اخباراسلاید شوتالار فرش ماشینی و دستبافتنساجی و مردم

نخ اکریلیک فرش ماشینی چطور تولید می شود؟

نخ اکریلیک فرش ماشینی

فرایند تولید نخ اکریلیک در فرش ماشینی

برای تولید نخ اکریلیک فرش ماشینی ابتدا به وسیله دستگاه های رنگرزی الیاف اکریلیک را باز کرده ، می شویند و مطابق نمونه دلخواه آن را رنگ می‎کنند. به پارتی های رنگ شده که دمای بسیار بالا و رطوبت دارند، اصطلاحاً کیک گفته می شود و زمانی که رطوبت آن‎ها به شرایط مناسب رسید، به مرحلۀ تولید در قسمت ریسندگی داده می‌شوند . اگر نخ اکریلیک از نوع الیاف باشد نه نوار حتما باید بعد از ورود به ریسندگی به کاردینگ برده شود . در این مرحله اهدافی که بیان می شود دنبال می‎گردد . الیاف را با هم بیشتر مخلوط می‏کنند ، الیاف را موازی و مستقیم می‏کنند و از آن فتیله تهیه می‏کنند ، این فتیله های که بدست آمده است از کاردینگ وارد پاساژ می شود . در این مرحله وابسته به ظرافت نخ که ۶ الی ۱۰ فتیله است تبدیل به یک فتیله می کنند . فتیله های که در این مرحله بدست آمده تحویل واحد فینیشر داده می شود . رینگ مهمترین دستگاه در ریسندگی می باشد . در قسمت فینیشر کشش نهایی همرا تابیدن نخ ها انجام می شود و بسته به نمره نخ مورد نظر و چندلایه بودن آن تنظیمات کشش روی دستگاه ها انجام می شود تا در پایان نخ یک لایه بدست بیاید . مرحله ی بعدی مر بوط به دولاکنی می باشد که به وسیله ماشین دولاکنی یا S.S.M انجام می شود به این گونه که ۲ یا ۳ نخی که از ماشین رینگ تولید شده است را با هم یکی می کند .

مرحله پایانی تولید نخ اکریلیک فرش ماشینی

بعد از مرحله دولاکنی به صورت بوبین (قالب مخروطی شكل كه نخ به دور آن پيچيده شود) در می آید و به ماشین دولاتاب می دهند. کار این ماشین تا حد زیادی به ماشین رینگ شباهت دارد . تنها تفاوتی که می کند این است که در دولاتاب به جای غلطک کشش از غلطک تولید در آن استفاده می شود . در این قسمت با تابیدن نخ ها باعث استحکام در آن ها می شود . نخی که از دستگاه دولاتاب بدست می آید قابل مصرف در بافندگی می باشد . در این مرحله نخ هیت ست می شود تا حالت پف داشته باشد و همچنین باعث توپر شدن و شفافیت قالی ماشینی بعد از بافت می شود. در این دستگاه نخ از محفظه‏ای عبور می کند که از آن بخار متصاعد می شود و تمامی تنظیمات مربوط به شفافیت و رنگ به وسیله ی بخار روی نخ تثبیت می شود و آخرین مرحله در هیت ست بوبین ها هستند ، بوبین ها همان نخ های می باشند که به صورت مستقیم وارد دستگاه بافندگی خواهند شد و در انتها حاصل فرایند کار بافت فرش ماشینی ‎ای است که به منازل ایرانی گرمی، جلوه و زیبایی می‌بخشد.

 

تحریریه مجله نساجی کهن

ارسال مقالات و ترجه جهت انتشار در سایت : info@kohanjournal.com

جهت دریافت آخرین خبرها و به روز ترین نمایشگاه های نساجی و فرش ماشینی ایران و جهان در فرم زیر ثبت نام کنید

فرم ثبت نام سریع

جهت دریافت آخرین خبرها و به روز ترین نمایشگاه های نساجی و فرش ماشینی ایران و جهان در فرم زیر ثبت نام کنید
This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed for this account. New posts will not be retrieved.

There may be an issue with the Instagram access token that you are using. Your server might also be unable to connect to Instagram at this time.

برچسب ها

Admin

فارغ التحصیل رشته تکنولوژی نساجی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن