اخبار نساجی

نظارت های سازمان بورس بیشتر می شود

 

نظارت های سازمان بورس بیشتر می شود

تهران- افزایش تقاضا برای دریافت مجوز نهادهای مالی و اعمال نظارت بیشتر بر آنها موجب شد تا اداره مدیریت نظارت بر نهادهای مالی سازمان به دو اداره امور نهادهای مالی و بازرسی بر نهادهای مالی تقسیم شود.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه(سنا)،’مهرداد فرح آبادی’، رییس اداره بازرسی بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: نهادهای مالی بر اساس قانون بازار اوراق بهادار مصوب سال ۸۴ مجلس شورای اسلامی، برای نخستین بار به بازار سرمایه و پس از آن در قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید و ضوابط شورای عالی بورس اوراق بهادار نیز معرفی شد.

فرح آبادی افزود: نهادهای مالی دیگری نیز به بازار معرفی شدند و به طور كلی در درجه اول، افزایش تعداد كمی و كیفی تعداد نهادهای مالی تحت نظارت بر بازار سرمایه كشور، سازمان بورس را بر آن داشت تا برای ساماندهی بهتر و نظارت بیشتر، این دو اداره را به بدنه سازمان بورس معرفی كند.

رییس اداره بازرسی بر نهادهای مالی گفت: در حال حاضر بیش از ۲۰۰ نهاد مالی فعال در بازار سرمایه كشور داریم و روزانه شاهد افزایش تقاضا برای دریافت مجوز نهادهای مالی از سوی علاقمندان هستیم.

وی با اشاره به تصویب دستورالعمل های مختلف به منظور نظارت هر چه بیشتر بر نهادهای مالی خاطر نشان كرد: در سال جاری قوانین و مقررات مختلفی در این خصوص به تصویب هیات وزیران و هیات مدیره سازمان رسید.

به گفته ی وی ، از جمله آیین نامه اجرایی ماده ۱۴ قانون توسعه، دستورالعمل كفایت سرمایه نهادهای مالی، دستورالعمل ثبت گزارش دهی نهادهای مالی، دستورالعمل شناسایی نهادهای مالی فعال در بازار سرمایه كشور و دستورالعمل های مبارزه با پولشویی، كه بسترهای مناسبی را برای اعمال نظارت بیشتر بر نهادهای مالی فراهم كردند.

وی تمامی نهادهای مالی موجود را مشمول نظارت این اداره قلمداد كرد و اظهار داشت: به طور كلی تمامی نهادهای مالی كه از سازمان مجوز می گیرند و نزد سازمان ثبت می شوند و همین طور نهادهای مالی كه بر اساس ضوابط فعلی تحت عنوان شركت های مشاور سرمایه گذاری، سرمایه گذاری هلدینگ یا هر عنوان دیگری در حال فعالیت هستند و از سازمان بورس مجوز دریافت نكردند مشمول این نظارت خواهند شد و باید هر چه سریعتر مدارك و اطلاعات خود را به منظور ثبت در سازمان بورس ارائه دهند.

فرح آبادی در خصوص مهم ترین وظایف اداره مزبور تصریح كرد: به طور كلی در این مرحله بیشتر به دنبال بسترسازی مناسب برای اعمال نظارت بیشتر در سال آینده و در حوزه شركت های سرمایه گذاری هلدینگ خواهیم بود و در همین راستا در حال تدوین مدل جامع نظارتی بر شركت های سرمایه گذاری هلدینگ هستیم.

رییس اداره بازرسی بر نهادهای مالی در پایان در خصوص برنامه آتی این اداره گفت: در حال حاضر مشغول تهیه دستورالعمل انضباطی نهادهای مالی فعال در بازار سرمایه هستیم و پس از آن قصد داریم تا در خصوص افزایش و ارتقاء حوزه آی تی در بحث نظارتی و به خصوص بهره برداری از سیستم نظارت مكانیزه صندوق های سرمایه گذاری استفاده كنیم.

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

ایفرش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن