اخبار فرش ماشینی

مقایسه فرش دستباف و فرش ماشینی

با وجودي كه به نظر مي‌رسد برخي از فر‌ش‌هاي ماشيني كه با طرح‌هاي زيبا و الياف مناسب بافته شده‌اند با توجه به ارزاني قيمت آنها از فرش‌هاي دست باف نامرغوب بهتر هستند؛ معهذا هيچگاه فرش ماشيني را با فرش دست‌باف در هر كيفيتي كه باشد نمي‌توان مقايسه كرد.

فرش ماشينی را بعد از مدتي استفاده مانند موكت مستعمل مي‌توان به دور انداخت در حالي كه فرش دست‌باف حتي نوع نامرغوب آن در مرور زمان زيباتر و باارزش‌تر خواهد شد. درصورتي ‌كه فرش‌هاي ماشيني را از قسمت پشت آن مورد مطالعه قرار دهيم ملاحظه مي‌كنيم كه تار و پود فرش به صورت بسيار مرتب و منسجم و يكپارچه شبكه‌بندي شده‌اند و همچنين حالت زبري خاصي را به هنگام دست كشيدن بر روي اين قسمت احساس مي‌نماييم. در فرش‌هاي ماشيني اشكال طرح نسبت به محورهاي فرش كاملاً متقارن هستند و اين حالتي است كه فقط در فرش‌هاي بسيار ظريف و دقيق دست بافت ديده مي‌شود.

برخلاف فرش‌هاي دست بافت كه نقشه آن در پشت و روي فرش يكسان به نظر مي‌رسد در فرش‌هاي ماشيني مخصوصاً انواع نامرغوب آن جزئيات طرح در پشت فرش كاملاً واضح نبوده و تقريباً مات به نظر مي‌رسد.

ريشه‌هاي فرش‌هاي دست بافت در حقيقت همان امتداد تارها هستند در صورتي‌كه در بسياري از فرش‌هاي ماشيني ريشه‌ها به صورت جداگانه بافته شده و به فرش متصل شده‌اند و يا اينكه فرش بدون ريشه مي‌باشد. بعلاوه شيرازه فرش ماشيني مانند ابعاد فرش بسيار منظم و يكنواخت است كه به آساني از شيرازه فرش دست بافت قابل تشخيص مي‌باشد. هرگاه فرش ماشيني را از قسمت روي آن و در امتداد عرض فرش تا كنيم پرزها در محل تاشده به صورت رديف‌هاي افقي كاملاً منظم (مانند الياف بروس‌ها) در كنار يكديگر ظاهر مي‌شوند و فاصله ايجاد شده في مابين اين رديف‌ها به شكل دهليزهاي كاملاً مستقيمي به نظر مي‌رسد و اين كيفيتي است كه در ميان فرش‌هاي دست‌بافت معمولاً ديده نمي‌شود و بالاخره عامل مهم ديگر در تشخيص فرش‌هاي ماشيني در پوك بودن و حالت اسفنجي پرزهاي آن و كم وزن بودن نسبي آن نسبت به فرش دست بافت مي‌باشد.

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن