اخبار نساجی

هند بازار صادراتی فرش دستباف ایران را تصاحب کرد

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

 

فرش دستباف

 

hinza chemical تبلیغات

عبدالله بهرامی با بیان اینکه تولید و اشتغال در صنعت فرش دستباف کشور سیر نزولی داشته است، اظهار داشت: بعد از برجام امید داشتیم که وضعیت بهتر شود اما اینطور نشد و این معضل به عدم برنامه‌ریزی صحیح درباره بازار صادراتی این صنعت توسط مسئولان کشور باز می‌گردد.

وی افزود: قیمت تمام شده تولید فرش دستباف در سه سال گذشته از سال ۹۲ سیر نجومی و یکباره داشته است که در بازار داخلی مصرف فرش دستباف از ۱۵ درصد به ۳ درصد کاهش یافته است.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های تولید‌کنندگان فرش دستباف با بیان اینکه بسیاری از فروشندگان فرش دستباف تغییر شغل داده و مغازه‌های خود را بسته‌اند، تصریح کرد: قیمت مواد اولیه تولید فرش ۳۰۰ تا ۴۰۰ درصد افزایش پیدا کرد به طوریکه ابریشم از هر کیلو ۵۲ هزار تومان به کیلویی ۳۵۰ هزار تومان و پشم از کیلویی ۱۷ هزار تومان به ۵۰ هزار تومان رسید.

وی گفت: یکی دیگر از مشکلات این صنعت عدم استفاده از روش‌های به روز بازاریابی و عدم برنامه‌ریزی برای صادرات محصولات است که تولیدکنندگان را به سمت ورشکستگی سوق داد.

بهرامی با بیان اینکه بزرگ‌ترین لطمه و آسیب به صنعت فرش کشور از سال ۹۲ به بعد رخ داده است،‌گفت: تولید فرش دستباف در مقایسه یک دهه گذشته از ۹ میلیون متر مربع به ۳ میلیون مترمربع و اشتغال این بخش از ۲ میلیون نفر به یک میلیون نفر رسید و این در حالی است که هنوز مسئولان برای پایداری اشتغال یک میلیون نفری باقیمانده نیز برنامه‌ای ندارند.

وی افزود: ایده‌ال صادرات فرش در سال‌های گذشته یک میلیون دلار بود اما هم اکنون صحبت از صادرات ۴۰۰ میلیون دلاری است که آن هم محقق نشده است بطوریکه از ابتدای سال تا کنون یعنی پس از برجام تنها ۹ میلیون دلار صادرات انجام شده که رقم بسیار ناچیزی است.

وی یکی دیگر از مشکلات این صنعت را نبود برنامه‌ریزی برای بازارهای صادراتی و تولید طرح‌های جدید مناسب با نیاز بازارهای صادراتی اعلام کرد و گفت: ظرف ۵ سال گذشته به دلیل افزایش قیمت تمام شده تولید و مشکلات عدیده در داخل کشور، بازار صادرات ایران توسط هند تصاحب شد.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های تولید‌کنندگان فرش دستباف، افزود: حداقل نیاز این صنعت بیمه قالیبافان آن است که آن هم توسط مسئولان تأمین اجتماعی قطع شد و از یک میلیون نفری که در این صنعت مشغول به کار هستند تنها کمتر از ۴۰۰ هزار نفر بیمه تأمین اجتماعی دارند که در این باره انتظار حمایت از سوی مسئولان داریم.

 

 

دانلود رایگان کاتالوگ جدید فرش رویال هالی ترکیه

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن