اخبار فرش ماشینی

منسوجات فني تركيه گامي به سوي افزايش صادرات

كشور تركيه با جمعيتي در حدود ۷۱٫۱ ميليون نفر و ميانگين سني ۲۸٫۸، نقطه مشترك جنوب شرقي اروپا و جنوب شرقي آسيا محسوب مي شود. اقتصاد پوياي اين كشور همانند بسياري از كشورها با چالش هايي رو به روست. در سال هاي اخير صنعت نساجي بخش مهمي از اقتصاد تركيه را به خود اختصاص داده و بنابر گزارشات برخي منابع، يك سوم اشتغال در بخش صنعت اين كشور مربوط به صنعت نساجي و پوشاك است.

با وجود مشكلات بسياري كه صنعت نساجي تركيه همچون ديگر بازارهاي جهاني، با آنها دست و پنجه نرم مي كند، اين كشور توانسته است صادرات منسوجات خود را (به جز بخش پوشاك) با ۱۲٫۱% رشد به ۶٫۱ ميليارد دلار در سال ۲۰۰۶ برساند و با توجه به سياستگذاري قوي و متمركز صادراتي كه اين كشور در پيش گرفته، ادامه اين رشد تضمين شده است.
در حال حاضر صادرات تركيه بيشتر در زمينه پارچه هاي پنبه اي، پارچه هاي با ساختار حلقوي، پارچه هاي ساخته شده از الياف فيلامنتي و يا استيپل مصنوعي و نخ هاي فيلامنتي مي باشد.
منسوجات فني يكي از شاخه هاي در حال رشد صنعت نساجي تركيه به شمار مي آيد. بر طبق گزارشات اخيري كه توسط واحد تحقيق و توسعه انجمن صادركنندگان نساجي و پوشاك استانبول (‏ITKIB‏) منتشر شده، صادرات و واردات سالانه اين كشور از سال ۲۰۰۰ به بعد با رشد قابل توجهي همراه بوده است. همچنين اين گزارش به رشد سريع در بازار جهاني منسوجات فني و اهميت آن در آينده اشاره داشته است. ‏
واردات اين قبيل منسوجات به تركيه به استثناي كاهشي كه به ميزان ۹٫۳% در سال ۲۰۰۱ داشت، هر ساله با رشد مواجه بوده است، تا اين كه در سال ۲۰۰۶ به ۶۲۵ ميليون دلار رسيد. در سال ۲۰۰۶ بيشترين ارزش واردات تركيه مربوط به پارچه هاي روكش شده و منسوجات بي بافت بوده است.

Image

۱۵ كشور جهان نزديك به ۸۵% نياز تركيه به منسوجات فني را تأمين مي كنند. كشورهاي آلمان، ايتاليا، چين، انگلستان و فرانسه عمده ترين صادر كنندگان اين منسوجات به تركيه هستند.
صادرات منسوجات فني تركيه از ۴۰۵ ميليون دلار در سال ۲۰۰۰، به دو برابر اين ميزان، يعني بيش از ۸۴۷ مليون دلار در سال ۲۰۰۶ رسيده است. در سال ۲۰۰۶ بزرگ ترين بازارهاي منسوجات فني تركيه را كشورهاي آلمان (با ارزشي بيش از ۱۴۷ ميليون دلار)، فرانسه، اسپانيا، ايتاليا و انگلستان و بيشترين ارزش صادرات اين كشور را مواد واسط براي توليد منسوجات مصنوعي و نخ تاير تشكيل داده است.‏
با اين كه سهم صادرات منسوجات فني تركيه در كل صادرات نساجي و پوشاك اين كشور كه در سال ۲۰۰۶ ارزشي برابر ۱۹٫۷ ميليارد دلار داشته است، قابل توجه نيست، اما بررسي روند توليد اين منسوجات رشد قابل توجهي را نشان مي دهد. ‏

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

ایفرش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن