اخبار فرش ماشینی

هشدار جدي نسبت به محتواي فرش ماشيني وارداتي

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

رئيس هيات مديره انجمن صنايع نساجي ايران و رئيس كميته فرش ماشيني انجمن نسبت واردات بي رويه فرش ماشيني فاقد كيفيت هشدار داد .

مهندس محمد مروج حسيني در يكصد و شصت و چهارمين نشست كميته فرش ماشيني گفت : انجمن صنايع نساجي ايران در ماه هاي اخير با توجه به شدت عجيب واردات فرش ماشيني خارجي به كشور اعتراض نمود و چون در متن برگ هاي سبز گمركي ميزان قيمت فرش ها كم اظهار مي شود در اين مورد نيز نامه هايي به دولتمردان ذيربط نگاشته شده و در هر صورت انجمن در تلاش است تا مشكلات اعضا در برابر واردات بي رويه كاسته شود ضمن آن كه پس از سالها تلاش اخيرا تعرفه واردات پنبه به علت نبود و كمبود اين محصول حياتي واحد هاي نساجي به صفر منتهي شد و قرار است ۹۰ هزار تن پنبه مرغوب وارد كشور شود و از سوي ديگر وزير صنايع و معادن فعلي هم در تلاش است تا معضلات صنايع نساجي بر طرف گردد رييس هيات مديره انجمن صنعتي نساجي درباره مشكلات صنعت فرش ماشيني مي گويد: براي مدت كوتاهي از واردات آن به كشور جلوگيري كنيم تا بحران از بين برود كه در غير اين صورت تعداد زيادي واحدهاي توليدكننده فرش تعطيل خواهند شد و بازار ايران به دست ترك ها مي افتد.
ناطق افزود متاسفانه فرش هاي وارداتي ماشيني اكثرا از نوع شگي بر گرفته از ويسكوز پلي استر بوده و از قرار اطلاع يك شركت ترك با همكاري يك توليد كننده داخلي فرش ماشيني ، فرش هاي فاقد كيفيت را به ايران گسيل نموده و نمايندگي توزيع نيز در چند نقطه كشور ايجاد كرده است ضمن آنكه فرش هاي ماشيني از مرز هاي شمالي كشور و بازارچه هاي مرزي نيز به حد وفور وارد مي شود . وي متذكر شد متاسفانه اينك در صنايع نساجي مالك صنعت فراوان است اما صنعتگر به معني واقعي وجود ندارد .

در اين جلسه هر يك از اعضا به ذكر موردي پرداختند كه خلاصه آنها در پي مي آيد:
– اعمال نرخ پايه صادراتي فرش ماشيني بين المللي اساس تعرفه ۵۰ درصد براي توليد كنندگان فرش ماشيني عايدي چنداني را در بر ندارد .

hinza chemical تبلیغات

– عدم وجود كارشناس خبره در گمرك عامل اساسي و اصلي واردات بي رويه فرش ماشيني خارجي است .
– فرشهاي وارداتي از تركيه فاقد كيفيت است .
– تعرفه براي صادرات نبايد به ميزاني باشد كه براي واردات منظور مي شود .
–  تركها دقيقا نقشه ها و طرح هاي فرش ماشيني ايراني را اقتباس كرده اند و تا دو سال ديگر فرش ماشيني ايران از نظر خريد داخلي متوقف مي شود.
– ابتكار عمل در امر توليد در واحدها نساجي وجود ندارد .
منبع: رشته ها و بافته ها

دانلود رایگان کاتالوگ جدید فرش رویال هالی ترکیه

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن