چرا بانک مرکزی کار شکنی می کند/ بلاتکلیفی ارزی واردکنندگان ادامه دارد

 

چرا بانک مرکزی کار شکنی می کند/ بلاتکلیفی ارزی واردکنندگان ادامه دارد

بازرگانی – در حالی که اولویت های تخصیص ارز اعلام شده، بانک مرکزی هنوز برای گشایش ال سی و تخصیص ارز اقدامی انجام نداده است.

محمد حسین برخورداررئیس مجمع واردات ضمن گلایه از عملکرد ارزی بانک مرکزی اظهار داشت:علی رغم همه مساعدت های رئیس جمهور و هیات وزیران برای اختصاص ارز به وارد کنندگان قانونی،اعضاء مجمع واردات که همگی از واردکنندگان شناسنامه دار کشور می باشند،تا به امروز تنها چشم امید به گشایش ال سی دوخته اند و متاسفانه تاکنون هیچگونه همکاری مشخصی در این رابطه از سوی دست اندرکاران بانکی کشور صورت نگرفته است.
وی ادامه داد: این موضوع برای فعالان اقتصادی یک چالش آزار دهنده و رنج آور است که بجای آنکه وقت،توانایی ،همت و انرژی خود را صرف مراودات تجاری خود برای تامین بموقع کالا کنند،باید در جستجوی راه حلی برای رفع خودزنی ها و کارشکنی های موجود در عرصه اختصاص ارز باشند.

عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی تهران با اشاره به این موضوع که اگر بانک مرکزی پیش از پایان سال اقدام مشخصی در رابطه با رفع مشکلات پولی و بانکی واردکنندگان ترتیب ندهد ،تجارت خارجی کشور و به دنبال آن صنعت داخلی دچار گرفتاری های متعددی خواهد شد اظهار داشت:در این صورت مسلما بانک مرکزی تنها سازمانی است که مستقیما باید پاسخگوی مشکلات و چالشهای پیش رو باشد .

رئیس مجمع عالی واردات ضمن درخواست از بانک مرکزی جهت شفاف سازی سیاستهای ارزی تصریح کرد:بانک مرکزی باید به صراحت اعلام کند که به کدام یک از واردکنندگان ارز با نرخ مرجع ارائه کرده است ؟ آیا بانک مرکزی در این خصوص پاسخی منطقی دارد؟ اولویت های تخصیص ارز واردات اعلام شده است و بانک مرکزی باید بر اساس آن هرچه سریعتر به صورت شفاف اقدام لازم را بعمل آورد.

وی در ادامه خواستار تکمیل ریل گذاری های ناتمام در سیاستهای ارزی بانک مرکزی شد و اظهار داشت: ماموریت ذاتی مجمع عالی واردات بعنوان مشاور حاکمیت و معتمد بخش خصوصی، شناسایی گلوگاه ها و بیان هشدار های لازم جهت تسریع امور اجرایی کشور است و موضوع عدم ارائه ارز با نرخ مرجع به واردکنندگان قانونی کشور، هشداری است که باید پیش از آنکه فراگیر شود ، توجه لازم به آن صورت پذیرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *