اخبار

نشست وزير صنايع و معادن با جامعه نساجي ايران


روز پنج شنبه ۲۴ آبان ماه ۸۶ اولين جلسه وزير صنايع و معادن بعد از اخذ رأي اعتماد از مجلس در جمع جامعه نساجي و چرم و كفش ايران در ساختمان شماره ۱ وزارت صنايع و معادن ايران برگزار گرديد. در اين نشست طيف وسيعي از مديران ارشد و صاحب نظران صنعت نساجي ايران حضور داشتند.

Image

در ابتداي جلسه آقاي مهندس قادريان ضمن عرض تبريك به وزير صنايع و معادن جهت اخذ رأي اعتماد ايشان از مجلس شوراي اسلامي به معرفي حاضرين پرداخت و سپس مديران حاضر در جلسه به طرح ديدگاه ها و مشكلات موجود در صنعت نساجي ايران پرداختند.
آقاي مهندس محرابيان با اشاره به ظرفيت هاي صنعت نساجي ايران و با توجه به سابقه درخشان اين صنعت در گذشته بيان كرد: رويكرد وزارت صنايع و معادن و ديدگاه شخص بنده نسبت به تشكيل جلسات با تشكل ها و انجمن هاي تخصصي تنها جلسات فرمايشي و نمايشي نخواهد بود و سعي بر اين است كه راهكارها و راه حل ها از دل همين جلسات بيرون كشيده شود. صنعت نساجي ايران بر خلاف برخي صنايع نور چشمي كه به ضرب و زور حمايت ها و قوانين بازدارنده دولت به كار خود ادامه مي دهند، جاي پيشرفت زيادي  دارد. وظيفه ما به عنوان متوليان صنعت حفظ افتخارات گذشته اين صنعت است.
ايشان ضمن اشاره به حمايت هاي آتي وزارت صنايع از رشد صنعت نساجي افزود: ۲۰ سال پيش سهم صنعت نساجي از كل بخش صنعت و معدن ۲۰% بود كه امروزه به ۳٫۵% كاهش يافته است. دولت بايد توجه خاصي درخور شأن اين صنعت داشته باشد. ايشان يكي از راهكارهاي مهم در احياي صنعت نساجي را تكيه بر علم روز و تكنولوژي هاي جديد دانست و ادامه داد: بايد سياست ما در صنعت نساجي به جاي غصه خوردن و اشك ريختن براي بازارهاي از دست رفته، به سياست تهاجم به بازارهاي جديد بدل شود. همچنين ايجاد هولدينگ هاي بزرگ در اين صنعت با دو هدف برند سازي و عقد قرارداد با برندهاي معتبر جهان مي تواند راهگشا باشد. بنده در سفري كه به بنگلادش داشتم مشاهده كردم كه البسه بزرگترين برندهاي ايتاليايي و اروپايي در كارگاه هايي كوچك و با كمترين و ضعيف ترين امكانات دوخته مي شدند. ايشان با اشاره به اين كه براي اعتلاي صنعت نساجي از هيچ تلاشي دريغ نخواهم كرد، ادامه داد: اخيراً مديران و سرمايه گذاران در بخش نساجي ترمزها را كشيده و از سرمايه گذاري هاي جديد امتناع مي كنند. اما اين ديدگاه درستي نيست و مطمئن باشيد كه دولت از طرح هاي نساجي حمايت خوبي انجام مي دهد و بايد كار را با سرعت شروع كرد.

Image

همچنين ايشان طرح پيشنهادي خود را در رابطه با حل مشكل پنبه مبني بر اين كه دولت به پنبه كاران به اندازه توليد داخل اجازه وارد كردن پنبه با تعرفه پايين را بدهد، اعلام كرد كه با انتقاد شديد حاضرين و به ويژه  رئيس انجمن صنايع نساجي ايران مواجه شد. مهندس مروج ضمن اشاره به مشكلاتي كه تا به حال بر سر راه تهيه پنبه براي صنايع نساجي ايران وجود داشته، اجراي طرح پيشنهادي وزير را دامي براي نساجان عنوان كرد كه آنها را در چنگال دلالان پنبه اسير خواهد نمود. 
ايشان با اشاره به روش هاي غلط دولت در روابط سياسي و منحط كردن روابط بين المللي افزود: جديدترين اخبار در مورد تحريم ها اين است كه حمل كالاها از طريق دريا (shipment) به ايران قطع شده است و با اين وضع نه تنها صنعت نساجي، بلكه بسياري از صنايع ايران تا مرز تعطيلي پيش خواهند رفت و وزارت صنايع و معادن بايد براي اين مشكلات چاره اي بيانديشد. ايشان در پاسخ به اظهارات وزير صنايع و معادن، به نمايندگي از جمع اظهار داشت: استفاده از علم و تكنولوژي در گام هاي اول خود نيازمند صرف هزينه هاي زيادي است كه متأسفانه صنعت ما توان تحمل اين نوع هزينه ها را در شرايط فعلي ندارد، و در ضمن تهاجم به بازارهاي جديد در معناي واقعي خود در اقتصاد نياز به برنامه ريزي هاي كلان و مدون دارد و براي صنعتي كه ياراي تحمل مشكلات چند ده ساله خود را ندارد، تهاجم به بازارهاي جديد با حضور رقباي قدرتمند خود بي معني است.
آقاي محرابيان با اشاره به سابقه و پيشينه صنعت كفش ايران اشاره كرد: صنعت كفش ايران يك صنعت بين المللي است، به طوري كه يكي از معروف ترين كالاهاي ايران در كانادا كفش آن مي باشد، و هرچند كه امروز كمرنگ و كمرنگ تر شده، اما بازيابي اين بازارها امكان پذير خواهد بود.
ايشان ادامه داد: بسياري از مشكلاتي كه بر سر راه توليد است، منشأ و يا راه حل آن در وزارت صنايع و معادن نيست، اما محلي كه ملزم به حمايت از توليد و توليدكننده است، وزارت صنايع و معادن خواهد بود.

Image

ايشان در پاسخ نماينده جامعه متخصصين ايران مبني بر تهيه استراتژي صنعت نساجي گفت: نوشتن استراتژي كار مثبتي است. اما به تنهايي كافي نيست و مشكلات چندين ساله صنعت كه مادر مشكلات فردا نيز هستند را حل نخواهد كرد. ما بايد مشكلات را شناسايي كنيم، به راه حل هاي اجرايي بيانديشيم و راه حل هاي آسان را انتخاب كنيم. براي هر بخش مي بايست برنامه هاي عملياتي تعريف كنيم و با همكاري دستگاه هاي مختلف و مديران اين صنعت مشكلات را حل نماييم.
در خصوص رفع مشكلات ناشي از ما به التفاوت تبديل نرخ ارز يورو به دلار در هيأت دولت چندين مرتبه جلسه داشتيم و بحمد ا… اين مشكل در مسير حل خود قرار گرفته و نه تنها براي صنعت نساجي، بلكه براي كل صنعت اين مشكل حل خواهد شد و اين نويد را مي دهم كه مسئله به زودي حل خواهد شد. در بحث ارز تخصيصي شرايط خوبي در چند ماه گذشته براي صنعت نساجي ايجاد شده كه بايد از آن استفاده كرد و حتي دولت حاضر است سهم نساجي را افزايش هم بدهد، به طوري كه ما انتظار داريم در ماه هاي آينده چندين طرح بزرگ را براي صنعت نساجي مصوب كنيم.
ايشان در ادامه بحث پنبه افزود: در قانون برنامه چهارم هيچ مانع غير تعرفه اي براي جلوگيري از واردات وجود ندارد. اگر تعرفه پنبه را كاهش دهيم، توليد پنبه در ايران تقليل مي يابد و اگر هم تعرفه افزايش يابد توليد كننده نساجي و كارخانه دار ضرر خواهد كرد و ما راهكار ديگري جز تعرفه براي جلوگيري از واردات  پنبه نداريم.

از جمله مديران صنعت نساجي كه در اين جلسه حضور داشتند مي توان به آقايان جمشيد بصيري (دبير انجمن صنايع نساجي ايران)، مهندس محمد مروج (رئيس انجمن صنايع نساجي ايران)، مهندس هوشنگ قادريان (رئيس دفتر صنايع نساجي و پوشاك وزارت صنايع و معادن)، ‌مهندس حميدي (مدير عامل گروه فرش مشهد)، دكتر كاردان (مدير عامل شركت قالي سليمان و كوير سمنان)، آقاي مهندس شريفي (عضو هيأت رئيسه انجمن نساجي ايران)، آقاي مهندس نيكو خصال از گروه صنعتي نيكو ابهر، آقاي مهندس افشاري از شركت ندتكس، آقاي دكتر نور پناه، آقاي دكتر آيت اللهي، آقاي مهندس شهرجردي، دكتر ميرعشقي، مهندس امامي رئوف نماينده جامعه متخصصين نساجي، نماينده مجله صنعت كهن، و نيز نمايندگاني از انجمن هاي چرم، كفش، پوشاك، انجمن طراحان پارچه و لباس، شركت هاي آرين جين، كفش بلا، موكت همدان، فرش ستاره كوير يزد، ياس نخ و… اشاره كرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن