مد و پوشاک

هتک حرمت لائيک ها به پوشش بانوان و واکنش‎ ‎تند معاون نخست وزير ترکيه‎ ‎

هتک حرمت گروهي از اعضاي حزب‎ ‎مخالف جمهوريخواه خلق ترکيه به پوشش بانون با پاره کردن نمادين پارچه هاي سياه رنگ‏‎ ‎و لگدمال کردن آن در شهر مرسين ترکيه با واکنش تند “بلند آرينچ” معاون نخست وزير‎ ‎ترکيه روبرو شد‎. ‎

به گزارش ايرنا،‎ ‎گروهي از اعضاي حزب طرفدار سرسخت نظام لائيک ترکيه در شهر مرسين واقع در کناره‎ ‎درياي مديترانه روز پنجشنبه به مناسبت هشتادوششمين سالروز لغو خلافت و اجراي قانون‎ ‎موسوم به “وحدت تدريس” که سرآغاز برپايي نظام لائيک در نظام سياسي ترکيه مي باشد،‎ ‎در يکي از ميادين بزرگ اين شهر تجمع کرده و دست به تظاهرات زدند‎.
‎در اين‎ ‎تظاهرات که به بهانه حراست از انقلاب ها و ارزشهاي به جا مانده از “مصطفي کمال‎ ‎آتاترک” بنيانگذار جمهوري ترکيه برگزار شد، گروهي از اعضاي زن حزب جمهوريخواه خلق‎ ‎پارچه هاي سياه رنگي را بسر کرده بودند که گويا نماد چادر سياه مورد استفاده بانوان‎ ‎محجبه مي باشد‎.  ‎گروهي ديگر از زنان در اين تظاهرات با گرفتن اين پارچه ها از سر‎ ‎آنان شروع به پاره کردن پارچه ها و لگدمال کردن آنان کرده و شعار مي دادند اجازه‎ ‎نخواهند داد که ارزشهاي جمهوري لائيک ترکيه پايمال شود‎.

‎اين تظاهرات در واقع‎ ‎اقدامي در جهت مخالف حرکتي است که اين حزب چندي پيش با هدف عدم دشمني خود با مقدسات‎ ‎و اعتقادات ديني مردم در آستانه انتخابات عمومي گذشته در استانبول انجام داد‎.
“‎دنيز بايکال” رهبر اين حزب طي مراسمي که جنجال بسياري در ترکيه آفريد، به چند‎ ‎تن از زنان محجبه که چادر سياه پوشيده بودند، نشان عضويت اعطا کرد‎.  ‎بر پايه اين‎ ‎گزارش، بلند آرينچ امروز آن خاطره را براي خبرنگاران بازگو کرد‎ .
‎معاون نخست‎ ‎وزير ترکيه امروز در آنکارا در پاسخ به سووالي در خصوص ممانعت هاي حزب جمهوريخواه‎ ‎خلق در اصلاح قانون اساسي و به همه پرسي گذاشته شدن آن نيز گفت: حزب جمهوريخواه خلق‎ ‎در ۶۰ سال گذشته هيچ ميانه خوبي با انتخابات نداشته است و هيچ گاه نسبت آراي آن از‎ ۲۰ ‎درصد تجاوز نکرده است‎.  ‎او گفت: حزب جمهوريخواه خلق در آستانه انتخابات محلي‎ ۲۹ ‎ماه مارس با برگزاري مراسمي اعلام کرد که مخالفتي با پوشش اسلامي بانوان ندارد و‎ ‎مي خواهد زنان محجبه نيز وارد سياست شوند که البته همه ما خوشحال شديم و اين اميد‎ ‎را به ما داد که حزب جمهوريخواه بالاخره در حال تغيير است و واقعيت ها را مي خواهد‎ ‎بپذيرد‎.
‎وي تصريح کرد: ولي تظاهرات امروز و هتک حرمت به پوشش بانوان نشان داد‎ ‎اين حزب به اصل خود بازگشته است‎.
‎آرينچ گفت: مردم ديگر ذهنيت حاکم بر‎ ‎گردانندگان اين حزب را به خوبي شناخته اند و با اقدام امروز بي اعتمادي آنان به حزب‎ ‎تحکيم يافت و در انتخابات و همه پرسي به طور يقين اين برخورد دوگانه را در نظر‎ ‎خواهند گرفت‎

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن