودرو رخ داد و به دلیل عدم مدیریت جریان پولی و ارزی در این صنعت در حال حاضر با کاهش ۵۰ درصدی تولید روبرو هستیم و ۹۰ هزار فرصت صادراتی را از دست داده‌ایم.

غضنفری با بیان اینکه فرصت بی‌بدیلی در کشور فراهم شده بود، افزود: امسال با استفاده از این فرصت می‌توان تولید را به نقطه‌ای برسانیم که به ارز نفت نیازی نداشته باشد.

وی اضافه کرد: به این معنا که هر کالایی مزیت صادراتی داشته باشد به شرط آنکه نیاز داخل را تأمین کنیم این کار قابل انجام است.

وزیر صنعت تصریح کرد: در زمان اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها ذخیره سازی کالا انجام شد اما همه ذخایر ما بدون مشتری بود.

به گفته وی در این دوران هیچ‌گاه تولید از بازار عقب نبود و تقاضا از عرضه پیشی نگرفت.

غضنفری بار دیگر با تأکید بر ایجاد فضای کسب و کار در کشور گفت: کمک مادی به صنعت تنها باید در کنار افزایش ظرفیت اتفاق بیفتد در غیر اینصورت فساد‌آور است.

کانال تلگرام مجله نساجی کهن