اخبار فرش ماشینی

مقام صنفی: صادرات فرش دستباف در گرو توجه به سایر فرهنگ هاست

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

عضو اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان گفت: با یک نگاه صادراتی و فراملی برای تامین بازار صادراتی فرش دستباف ایرانی و مبلمان باید متناسب با بازارهای جهانی و فرهنگ سایر کشورها، تولید داشته باشیم.

سالیانه نزدیک به سه میلیون مترمربع فرش در کشور تولید می شود که از این میزان دو سوم تولیدات به ۸۰ کشور صادر می‌شود.
فرش در بخش صادرات غیرنفتی سهم ویژه ای در کشور دارد و همچنان ایران در جهان به عنوان صدرنشین صادرات فرش است.
به گفته «حمید کارگر» رییس مرکز ملی فرش ایران، در یک دهه گذشته به طور متوسط ۵۰۰ میلیون دلار فرش از کشور صادر می شد اما در این سال ها به دلایلی صادرات فرش بسیار ناچیز شده است.
در همین پیوند، عضو اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان در نشست خبری بر ضرورت همخوانی فرش دستباف ایرانی با دکوراسیون و مبلمان ایرانی تاکید کرد.
«محمدحسین ابوالفتحی» گفت: بسیاری از مردم جهان فرش دستباف ایرانی را دوست دارند اما نمی توانند از آن در دکوراسیون خانه خود استفاده کنند، زیرا از نظر رنگ با دکور آنها همخوانی ندارد.
ابوالفتحی اضافه کرد: اگر می خواهیم به مجامع بین المللی و بازارهای جهانی وارد شویم، باید فرش دستباف را متناسب با این موضوع تغییر دهیم.
این فعال بخش خصوصی افزود: با توجه به پیشرفت سریع علم و هنر به موازات یکدیگر، امروز بحث دکوراسیون داخلی تغییر زیادی کرده و طرح ها و رنگ‌ها متحول شده است.
«اما در زمینه فرش دستباف که به عنوان هنر- صنعت اصلی ایرانی شناخته می شود، سرعت تحولات بسیار کند بوده و طرح‌ها و نقشه‌ها همچنان مربوط به یک قرن پیش است.»
عضو اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مبلمان یادآوری کرد: با توجه به نیاز به همخوانی نقشه ها و طرح‌های فرش دستباف ایرانی با دکوراسیون داخلی، طراحی فرش دستباف ایرانی به روز شد و همنشین با مبلمان و پرده ایرانی، در طرح، رنگ و نقشه پیش رفت.
وی تصریح کرد: در عین حال تولید مبلمان با سنت های ایرانی تلفیق شده‌است تا علاوه بر پایبندی به سنت، از شیوه های نوین نیز عقب نمانیم.
ابوالفتحی ادامه داد: به همین دلیل تغییر در مبل‌ها به صورت مدرن- کلاسیک صورت گرفته و این اتفاق در فرش نیز رخ داده است تا فرش دستباف ایرانی با طراحی روز ایرانی و متناسب با مبلمان و رنگ آمیزی پارچه آن تطبیق یابد.
فعالان و کارشناسان بخش فرش دستباف ایرانی معتقدند برخی مشکلات درون و برون مرزی، رواج فرش ماشینی و کفپوش های جدید، تغییر سلیقه و سبک زندگی مردم و بویژه تحریم های اقتصادی مانع تولید و صادرات فرش دستباف از ایران شده است.
به گزارش ایرنا، از سال ۲۰۱۰ صادرات فرش ایران به آمریکا ممنوع شد.
البته از دی ماه سال ۱۳۹۴ در پی آغاز اجرای برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) صادرات فرش ایران گسترش یافت.
توجه به صادرات و تقویت مزیت های صادراتی و ارزش افزوده ناشی از آن از بندهای سیاست های اقتصاد مقاومتی است که در سال ۱۳۹۲ ابلاغ شد.
پس از آن، سال ۱۳۹۵ از سوی رهبر معظم انقلاب «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» نام گرفت و امسال نیز (۱۳۹۶) «اقتصاد مقاومتی؛ تولید اشتغال.»
برپایه آمارها، پارسال ۳۶۰ میلیون دلار فرش از کشور صادر شد که از این میزان ۹۰ میلیون دلار به مقصد آمریکا صورت گرفت.

دانلود كاتالوگ فرش ماشينی شرکت فيضی امریکا

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن