اخبار فرش ماشینی

پيش‌بيني وزارت کشاورزي آمريکا ؛’‏ توليد پنبه درايران ۲۵ درصد کاهش مي يابد

وزارت کشاورزي آمريکا پيش بيني کرد توليد پنبه ايران در سال زراعي جاري با کاهش ۲۵ درصدي نسبت به سال گذشته به ۵۸ هزار تن خواهد رسيد ‏ به گزارش خبرگزاري اقتصادي ايران (econews.ir)، دفتر آمار وزارت کشاورزي آمريکا پيش بيني کرد توليد جهاني پنبه در سال جاري زراعي با کاهش يک درصدي نسبت به سال قبل از آن به ۱۰۵٫۹۵ ميليون بال برسد. در سال گذشته توليد پنبه جهان ۱۰۶٫۹۳ ميليون بال اعلام شده بود.
بر اساس اين گزارش توليد پنبه ايران در سال ۲۰۰۸ به ۳۳۰ هزار بال(۷۶ هزار تن) رسيد و جمهوري اسلامي ايران از نظر توليد اين محصول در سطح جهان در جايگاه بيست و چهارم قرار گرفت.

وزارت کشاورزي آمريکا پيش بيني کرده است توليد پنبه در ايران طي سال ۲۰۰۹ نيز به ۲۵۰ هزار بال(۵۸ هزار تن) برسد که اين رقم ۲۵ درصد نسبت به سال قبل کاهش خواهد داشت.‏ در عين حال رتبه جهاني ايران از نظر توليد پنبه تغيير نخواهد کرد و جايگاه بيست و چهارمي ايران در اين زمينه حفظ مي شود.
اين گزارش يکي از علل کاهش توليد پنبه در ايران طي سال ۲۰۰۹ را کاهش سطح زير کشت اين محصول دانسته است.در حالي که در سال ۲۰۰۸ بيش از ۱۰۰ هزار هکتار از زمين‌هاي زراعي ايران تحت کشت پنبه قرار گرفته بود در سال ۲۰۰۹ تنها ۸۰ هزار هکتار از زمين‌هاي زراعي به کشت پنبه اختصاص داده شده است.
حجم برداشت پنبه از هر هکتار زمين در سال ۲۰۰۸ نيز ۷۰۸ کيلوگرم بود که پيش بيني شده است اين رقم در سال زراعي جاري به ۷۲۶ کيلوگرم برسد. متوسط برداشت پنبه در جهان طي سال ۲۰۰۸ بالغ بر ۷۵۸ کيلوگرم در هر هکتار بوده که انتظار مي رود اين رقم به ۷۶۶ کيلوگرم در هر هکتار طي سال جاري برسد.
چين با توليد ۳۵ ميليون بال پنبه در سال ۲۰۰۸ به عنوان نخستين توليدکننده اين محصول در جهان شناخته شد.‏ پس از اين کشور دو کشور هند و امريکا به ترتيب با توليد ۲۲ و ۱۲ ميليون بال در رتبه هاي دوم و سوم جاي گرفته‌اند. توليد اين سه کشور در سال جاري به ترتيب ۳۳ ، ۲۵ و ۱۳ ميليون بال پيش بيني شده است.

فرش ماشینی خوب تبلیغات

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن