اخباراسلاید شواقتصاد و مدیریت

کانال ارزی ایران و اروپا، امید تجارت ایران

دولت و بخش خصوصی به دنبال یافتن راه های تازه اند اما امیدواریم با راه اندازی کانال ارزی ایران و اروپا و عمل کشورهای اروپایی به وعده های پسابرجامی شرایط کمی بهتر شود.

احمدصادقیان بهتر است به جای افزایش نرخ ارز از واقعی شدن نرخ ارز بگوییم. ارزی که اکنون در سامانه نیما با نرخ بیش از هفت هزار تومان عرضه می شود، نرخ واقعی ارز است. حباب عجیب وغریبی که در ماه های گذشته در بازار ارز ایجاد شد، از بین رفته و نرخ ارز در بازار آزاد هم در حال نزدیک شدن به نرخ نیمایی است. نرخ نیمایی امروز، محصول بیش از پنج سال فشردن قیمت ارز به طور دستوری است و البته به طور حتم رشد آن صادرات کشور را تحت تأثیر قرار می دهد. نکته اما این است که بعضی مشکلات پیش روی صادرات اثر افزایش نرخ ارز را خنثی کرده. با این نرخ ارز بهتر از گذشته با رقبای خارجی در بازارها رقابت می کنیم اما موانع مربوط به حمل ونقل، بیمه و انتقال پول مشکل زاست.

بسیاری از کشورها کالای ایرانی را از ترس آمریکایی ها تحریم کرده اند و خرید از ما کاهش یافته است. اکنون بیشتر به کشورهای کوچک صادر می کنیم و مشتری های عمده صادراتی ما از مدت ها پیش سخت گیری بیشتری نسبت به واردات از ایران نشان می دهند. ژاپن که سال ها به عنوان مشتری فرش ماشینی ایران شناخته می شود از دو سال گذشته به بهانه تحریم ها سفارش جدیدی ثبت نکرده است و در سال جاری بیشتر مشتریان اروپایی مان را ازدست داده ایم. مشتری ای در عربستان داشتیم که ۲۰ سال از ایران فرش می خرید اما به دلیل مشکلات سیاسی واردات فرش از ایران را قطع کرده اند. این شرایط اثرگذاری نرخ ارز بر صادرات را خنثی می کند.
نکته مثبت اما اثرگذاری نرخ ارز بر واردات است. درگذشته آنچه به واردات بی رویه کالای خارجی به کشور دامن می زد سوبسید دولت به ارز بود. کالای ایرانی در آن زمان به سختی بازار داخلی را حفظ می کرد و باید در سنگر صادرات هم می جنگید. اکنون این سوبسید کمرنگ شده و این فرصتی برای کالای داخلی است. جنبه نگران کننده اما اختصاص ارز یارانه ای به بعضی کالاهاست که به قاچاق معکوس آن دامن زده است. اختصاص یارانه دولتی به بعضی داروها، مواد غذایی یا سوخت زمینه این قاچاق را فراهم کرده است.
شرایط تجارت هیچ وقت به اندازه امروز سخت نبوده است. حتی در زمینه پیدا کردن کانتینر هم مشکل داریم. راه های دور زدن تحریم ها مسدود شده و دولت و بخش خصوصی به دنبال یافتن راه های تازه اند اما امیدواریم با راه اندازی کانال ارزی ایران و اروپا و عمل کشورهای اروپایی به وعده های پسابرجامی شرایط کمی بهتر شود. پیش بینی پذیری آینده برای تجار ایرانی در شرایط کنونی سخت شده است.

برچسب ها

Admin

فارغ التحصیل رشته تکنولوژی نساجی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن