اخبار نساجی

واکنش به مزد ۱ میلیونی

 

واکنش به مزد 1 میلیونی

رئیس کمیته ویژه مزد استان تهران از برگزاری نشست ویژه گروه‌های کارگری با کمیسیون اجتماعی مجلس خبر داد و گفت: قرار است پیشنهادات دستمزدی کارگران برای بررسی در مجلس ارائه شود.

علی اکبر عیوضی در گفتگو با مهر از برگزاری یک نشست ویژه دستمزد در کمیسیون اجتماعی مجلس با حضور گروه های مختلف کارگری و انجمن ها خبر داد و گفت: در مذاکره با نمایندگان مجلس دغدغه ها و مسائل معیشتی کارگران مطرح شد.

رئیس کمیته ویژه مزد استان تهران اظهار داشت: قرار است نمایندگان کارگری برخی پیشنهادهای مشخص را درباره معیشت و دستمزد کارگران به کمیسیون اجتماعی مجلس ارائه کنند.

عیوضی خاطر نشان کرد: با نمایندگان مطرح کردیم که با توجه به افزایش قیمت ها و هزینه های خانوار کارگری، هر رقمی که برای دستمزد سال آینده پیشنهاد و نهایی شود نمی تواند مشکلات معیشتی کارگران را حل کند و در این زمینه باید یک فکر اساسی صورت گیرد.

بررسی معیشت و دستمزد در مجلس

این مقام مسئول کارگری ادامه داد: نمایندگان عضو کمیسیون اجتماعی مجلس نیز از دریافت پیشنهادات کارگران درباره دستمزد و معیشت استقبال کردند، همچنین از نمایندگان درخواست شد در قانون‌گذاری اقشار ضعیف و کارگران مورد توجهات بیشتری قرار گیرند.

وی تاکید کرد: با نمایندگان مجلس مسائل و موانع تعیین حداقل دستمزد واقعی را مطرح کردیم و اعلام شد که کارفرمایان بخش خصوصی توان پرداخت دستمزدهای واقعی را ندارند، بنابراین باید برای از بین بردن فاصله و اختلاف بین مزد واقعی و مصوبات شورای عالی کار، فکری بشود.

رئیس کمیته ویژه مزد استان تهران اظهار داشت: هم اکنون مبالغی که در کارگروه های کارگری مورد بررسی قرار می گیرد، بالای ۱ میلیون تومان است در حالی که کارفرمایان خصوصی امکان پرداخت چنین مبالغی را ندارند.

به گفته عیوضی، هم اکنون ۵۰ تا ۶۰ درصد نیروی مشمول قانون کار در بخش خصوصی فعالیت می کنند که توان تامین مالی دستمزدهای واقعی برای کارفرمایان این بخش وجود ندارد.

این مقام مسئول کارگری عنوان کرد: کارفرمایان خصوصی می گویند شاید کارفرمایان بخش های دولتی بتوانند ارقام واقعی دستمزد را پرداخت کنند. در هر صورت برای حل مسئله دستمزد و بن بستی که در تعیین مزد واقعی به وجود آمده است باید یک برنامه روشن و عملیاتی تدوین شود.

وی درباره پیشنهاد اخیر کارگران درباره تعیین نقشی ویژه برای دولت در تعیین حداقل دستمزد سال آینده و پرداخت یارانه دستمزد برای جبران مابه التفاوت مزد واقعی و مصوبات سالیانه شورای عالی کار، گفت: هنوز در این خصوص پاسخی به پیشنهاد کارگران داده نشده است.

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن