اخبار فرش ماشینی

نانو الياف جمع آوري کننده انرژي ابداع شد‎

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

محققان نانواليافي را ابداع کرده‎ ‎اند که انرژي جمع‌آوري مي کند و مي‌تواند روزي به‌صورت البسه بافته‌ شود‎
به نقل از نانولترز، اين نانو توليدکننده‌هاي الکتريسيته، خواص‎ ‎پيزو‌الکتريک دارند‎.  ‎اين خاصيت به آنها اجازه مي‌دهد که انرژي توليد‌شده در‎ ‎سرتاسر تنش‌ها، کشش‌ها و پيچش‌هاي مکانيکي، را به الکتريسيته تبديل کنند‎.
“‎ليوي‌لين”، استاد مهندسي مکانيک در دانشگاه کاليفرنيا و سرپرست اين گروه‎ ‎تحقيقاتي، گفت: اين فناوري مي‌تواند به تدريج به پوشاک هوشمندي تبديل شود که‎ ‎ميتواند با استفاده از حرکات طبيعي بدن، انرژي لازم را براي افزاره‌هاي الکترونيکي‎ ‎قابل‌حمل فراهم کند‎.

‎لين با اشاره به انعطاف پذير بودن اين نانو الياف و ساخت‎ ‎آسان و نسبتا ارزان آن، افزود: از آنجاييکه اين نانوالياف بسيار کوچک است مي‌توان‎ ‎بدون ايجاد تغييري در لطافت پوشاک، آنها را در پوشاک ببافيم‎. ‎ساخت نانو‎ ‎توليدکننده‌هاي قابل پوشيدني که مي‌توانند از حرکات مکانيکي انرژي الکتريسيته توليد‎ ‎کنند، کار جديدي نيست‎. ‎پيش از اين ساير گروه‌هاي تحقيقاتي با استفاده از مواد‎ ‎نيمه‌رساناي معدني از قبيل اکسيد روي و تيتانات باريم، موفق به ساخت‎ ‎نانوتوليدکننده‌ها شده اند‎.
‎لين گفت:نانو توليدکننده‌هاي معدني- در مقايسه با‎ ‎نانو توليدکننده‌ي آلي که ما ساخته‌ايم- براي رشد در مقادير بزرگ سخت‌تر و‏‎ ‎شکننده‌تر هستند‎.
‎نتايج اين تحقيق در مجله‌‏‎ Nano Letters ‎منتشر شده است‎.

دانلود رایگان کاتالوگ جدید فرش رویال هالی ترکیه

hinza chemical تبلیغات

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن