اخبار نساجی

نیمی از پارچه‌های مصرفی در ایران وارداتی است

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

 

نیمی از پارچه‌های مصرفی در ایران وارداتی است

رییس اتحادیه بنكداران پارچه تاكید كرد: واردات پارچه به كشور ۳۰ تا ۵۰ درصد مصرف داخلی كشور است.

hinza chemical تبلیغات

محمدصادق مشایخ – رییس كمیسیون اقتصادی مجمع امور صفنی تهران و رییس اتحادیه بنكداران پارچه، اظهار كرد:‌ پارچه‌های وارداتی از كشور چین اكثرا از كیفیت خوب و مرغوبی برخوردار نیست، بنابراین آموزش به مردم در رابطه با كیفیت مرغوب پارچه و تناسب آن با قیمت یكی از ضروریاتی است كه باید به آن توجه و از طریق رسانه‌های تصویری به مصرف كننده آموزش داده شود.

وی در پاسخ به درصد افزایش قیمت پارچه در سال جاری به نسبت سال گذشته گفت:‌ به طور متوسط شاهد افزایش ۲۰ درصدی قیمت در مقایسه با سال گذشته هستیم كه یكی از دلایل اصلی این موضوع افزایش قیمت مواد اولیه تولید پارچه است.

او ادامه داد: یكی از مواد اصلی تولید پارچه پنبه است كه ما خوشبختانه ظرفیت واستعداد تولید پنبه را در كشور داریم و علاوه بر آن ۴۰ نوع فرآورده دیگر نیز از پنبه به دست می‌آید؛ بنابراین اگر تولید پنبه افزایش یابد، بخش زیادی از نیازمان را در زمینه مواد اولیه پارچه در كشور تامین خواهیم كرد.

وی گفت: بخش دوم، مواد پتروشیمی است كه در داخل كشور داریم، ولی هنوز پشم كه یكی دیگر از مواد اولیه تولید پارچه است، آنچنان كه باید و شاید در ایران به میزان كافی تولید نمی‌شود كه ضروری است در این زمینه دانشمندان و متخصصان نساجی آموزش دیده و فعالیت كنند و باید به نیروهای دانشگاهی و كارشناس نیز در این زمینه بها داده شود.

رییس كمیسیون اقتصادی مجمع امور صنفی تهران گفت:‌ اگر ما می‌توانستیم در نیمه دوم سال گذشته ۹۰ درصد از مواد اولیه تولید پارچه را تامین كنیم، در حال حاضر می‌توانستیم ۷۰ درصد از پارچه داخل كشور را خودمان تولید كرده و نیاز به واردات آن نداشته باشیم.

وی تاكید كرد: به دلیل این كه نتوانستیم همه مواد اولیه را تامین كنیم، شاید مصرف پارچه خارجی كمی بالا رفته كه قبول این موضوع هم سخت است.

مشایخ همچنین درباره افزایش قیمت پارچه در سال جاری تاكید كرد: تمام افزایش قیمت‌ها وابسته به تغییر قیمت حامل‌های انرژی، افزایش قیمت مواد اولیه، دستمزد و قیمت ارز است.

دانلود رایگان کاتالوگ جدید فرش رویال هالی ترکیه

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن