اخبار نساجی

ارز مرجع به واردات مواد اولیه وكالاهای واسطه ای نساجی تعلق می گیرد

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

 

معاون وزیر صنعت ، معدن و تجارت خبر داد: ارز مرجع به واردات مواد اولیه وكالاهای واسطه ای نساجی تعلق می گیرد

معاون امورصنایع و اقتصادی وزارت صنعت ، معدن و تجارت از پیگیری تخصیص ارز مرجع برای واردات كالاهایی واسطه ای و مواد اولیه صنایع نساجی كشور خبر داد.

hinza chemical تبلیغات

محسن صالحی نیا درادامه سلسله نشستهای معاونت صنایع و اقتصادی وزارت صنعت، معدن و تجارت با هیأت‌مدیره انجمن صنایع نساجی ایران با اعلام این خبر افزود: با اقدامات انجام شده در صدد هستیم كه با هماهنگی با شورای عالی استاندارد مواد اولیه نساجی و هر كالایی كه ماهیت واسطه ای دارد بتواند برای واردات از نرخ ارز مرجع استفاده كند.

به گفته وی به زودی با هماهنگی سازمان استاندارد كالاهای واسطه ای و مواد اولیه صنایع نساجی كه مشمول نرخ ارز مرجع برای ورادات نیز می شوند از شمول قانون ارتقای كیفی خودرو و سایر محصولات صنعتی خارج می شوند.

صالحی نیا اینگونه اقدامات را برای حمایت از تولید برشمرد و افزود : ارز مرجع جهت واردات كلیه كالاهایی كه تعرفه ورودی آن‌ها كمتر از ۳۰ درصد می‌باشد تخصیص می یابد.

وی با اشاره به لزوم همكاری انجمن صنایع نساجی ایران جهت شناسایی كالاهای مشمول نرخ مرجع اضافه كرد : در خصوص نوع ارز واردات كالاهایی كه تعرفه آن‌ها بین ۳۰ تا ۴۰ درصد است می توان حسب مورد تصمیم‌گیری نمود و جهت واردات كالاهایی كه تعرفه آن‌ها بیش از ۴۰ درصد است نیز می‌باید از ارز حاصل از صادرات استفاده نمود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تاكید كرد : ثبت سفارش در خصوص كالاهایی كه با اعتبار شركت و یا وارد كننده كالا انجام می گیرد نیز باید با نرخ ارز مرجع انجام گیرد.
وی همچنین برقراری مجدد جوایز صادراتی را كمك به افزایش صادرات غیرنفتی دانست و گفت : در این خصوص نیز مذاكراتی را با سازمان توسعه تجارت انجام خواهیم داد.

بنا به گفته صالحی نیا مذاكرات انجام شده در زمینه حذف تعرفه وادرات پنبه به صورت دائمی نیز به مراحل نهایی رسیده و به زودی تعرفه ۲۰ درصدی واردات پنبه حذف خواهد شد.

الزامات تحقق حمایت از تولید ایرانی در صنعت نساجی

در این نشست دبیر انجمن صنایع نساجی نیز با اشاره به بیانیه انجمن صنایع نساجی و اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاك ایران در سال تولید ملی، حمایت از كار و سرمایه ایرانی گفت: در این بیانیه به الزامات تحقق شعار سال جاری در صنایع نساجی و پوشاك كشور از جمله سهولت تأمین مواد اولیه مورد نیاز صنایع با نرخ ارز مرجع و با حداقل تعرفه ورودی، تأمین نیاز واحدهای مصرف‌كننده محصولات پتروشیمی از طریق قراردادهای دوجانبه مستقیم و بلندمدت و اعلام سیاستهای شفاف ارزی و دستورالعمل‌های تخصیص ارز با نرخ مرجع به واردكنندگان مواد اولیه اشاره شده است.

علیرضا حائری عدم دخالت نهادهای دولتی در بازار آزاد عرضه و تقاضای كالا و عدم تثبیت دستوری قیمت‌ها، همكاری سیستم بانكی جهت تأمین سرمایه در گردش صنایع با نرخ بهره پایین، اجرایی شدن قانون بهبود فضای كسب و كار، عدم اجرای قانون ارتقای كیفی خودرو و سایر محصولات صنعتی در شرایط فعلی اقتصادی برای واردات مواد اولیه و ماشین آلات و لوازم یدكی را نیز از جمله الزامات صنعت نساجی برشمرد.

به گفته وی تعیین ضرایب مناسب جوایز صادراتی و اجرای كامل قانون مالیات بر ارزش‌افزوده و حذف پرداخت ۱۰ درصد هزینه حمل كالای وارداتی كه به غیر از خطوط كشتیرانی جمهوری اسلامی ایران به كشور حمل می‌شوند نیز از جمله خواسته های فعالین صنعت نساجی است.

در این نشست تخصصی محمد مروج رییس و رضا حمیدی عضو هیات مدیره انجمن نساجی نیز با اشاره به ظرفیت بالای كشور چین در پذیرش فرش ماشینی تا سقف سالیانه یك میلیارد دلار در حال حاضر وتوسعه صادرات به این كشورخواستار ایجاد بستر‌های فرهنگی و سیاسی و برنامه‌ریزی مناسب در جهت تأمین مواد اولیه مورد نیاز شدند.

دانلود رایگان کاتالوگ جدید فرش رویال هالی ترکیه

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن