اخبار فرش ماشینی

چين دومين و ترکيه ششمين وارد کننده کالا از ايران

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

‎عراق با واردات بيش از چهار ميليارد دلار کالاي صادراتي کشورمان، رتبه نخست را در ميان کشورهاي مقصد ايران دارد‎.
آمار تجارت خارجي ايران طي سال گذشته خورشيدي نشان مي دهد، کشور عراق در طول سال گذشته معادل چهار ميليارد و ۱۰۹ ميليون و ۳۳۵ هزار و ۴۹۴ دلار کالا به وزن هفت ميليون و ۶۸۳ هزار و ۷۳۷ تن از ايران وارد کرده است. اين رقم به لحاظ ارزش معادل ۷/۴۸ درصد و به لحاظ وزني ۵/۸۶ درصد نسبت به سال ۱۳۸۷ افزايش نشان مي‌دهد.‏

بنابراين گزارش، چين دومين کشور واردکننده کالا از ايران، در سال ۱۳۸۸ معادل سه ميليارد و ۱۱۹ ميليون و ۷۹۴ هزار و ۱۷۳ دلار کالا به وزن ۱۶ ميليون و ۳۷۸ هزار و ۴۴ تن از صادرات ما را به خود اختصاص داده است. ميزان صادرات کشور ايران به چين در سال ۱۳۸۸، به لحاظ وزني، معادل ۲/۸۴ درصد و به لحاظ ارزشي معادل ۵۲ درصد نسبت به سال قبل از آن افزايش يافته است.

امارات متحده عربي سومين کشور مقصد صادرات کالاهاي ايراني است که ارزش واردات آن از ايران دو ميليارد و ۸۷۴ ميليون و ۹۳۵ هزار و ۲۵۵ دلار با وزني معادل پنج ميليون و ۱۳۰ هزار و ۴۰۵ تن بوده است. صادرات کشورمان به امارات متحده عربي در سال گذشته به نسبت سال ۱۳۸۷ از نظر وزني ۱۴ و از نظر ارزش ۲۳درصد افزايش نشان مي‌دهد.
اين گزارش، هند را چهارمين کشور مقصد کالاهاي صادراتي ايران معرفي مي‌کند که در طول سال گذشته يک ميليارد و ۲۶۲ ميليون و ۶۸۸ هزار و ۸۵۰ دلار معادل سه ميليون و ۳۳۸ هزار و ۷۶۱ تن کالا از ايران وارد کرده است. صادرات ايران به هند در سال ۱۳۸۸ از نظر وزني برابر با ۵/۲۸درصد و از نظر ارزش برابر ۹/۸ درصد افزايش يافته است.
افغانستان در رتبه پنجم کشورهاي مقصد کالاهاي صادراتي ايران قرار گرفته است. اين کشور در سال گذشته يک ميليارد و دو ميليون و ۲۵۵ هزار و ۹۴۸ دلار کالا با وزني معادل يک ميليون و ۳۳ هزار و ۹۸ تن از ايران وارد کرده است. اين ميزان به لحاظ ارزش ۶۱ و به لحاظ وزني ۵۸ درصد نسبت به سال قبل از آن افزايش نشان مي‌دهد. بنابراين گزارش، ترکيه، جمهوري کره، بلژيک و پاکستان در رتبه‌هاي بعدي واردات از ايران در سال ۱۳۸۸ قرار گرفته‌اند.

hinza chemical تبلیغات

دانلود رایگان کاتالوگ جدید فرش رویال هالی ترکیه

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن