مد و پوشاک

پوشاک از مرداد ماه‌ صاحب کد شناسه می‌شود

نشست بررسی مشکلات صنایع نساجی کاشان با حضور مدیرکل پوشاک و نساجی وزارت صنعت، معدن و تجارت در اتاق کاشان برگزار شد.

صاحبان صنایع نساجی و پوشاک شهرستان کاشان که در آن بیش از یک هزار واحد صنعتی تولیدی کوچک و بزرگ فعالند و عمده آن‌ها در زمینه فرش ماشینی و منسوجات کار می‌کنند، مسائل و مشکلات خود را در این نشست بیان کردند.

مدیرکل نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اجرای طرح کد شناسه پوشاک، افزود: بر اساس ماده ۱۱ آئین‌نامه موضوع ماده ۱۳ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، کد شناسه و رهگیری اجرا می‌شود. کد شناسه در پوشاک به ترتیب دارای پنج اولویت پوشاک، کفش، منسوجات خانگی، پارچه و تجهیزات دیگر مانند کمربند است.

افسانه محرابی بابیان اینکه مراحل اداری کد شناسه پایان‌یافته است، تصریح کرد: این کد از ابتدای مرداد امسال به کالاها الصاق و عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود.

محرابی گفت: اگرچه با اجرای طرح کد شناسه بر روی کالاها، قاچاق کالا به‌طور کامل جلوگیری نمی‌شود اما شفافیت کار از مرحله تولید تا زمان رسیدن کالا به دست مصرف‌کننده، رهگیری و شفافیت می‌یابد.

وی در بخش دیگری از سخنانش با تأکید بر رونق تولید در سال جاری گفت: بازسازی و نوسازی واحدهای صنعتی و تولیدی به‌صورت جدی در اولویت کاری این وزارتخانه قرار دارد و به همین منظور کارگروه رونق تولید پیشنهاد کرده است که امسال نسبت به سال قبل، سقف تسهیلات برای بازسازی و نوسازی واحدهای تولیدی صنعتی کوچک، متوسط و بزرگ بین ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش یابد.

محرابی بابیان این‌که با توجه به شرایط واحدهای کوچک، متوسط و بزرگ، شرایط این تسهیلات متفاوت است، افزود: سقف این تسهیلات برای این واحدها در سال گذشته ۳۰ میلیارد ریال بود که امسال رقم آن پس از تصویب، اعلام خواهد شد.

وی افزود: با توجه به اینکه ۷۰ درصد صنعت فرش ماشینی کشور در منطقه کاشان قرار دارد، کارگروه صادرات فرش در این شهرستان ایجاد می‌شود.

وی در پایان تأکید کرد: با معرفی فرش ماشینی در سطح بین‌المللی، می‌توان به بازار فروش بیشتری در جهان دست‌یافت.

رئیس اتاق کاشان نیز طی سخنانی گفت: صنعت نساجی منطقه کاشان با به‌روز کردن ماشین‌آلات و تجهیزات، سرآمد صنایع نساجی در سطح کشور شده است؛ به‌طوری‌که صادرات در سطح بازارهای جهانی را تجربه کرده و جایگاهی خاص به دست آورده است.

محمود تولایی افزود: امیدواریم با کمک وزارت صنعت برای تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی این منطقه بستر و فرصت‌هایی ایجاد کنیم تا وضعیت آن‌ها بهتر شود و موقعیت بهتری در بازار به دست آورند.

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن