اخبار فرش ماشینیاسلاید شوجذاب‌ترین‌هاگزارش نمایشگاه ها

کاشفی: آيا واقعا كاشان پتانسیل برگزاری نمایشگاه فرش را دارد؟

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

یازدهمین نمایشگاه فرش ماشینی تهران :: چند سالی است که بین اتاق بازرگانی کاشان و مجری برگزاری نمایشگاه فرش ماشینی تهران کشمکش هایی بر سر ماهیت و نحوه برگزاری وجود دارد.  چندي پيش بر روي يكي از خبرگزاري‌ها نامه ای قرار گرفت که دراين نامه نماينده مجلس كاشان مسئله‌ای را در رابطه با نحوه برگزاری نمایشگاه فرش ماشینی در سال آینده عنوان کرده و خواستار این شده که اتاق بازرگانی کاشان و کمیته فرش ماشینی شهر کاشان مسئولیت برگزاری نمایشگاه را برعهده گیرد. وزیر محترم صمت نیز با این درخواست به نوعی موافق است.

مصاحبه با آقای کاشفی مدیرعامل شرکت اوراسیا نوید

آقای داوود کاشفی مجری برگزاری یازدهمین نمایشگاه فرش ماشینی تهران درمورد اين نامه و برگزاري نمايشگاه به خبرنگار  مجله کهن گفت:

ابتدا بايد به ريشه اين موضوع پرداخت، من خاطرم هست كه سه سال قبل آقاي تولایی، رياست محترم اتاق بازرگاني كاشان، از وزير وقت صنعت و معدن و تجارت آقاي شريعتمداری در خواست داشتند كه مسئولیت برگزاری نمايشگاه فرش ماشینی به اتاق بازرگاني کاشان منتقل شود، وزیر وقت هم با يك نگاه مثبتي اين موضوع را به دو سازماني كه در تهران متولي صنعت نمايشگاهي هستند ارجاع داده بودند. سازمان توسعه تجارت متولي صدور مجوزها و سازمان نمايشگاه هاي بين المللي تهران هم در واقع مجري و مدير ناظر كليه رويداد هايي است كه در تهران برگزار مي‌شود.

در آن سال به اتفاق آقاي تولایی جلساتي را با هردوي اين سازمان‌ها برگزار کردیم و آن موقع هم به ايشان تذكر دادند و گفتند كه مجري یک نمایشگاه بايد از يك استاندارد هايي برخوردار و يك سري امتيازات لازم را داشته باشد، رزومه و سابقه برگزاری چند نمایشگاه در سطح استانی و سپس کشوری داشته باشد. و حتي يادم هست كه آقاي خسرو تاج رئيس وقت سازمان توسعه تجارت نامه كتبي خطاب به آقای تولایی نوشت دال براينكه شما فقط در حوزه سياست گذاري اين رويداد مي‌توانيد حضور داشته باشيد و سازمان نیز اين موضوع را به صورت كتبي به ما ابلاغ کرد و ما هم پذیرفتیم. حتي من خاطرم هست كه ما يك نامه به اتاق بازرگاني زديم و از آقاي تولایی خواستيم كه اگر نقطه نظري در حوزه سياست گذاري دارند به ما منعكس كنند تا ما بتوانيم در شوراي سياست گذاري اين نمايشگاه نظرات ايشان را اعمال كنيم كه هيچوقت به ما چيزي منعكس نشد. چون ايشان مثل اينكه از همان ابتدا تمايل‌شان اين بود كه برگزاری صفر تا صد نمايشگاه را به ايشان واگذار كنند که خب اين موضوع مسئله دارد.

 

همچنین آقای داوود کاشفی مجری برگزاری یازدهمین نمایشگاه فرش ماشینی تهران در پاسخ به این سوال که  آیا امسال در برگزاری نمایشگاه به مشکل خواهیم خورد و در سال آینده برگزاری نمایشگاه به چه شکلی خواهد بود اظهار داشت :

به هر حال نمايشگاه فرش ماشيني كاملاً توسط شرکت توسعه اوراسيا نويد طراحي و تدوين شده و يك دهه از فعالیت آن می‌گذرد و تا به امروز با مديريت اوراسیا نوید به گفته بسیاری از شرکت‌ها و طبق آمارها نمايشگاه موفقي هم بوده يعني كسي نمي‌تواند در اين دوران ده ساله از آن نقطه ضعف فاحشي بگيرد كه بخواهد با آن مجري نمايشگاه تغيير كند. این نمايشگاه تا به امروز از نظر كليه كارشناسان سازمان توسعه تجارت و سازمان نمايشگاه‌ها، رویداد بسيار موفق و رو به رشد و خوبي بوده. علي رقم اينكه در دو سال اخير از نظر متراژی به دلیل برگزاری نمایشگاه شهر آفتاب و هم در رابطه با مسائل اقتصادي كشور دچار مشکل بوديم ولي باز هم توانستيم نمايشگاه راحفظ کنیم و با يك چهارچوب مناسب و با يك روند اصولي و استاندارد نمايشگاه را برگزار کنیم. امسال هم آقاي تولایی باتوجه به اینکه مجوز ما برای برگزاری نمایشگاه به اتمام رسیده بود به وزارت صمت و سازمان توسعه تجارت مراجعه كرده بودند تا خودشان مجوزهای لازم را بگیرند که به دلایلی که در بالا به آن اشاره کردم این موفق به اخذ مجوز نشده بودند. ما خودمان نامه‌ منتشر شده در تمامي كانال‌هاي تلگرامي مرتبط با صنعت فرش را دیده‌ایم و از قبل به دست ما رسیده بود. آقاي ساداتی‌نژاد نماينده محترم كاشان و آران بيدگل هم در آن نامه اشاره به سابقه‌اي كرده که در گذشته از آقاي شريعتمداری در رابطه با این مسئله درخواست شده بود. وزير فعلی هم عنوان کرده بودند كه اگر آن موقع وزير وقت یعنی آقای شریعتمداری با اين موضوع موافق بوده ما نیز مخالفتی نداریم و انجام مراحل بعدی را به سازمان توسعه تجارت محول کرده بودند. اما از انجایی که صرفا مسئله سیاست گذاری مطرح بود مجوز برگزاری نمايشگاه سال جاري هم به نام شرکت توسعه اوراسیا نوید صادر شده و همين الان كه خدمت شما هستيم مجري برگزاری یازدهمین نمایشگاه فرش ماشینی تهران هستيم. نگاه سازمان توسعه تجارت براي صدور مجوز هاي نمايشگاهي مقداري تخصصي‌تر است.

آنها از مجريان نمايشگاه انتظاراتي را دارند كه تا به امروزما توانسته‌ایم خودمان را با آن استاندارد ها تطبيق دهيم. اما مهم‌ترين نكته اين است که در شرایط فعلی اتاق بازرگاني كاشان نمي‌تواند متولي برگزاری نمايشگاه فرش ماشيني تهران شود، اگر هم قرار باشد كه اين دستور در روند صدور مجوز‌ها براي مجريان نمايشگاهي قرار بگيرد بايد به اتاق بازرگاني تهران داده شود. هيچكس هم مخالف اين نيست كه در شهر كاشان نمايشگاهي با همين عنوان برگزار شود. شهر کاشان به عنوان پايتخت صنعت فرش ماشيني كشور سابقه برگزاری یک دوره نمایشگاه فرش ماشینی را دارد. اما آنجا فضا و شرايط برگزاري نمايشگاهي با حدود ١٧ هزار مترمربع فضاي مفيد وجود ندارد. اصلا زير ساخت‌هاي لازم من جمله هتل برای امكان دستيابي شركت‌ها و بنگاه‌هايي كه بيرون از شهر كاشان هستند وجود ندارد. ضمن اينكه آیا از نظر كارشناسي و تخصصي این مسئله بررسي شده كه آيا واقعا شهر كاشان پتانسیل لازم برای تبدیل شدن به قازیانتپ و دموتکس ایران را دارد؟ همه اين موارد بايد به طور دقیق توسط کارشناسان مربوطه بررسي شود. در پی آن شرایط لازم برای برگزاری یک رویداد جهانی در کاشان توسط مسئولین فراهم گردد. اگر کاشان روزی توانست این رویداد را به نحو احسن برگزار کند آن موقع می‌توان نشست و مسئله انتقال نمایشگاه به کاشان را انجام داد. در حال حاضر شركت توسعه اوراسيا نويد متولي برگزاری نمايشگاه فرش ماشيني است و يك دهه هم ازاين تولي‌گري گذشته و فکر نمی‌کنم سابقه چندین ساله اين اجازه را بدهد كه به راحتي حق و حقوقش را پایمال کنند.

 

‫——————————-‬

این مطلب را نیز بخوانید
پیشنهاد سردبیر :‌  لیست شرکت کنندگان یازدهمین نمایشگاه فرش ماشینی 

‫——————————-‬
تحریریه مجله نساجی کهن

ارسال مقالات و ترجمه جهت انتشار در سایت : info@kohanjournal.com

فرم ثبت نام سریع

جهت دریافت آخرین اخبار و رویدادهای نساجی و فرش ماشینی ایران و جهان در فرم زیر ثبت نام کنید

دانلود كاتالوگ فرش ماشينی شرکت فيضی امریکا

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن