اخبار نساجی

همکاری های ایران و چین توسعه می یابد

 

 

 وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان با اشاره به دیدار خود با همتای چینی از اتخاذ تصمیماتی در این ملاقات خبر داد که زمینه های گسترش همکاری ها بین دو کشور را بیش از پیش توسعه خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از شادا،  «علی طیب نیا» که به منظور شرکت در مراسم رسمی امضای اساسنامه بانک سرمایه گذاری توسعه آسیا (AIIB) به پکن سفر کرده بود، با «لوی جی وی» همتای چینی خود دیدار و در مورد چگونگی بسط و گسترش مناسبات اقتصادی دو کشور با وی به گفت و گو پرداخت.

گسترش مناسبات تجاری و همکاری های اقتصادی ایران و چین در دیدار وزیران امور اقتصادی و دارایی دو کشور مورد بررسی و تاکید قرار گرفت.

وزیر امور اقتصاد و دارایی کشورمان پس از این دیدار در گفت وگویی اظهار داشت: چین و ایران به عنوان دو کشور دوست، همکاریهای خوبی در زمینه های گوناگون دارند و دیدار امروز نیز تاکید دوباره ای بر توسعه این همکاریها بود.

طیب نیا  یادآور شد: در دیدار با وزیر اقتصاد چین ،دو کشور بار دیگر بر علاقمندی خود جهت گسترش مناسبات و نیز توسعه همکاری ها در حوزه های مختلف اقتصادی را بیان کردند.

وی  همچنین از ابراز علاقه طرف چینی بر گسترش روابط تجاری با ایران خبر داد و یادآور شد : در این ملاقات در خصوص مسائل مربوط به چگونگی روابط اقتصادی و تجاری تهران – پکن نیز بحث و تبادل نظر شده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان در عین حال از اتخاذ تصمیماتی در این ملاقات خبر داد که زمینه های گسترش همکاری های یاد شده را بیش از پیش توسعه خواهد داد.

طیب نیا  در بخش دیگری از سخنان خود به اهداف ایجاد بانک سرمایه گذاری توسعه آسیا (AIIB) اشاره و خاطرنشان کرد : این بانک به منظور تشویق کشورهای آسیایی جهت توسعه همکاریهای اقتصادی و نیز تامین مالی اجرای طرح های زیرساختی راه اندازی شده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی  تصریح کرد : با توجه به اینکه توسعه همکاریها مستلزم توسعه در زیر ساخت های اقتصادی است، بنابر این بانک AIIB تمرکز اصلی خود را تامین مالی طرح های زیربنایی و زیرساختی در کشورهای آسیایی قرار داده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران با تاکید بر اهمیت نقش این بانک در تامین مالی پروژه های زیربنایی کشورهای آسیایی گفت: طرح های توسعه ای این بانک به گونه ای تدوین شده است که بسیاری از کشورهای آسیایی در آینده از مزایای آن بهره مند خواهند شد.

طیب نیا در عین حال تاکید کرد : این بانک می تواند به عنوان مکمل خوب و نه رقیب، برای فعالیت سایر بانکهای اقتصادی موجود در دنیا فعالیت داشته باشد.

علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی  پس از آنکه اساسنامه بانک سرمایه گذاری توسعه آسیا (AIIB) را به امضا رساند، همراه با دیگر وزیران اقتصادی حاضر در این مراسم به دیدار «شی جین پینگ» رئیس جمهور چین رفت.

رئیس جمهور چین در این دیدار با ابراز خرسندی از استقبال خوب کشورهای مختلف دنیا، از بانک جدیدالتاسیس آسیایی (AIIB)، حضور آنان در این بانک را گامی تاریخی در راستای کمک به اقتصاد دنیا دانست.

وی تاکید کرد که پیشنهاد کشورش برای تاسیس این بانک بین المللی، حرکتی در راستای ترویج توسعه زیرساختی در قاره کهن و بهره گیری از قابلیت همکاری های منطقه ای و فرامنطقه ای در حوزه اقتصادی بوده است.

جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از اعضای هیات موسس این بانک محسوب می شود که هجدهم فروردین ماه سالجاری به عضویت آن در آمد.

بانک سرمایه گذاری آسیا نهاد توسعه چندجانبه ای است که سرمایه آن بیشتر در زمینه ساخت تاسیسات زیربنایی اختصاص داده خواهد شد.

چین مبتکر این بانک است و بر اساس اعلام مسوولان اقتصادی این کشور، دولت پکن نزدیک به ۳۰ میلیارد دلار از سرمایه آن را تامین خواهد کرد.

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن