وعده‌ دوباره وزارت صنعت وتجارت برای تولید پارچه چادر مشکی

 

وعده‌ دوباره وزارت صنعت وتجارت برای تولید پارچه چادر مشکی

مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت گفت: تولید پارچه چادر مشکی طی سالیان گذشته در اولویت سرمایه‌گذاری و حمایت‌های این وزارتخانه بوده است.

نعمت‌الله مردانی با اشاره به پیگیری‌هایی که در راستای حمایت از تولید پارچه چادر مشکی در کشور انجام شده است، افزود: تولید پارچه چادر مشکی طی سالیان گذشته در اولویت سرمایه‌گذاری و حمایت‌های این وزارتخانه بوده است و تمامی متقاضیان جهت تولید این محصول صنعتی- فرهنگی در چارچوب ضوابط مربوطه از حمایت‌های لازم برخوردار می‌شوند.

وی افزود: در حال حاضر شرکت یزدباف در استان یزد ماهانه حدود ۲۰ هزار متر تولید چادر مشکی در مقیاس صنعتی را در دستور کار خود دارد.

وی گفت: طرح حجاب شهرکرد نیز به ارزش تقریبی ۲۰ میلیون یورو که حدود دو ماه پیش گشایش اعتبار شده و امید آن می‌رود یک سال پس از ورود ماشین‌آلات، پارچه چادر مشکی در مقیاس ۱۰ میلیون متر در داخل کشور را تولید و وروانه بازار کند.

به گفته مردانی سه شرکت دیگر نیز دارای سابقه تولید در این زمینه هستند اما با توجه به برخی مشکلات در حال حاضر در این راستا تولید ندارند. البته شرکت‌های متعدد دیگری نیز امکان تولید دارند که در صورت وجود صرفه اقتصادی نسبت به سایر محصولات امکان تغییر خط تولید جهت تولید پارچه چادر مشکی را خواهند داشت.

در سال‌های گذشته نیز مسئولان مختلف وزارت صنایع و معادن سابق و وزارت صنعت، معدن و تجارت تازه تاسیس همواره وعده تولید داخلی پارچه چادر مشکی را دادند که این وعده‌ها هیچ‌کدام به معنای واقعی تحقق نیافت.

در مقطعی حتی اعلام شد که لایحه‌ای به منظور حمایت ویژه از تولید داخلی پارچه چادر مشکی توسط وزارت صنعت تدوین شده که سرنوشت این لایحه نیز مبهم باقی مانده است.

در حال حاضر عمده بازار پارچه چادر مشکی ایران از طریق واردات محصولات تولیدی شرق آسیا تامین می‌شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *