اخبار فرش ماشینی

نخستين همايش بين‌المللي نساجي ايران در دانشگاه گيلان برگزار شد

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

خبرگزاري فارس: نخستين همايش بين‌المللي و هفتمين كنفرانس ملي مهندسي نساجي ايران با حضور صاحبان صنايع در دانشگاه گيلان برگزار شد.
رئيس دانشگاه گيلان در اين همايش با اشاره به اهميت پيوند دانشگاه و صنعت اظهار داشت: ايجاد زمينه‌هاي تعامل بين‌المللي مقدمه‌اي در راستاي توسعه علم و صنعت در كشور است.
عبدالله حاتم‌زاده با بيان اينكه رشته نساجي علم چند بعدي است، افزود: ارتباط اين صنعت با رياضي، مكانيك، مهندسي شيمي و … براي ارتقاي آن تاثيرگذار است.
وي برپايي چنين همايش‌هايي را گامي مهم براي گسترش صنعت نساجي قلمداد كرد و گفت: برگزاري همايش‌ها تبادل اطلاعات علمي و به روز دنيا را در بر دارد.

حاتم‌زاده با تاكيد براينكه گيلان از امكانات بالقوه‌اي در زمينه علم و صنعت برخوردار است، تصريح كرد: وجود اقليم و آب و هوايي نبايد سبب محروميت سبز اين منطقه شود.
وي گيلان را از استان‌هاي پيشتاز در عرصه نساجي دانست و خاطرنشان كرد: به دلايل مختلف و ناخوشايند توانمندي‌هاي گذشته استان از بين رفته و آن را به يك انبار تبديل كرده است.
رئيس دانشگاه گيلان تعداد كارخانه‌هاي توليد نساجي در استان را ۱۷۵ واحد اعلام كرد و افزود: تعداد شاغلان در اين واحدها از ۱۰ تا يك هزار و ۸۰۰ نفر است و با توجه به اينكه ۲۰ درصد شاغلان در بخش صنعت نساجي فعال هستند، نشان از اهميت اين رشته در اشتغالزايي دارد.

حاتم‌زاده اظهار داشت: دانشگاه گيلان به عنوان يك مركز علمي ارتباط مستمر با صنايع داشته و به‌كارگيري تكنولوژي نانو در عرصه‌هاي نساجي براي پيشرفت در اين صنعت الزامي است.
وي با بيان اينكه دانشگاه گيلان در راستاي توسعه علم و صنعت در حوزه فرا منطقه‌اي از اعتبار مناسبي برخوردار است، تصريح كرد: اين دانشگاه براي همكاري علمي و روابط بين‌المللي اجراي پروژه‌هاي تحقيقاتي با دانشگاه‌هاي برلين، انگلستان، گرجستان، آستاراخان و داغستان گام‌هاي بلندي برداشته است.
رئيس دانشگاه گيلان افزود: پرديس بين‌المللي انزلي نيز به تبادل دانشجو با كشورهاي حوزه درياي خزر در رشته‌هاي مهندسي عمران، معماري، حقوق بين‌الملل و … اقدام كرده است.

hinza chemical تبلیغات

حاتم‌زاده خاطرنشان كرد: دانشگاه گيلان در حال حاضر با بيش از ۱۲ هزار و ۶۰۰ دانشجو در رشته‌هاي كارشناسي و دكتري در ۴۶ رشته گرايش در زمينه دكتري و ۵۱ رشته در كارشناسي ارشد در حال فعاليت است.
دبير همايش بين‌المللي نساجي ايران نيز هدف از برگزاري همايش مذكور را فراهم‌سازي بستري براي تقويت ارتباط ميان نساجي ايران و دانشكده‌هاي نساجي عنوان كرد و گفت: ايجاد فضاي مناسب براي تبادل جديدترين اطلاعات، تحقيق و تجربه‌هاي متخصصان ايراني و بين‌المللي در زمينه مهندسي نساجي از دستاوردهاي اين همايش است.
وحيد متقي‌طلب افزود: از ۵۰۰ مقاله ارسال شده به دبيرخانه تعداد ۳۴۵ مقاله پس از بررسي‌هاي نهايي پذيرفته شد كه از اين تعداد ۸۹ مقاله در بخش بين‌الملل و ۲۵۶ مقاله در بخش ملي ارائه مي‌شود.
وي به‌كارگيري نيروي جوان در كنار متخصصان ماهر را يكي از نيازهاي پويايي اين همايش برشمرد و اظهار داشت: ارائه مقاله‌هاي متخصصان در كنار نمايشگاه‌هاي دستاوردهاي نساجي ايران امكان آشنايي با جديدترين پييشرفت‌هاي صنعت نساجي و پوشاك ايران و همچنين ارائه راهكارهاي بنيادين در راستاي ارتقاي اين صنعت و رفع چالش‌ها را در بر دارد. ‏

مدير گروه نساجي دانشگاه گيلان از برپايي ۱۰ غرفه شركت‌ها و نهادهاي مختلف اجرايي خبر داد و خاطرنشان كرد: در بخش ويژه نيز معاونت صنايع دستي و هنرهاي سنتي وابسته به سازمان ميراث فرهنگي، غرفه صنايع دستي را برگزار مي‌كند.
برگزاري كارگاه‌هاي منسوجات هوشمند، روند تجاري‌سازي ايده و همچنين توليد سلولز از گياهان غيردرختي با همكاري پارك علم و فناوري گيلان از ديگر برنامه‌هاي سه روزه اين همايش است.

دانلود رایگان کاتالوگ جدید فرش رویال هالی ترکیه

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن