اخبار فرش ماشینی

نقاط ضعف و قوت صنعت نساجي و پوشاک هندوستان ‏

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

طبق آمارها سهم کنوني هندوستان از بازار پوشاک جهان ۳ درصد است که بنابر اعلام مسئولان هندي تا سال ۲۰۱۵ به ۱۵ درصد خواهد رسيد. اما علت اين ظرفيت و موقعيت از دست رفته هندي ها با وجود اين که بزرگترين مجموعه عظيم نساجي دنيا پس از چين به حساب مي آيند چند دستگي و تفکيک شدن بخش هاي نساجي در هند است.

با اين که تجارت هندوستان در زمينه پوشاک با کشورهاي اروپايي بسيار قوي است اما هنوز بازار داخلي هندوستان و همچنين بازار آسيا داراي جذابيت ها و پتانسيل هاي بسيار بالايي است به طوري که بازار هندوستان در داخل تا ۵ سال آينده ۱۰ درصد رشد خواهد داشت. بازار داخلي هندوستان اکنون در حال فاصله گرفتن از پوششهاي سنتي است و توليد کنندگان بايد پاسخگوي اين نياز داخلي باشند .
برخي از بخش هايي که داراي پتانسيلهاي زيادي براي منابع پوشاک هند است عبارتند از : پوشاک زنان ، پوشاک اسپرت ،البسه کودکان و نوزادان ، يونيفورم هاي مدارس ،لباس هاي راحتي ، لباس هاي تمرين ورزشي و لباس شنا و لباس هاي بازار مد.‏

اما مشکلات صنعت نساجي هند:
صنعت نساجي هند دچار پراكندگي بسيار زيادي شده است همچنين با مشکلاتي مانند قوانين ضعيف کارگري و دانش فني پايين نيروي کار با مهارت، چرخه ي توزيع نامناسب نيز روبروست . در واقع فاصله زياد بين توليد و عرضه محصولات نساجي در هند ناشي از همين عوامل است .

ماهيت صنعت نساجي يک صنعت نيازمند نيروي انساني زياد است به همين خاطر نقش عمده اي در اشتغال زايي در اغلب کشور هاي مترقي و نه عقب افتاده دارد. در شرايطي که مديران و مسئولان مملکتي فهم ادراک اين مهم را داشته باشند!!‏
هندوستان براي رفع مشکلات ناشي از نيروي کار غير ماهر خود اقداماتي را مد نظر گرفته و در حال انجام است مانند ارائه ي پوشش هاي بيمه اي بيشتر براي کارگران ، توجه بيشتر به دانش فني ، هويت بخشي به کارگران نساجي، دادن مزاياي بيشتر و در مقابل گرفتن تعهدات کاري بلند مدت تر از کارگران و نيز ايجاد حس ثبات و پايداري شغلي.

اما در شرايطي که نيروي کار ارزان يک مزيت براي صنايع نساجي هند به حساب مي آيد در عوض انرژي گران، نرخ هاي سود بانکي بالا و تعرفه هاي گمركي بسيار زياد است. همچنين شرکت ها نيازمند وفق دادن خود با شرايط بازار جهاني هستند و با افزايش رقابت در بازار توليد کنندگاني باقي خواهند ماند که نوآوري داشته باشند. فعاليت هايي مانند سرمايه گذاري بر روي بخش هاي تحقيق و توسعه و همچنين بخش هاي طراحي پارچه بسيار اهميت دارد و ميتواند به عنوان کليد موفقت آنها به شمار آيد.
امروز بيش از هر زمان ديگر توليد کنندگان نياز به طرح هاي نو و جديد در چرخه ي توزيع خود و محصولات دارند و در اين بين بهترين راه استفاده از ايده هاي مديريتي جديد و طراحان خلاق و جوان خواهد بود.

تحريريه صنعت کهن  (مقالات خود را برا ي ما ارسال کنيد)‏

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

دانلود كاتالوگ فرش ماشينی شرکت فيضی امریکا

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن