اخبار نساجی

چین و هند بزرگترین خریداران نفت ایران

 

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران با تکذیب ادعای فروش نفت به یونان، سریلانکا و آفریقای جنوبی گفت: چین با خرید ۴۰ درصد و هند با خرید ۲۵ درصد نفت خام ایران به عنوان بزرگترین خریداران نفت ایران به شمار می شوند.

سیدمحسن قمصری در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، اظهار داشت: قرارداد خرید نفت توسط پالایشگاه ها تمدید شده و مشکلی با آنها نداریم.

وی با بیان اینکه این قراردادها سالیانه هستند، افزود: چین، هند، کره جنوبی، ژاپن و ترکیه به خرید نفت خام از ایران در چارچوب توافقات موجود ادامه می دهند.

قمصری با بیان اینکه چین مشتری ۴۰ درصد نفت خام صادرات فعلی ایران است، گفت: بزرگترین خریدار نفت ایران چین است که روزانه ۴۰۰ هزار بشکه در روز از ایران نفت می خرد.

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران اضافه کرد: پس از چین، هند با خرید ۲۵ درصد نفت ایران دومین خریدار نفت ایران به شمار می رود.

وی درخصوص ادعای خرید نفت ایران توسط سریلانکا، آفریقای جنوبی و یونان درماه های اخیر نیز گفت: این اخبار صحت ندارد و تکذیب می شود.

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران، افزود: متاسفانه برخی رسانه ها با اتکا به منابع غیررسمی اخباری در مورد فروش نفت خام ایران مطرح می کنند.

قمصری خاطرنشان کرد: ایران در حال حاضر براساس توافقات موجود، به طور میانگین روزانه یک ملیون بشکه نفت خام به فروش می رساند.

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران در خصوص ادعای برخی محافل بین المللی مبنی بر فراتر رفتن میزان فروش نفت خام ایران به بیش از یک میلیون بشکه در روز، اظهار داشت: براساس تحریم، اسامی کشورهایی که می توانند از ایران نفت خام خریدار کنند و میزان خرید آنها مشخص است و ایران از میزان تعیین شده فراتر نرفته است.

وی تصریح کرد: اما برخی نظرات غیرکارشناسی مبنی بر افزایش فروش مطرح می شود که سندیت ندارند.

وی افزود: البته فروش روزانه یک میلیون بشکه در روز به این معنا نیست که به طور ثابت روزانه باید یک میلیون بشکه نفت خام صادر شود، بلکه میانگین فروش نفت در یک سال باید یک میلیون بشکه در روز باشد.

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران گفت: امکان دارد که یک پالایشگاه در یک ماه برداشت نفت خام خود را کاهش دهد اما در ماه های بعد میزان برداشت را افزایش خواهد داد تا به سطح متوسط قراردادی برسد.

قمصری تصریح کرد: اگر میانگین فروش در نظر گرفته شود، همان یک میلیون بشکه در روز است و از آن فراتر نرفته ایم.

براساس توافقات موجود، سقف فروش نفت خام ایران یک میلیون بشکه در روز در نظر گرفته شد و مذاکره کنندگان غربی متعهد شدند که از افزایش فشار برای کاهش خرید نفت خام ایران خودداری کنند.

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

ایفرش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن