اخبار فرش ماشینی

پيام دبير جشنواره فرش كاشان به نمايشگاه فرش ۱۳۸۹‏

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

فرش دستباف به عنوان نشانه اي از فرهنگ ، هنر و تمدن ايرانيان از برجسته ترين آثار ماندگار و اصيل اين مرز و بوم بوده است. هنر و صنعت کاشان نيز به عنوان نماد و تبلور فرهنگ غني اين خطه از ديرباز شهرتي جهاني داشته است.

امروزه باوجود بازار شديد رقابتي، مشغله هاي دنياي جديد ودغدغه هاي جهان صنعتي، چه در ايران و چه در خارج از ايران، نام کاشان با نام فرش گره خورده است خمير مايه اصلي آثاري كه به دست هنرمندان خلاق و خستگي ناپذير کاشان پديد آمده از عمق تاريخ كهن اين مرز و بوم نشات گرفته است. فرش دستباف کاشان كالايي است پر ارزش، با سابقه اي طولاني كه ريشه در آداب، فرهنگ، سنتها و اعتقادات هنرمندان اين منطقه دارد. جايگاه فرش دستباف کاشان بي نياز از تعريف و تمجيد است قالي معروف شيخ صفي که در سال ۹۶۲ هجري قمري بافته شده است حاصل کار استاد مقصود کاشاني بافنده مشهور کاشاني است که  هم چنان زينت بخش موزه ي ويکتوريا آلبرت لندن است. هم اکنون نيز بيش از ۲۵ هزارمتر مربع ا ز۸۰هزار متر مربع فرش توليد شده درسال، در کاشان به خارج از کشور صادر مي شود. فرشهايي که با وجود توسعه و پيشرفت بيش از پيش اين صنعت کماکان توانسته است مرغوبيت خود را حفظ کرده و به سنگ محکي براي تعيين کيفيت فرش تبديل شود. ‏

در کنار فرش دستباف کاشان، پيشينه درخشان و اعتبار بي نظير فرش کاشان و نيز دانش بومي شکل گرفته در طي ساليان دراز و وجود هنرمندان و متخصصان آگاه به اصول طراحي و بافت فرش، منجر به رشد و توسعه ي روزافزون صنعت فرش ماشيني در کاشان گرديده است به گونه ابي که در حال حاضر وجود بيش از ۷۰۰ شرکت توليد کننده فرش ماشيني در منطقه، منجر به سهم ۶۵ درصدي  توليد فرش ماشيني در کاشان گرديده است.  با اين تفاسير و  با نگاهي به صادرات غير نفتي ايران، مشخص مي شود که فرش در صدر اين جداول قرار داشته و به جز اهميت آن به عنوان عمده ترين و مهمترين کالاهاي صادرات غيرنفتي؛ در ساير ابعاد اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي از ويژگي خاصي برخوردار است.

hinza chemical تبلیغات

آغاز به کار “اولين نمايشگاه فرش کاشان” گامي است بلند در جهت تحقق حمايت ها و تسهيلات دولت محترم در رفع مشکلات و موانع اين صنعت، و موعدي است براي توليدکنندگان، صنعتگران و خريداران تا همه ساله از داخل و خارج کشور، در آن حضور به هم رسانند. چرا که اعتبار و اصالت فرش کاشان مي تواند موقعيتي شايسته براي تبليغ محصولات، گسترش و رونق اين تجارت فراهم کند. برگزاري همزمان اين نمايشگاه در بخش فرش ماشيني و دستباف نشاني است از رويکرد جهاني، علمي و بلند مدت به فرش اصيل ايراني.
اميد است که با حضور پرشور و قدرتمند توليدکنندگان، تجار و بازرگانان در اين نمايشگاه و با وجود پتانسيل هاي موجود در منطقه از حيث حضور کارشناسان، پژوهشگران و دلسوزان اين صنعت با همکاري يکديگر تلاشي ارزنده را در جهت رونق و پيشرفت هرچه بيشتر اين صنعت ملي به ثمر نشانده و شاهد رونق و شکوفايي روزافزون، چه در بخش فرش دستباف و  چه در بخش فرش ماشيني باشيم.

من الله توفيق‏
محمود برادران
دبير جشنواره بين المللي فرش کاشان

دانلود رایگان کاتالوگ جدید فرش رویال هالی ترکیه

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن